Először is radikálisan, azonnali hatállyal 4 százalékponttal csökkentik az orosz bankok kötelező tartalékolási rátáját. Az intézkedés ideiglenes jellegű, 2009 február 1-jén, illetve március 1-jén 2-2 százalékponttal visszaállítják a jelenlegi szintet.
Szergej Ignatyjev, a jegybank elnöke úgy véli, hogy a kötelező tartalékolási ráta szintjének csökkentésével akár 300 milliárd rubel is felszabadulhat. "Arra számítunk, hogy ezeket az eszközöket a bankok nem hosszú távú vagy más típusú hitelezésre használják fel, hanem a likviditásuk megfelelő szintjének támogatására és az elszámolások végrehajtására" - mondta.
Következő lépésként a jövő héten a pénzügyminisztérium első ízben speciális aukció keretében pénzeszközöket helyez ki három hónapra a Szberbanknál, a Külkereskedelmi Banknál (VTB) és a Gazprombanknál. A várakozások szerint a Szberbank 754,2 milliárd, a VTB 268,5 milliárd, a Gazprombank pedig 103,9 milliárd rubelhez jut ezáltal.
Az orosz központi bank már kedden jelezte, hogy szélesíti az orosz bankok lehetőségeit likviditásuk növelésére. Eltörölte a repoügyletekben biztosítékként elfogadott szuverén kötvényeknél az 1,25 százalékos diszkontrátát. Az intézkedés napi mintegy 10 milliárd rubellel (392,2 millió dollár) növelheti a banki likviditást. A pénzpiaci likviditás növelése céljából a költségvetés tartalékából kedden 150 milliárd rubelt (5,82 milliárd dollár) szabadítottak fel, amit egyhavi betétként helyeztek el kereskedelmi bankoknál aukció keretében. A bankok részéről 174,8 milliárd rubelre volt kereslet.
Alekszej Kudrin pénzügyminiszter szerint a rubel árfolyama stabil marad, mivel azt a jegybank arany- és valutatartalékának nagysága határozza meg. A tartalék pedig elegendő ehhez, és a jegybank a kijelölt árfolyamsávban tartja a rubelt - mondta Kudrin, hangsúlyozva, hogy senkinek nem kell nyugtalankodnia, az állam garantálja a bankbetéteket.
Kudrin a legnagyobb veszélynek az infláció esetleges elszabadulását látja, bár a kormány arra számít, hogy a következő fél év során sikerül elfogadható mutatókat elérni. Ignatyjev hozzáfűzte, hogy a következő napokban a bankrendszer stabilizálásának célja elsőbbséget fog élvezni az infláció ellenőrzéséhez képest. Elismerte, hogy a jegybank mostani lépései kétségtelenül növelni fogják az inflációt, de "nem erős mértékben". A jegybank legutolsó előrejelzésében az idei évre 11 százalékos inflációt jelölt meg. Ignatyjev személyes véleménye szerint a valós adat majd 1 százalékponttal magasabb lehet.
Nem bírták tovább nézni: új óriás született
Jócskán elhúzódhat a mostani válság
Európa túléli, Amerika nem biztos
Brutálisan rossz számok Amerikából
Fúzióval mentené magát a két nagybank
A tőzsdének nem, az óriásbiztosítónak segít a Fed
MTI