Nyereséges a CIG Pannónia, de... Sokadszor kezdhetjük így a társaság értékelését, tekintve, hogy az alapítók (a valóságtól és a lehetőségtől) messze elrugaszkodott elképzelései szerint ma már elvben piacvezető életbiztosítóvá váló társaságnak a valóságban azzal kell megküzdenie, hogy a piac fejlődésével szembemenve folyamatosan visszaszorul. A biztosító nemzetközi elszámolások szerinti 16,468 milliádos díjbevétele 23 százalékos visszaesést mutat. Ezen belül az érdemi, életbiztosítási szegmens díjbevételei 14 százalékkal csökkentek, a nem életbiztosítási díjbevétel ugyanakkor megfeleződött.
A jelentés is elismeri, hogy az életbiztosítások terén a fő probléma a megújítási díjak elmaradásának eredménye - a kárfizetések és szolgáltatások, valamint kárrendezési költségek soron a társaság 25 százalékkal több költséget érvényesített, mint egy évvel korábban. A gondot tetézi, hogy a biztosító ugyan folyamatos díjas, de éves díjfizetésű konstrukciókat értékesített pályája elején, így a megújítási díjak elmaradása kvázi azonnal bukottá teszi a korábbi biztosításokat. Bár a CIG Pannónia korábban azzal büszkélkedett, hogy olyan jutalék-technikát talált ki, amely révén a korábbi első számú partnernek, a korábbi Brókernet, ma Quantis Consulting Zrt. néven futó többes ügynöknek nem éri majd meg az ügyfelek „átforgatása”, az a tény, hogy a CIG december elején szerződést bontott a társasággal, azt jelzi, hogy ez az elképzelés nem vált be. A közlemény szerint az új szerzésekben a saját hálózat és a brókeri csatorna megnövekedett értékesítése (43 százalékos, illetve 16 százalékos növekedés) ugyan hozni tudta a Quantis miatt kieső új értékesítési állományt, ám a korábbi közlemény épp arról szólt, hogy az új szerzések terén nem vitézkedett a korábbi első számú partner.
A tavalyi évben a költségoldalon első ránézésre kedvező, hogy a biztosító által fizetett díjak és jutalékok 22 százalékkal, 4,1 milliárdra csökkentek, ám, ha a bruttó díjbevételhez hasonlítjuk, akkor láthatjuk, hogy a jutalék-terhelés a korábbi 25,9 százalékról 26,1 százalékra nőtt.
Nagyot segített ugyanakkor a biztosítónak az új nyugdíjbiztosítási szegmens. Az innen származó 960 millió forintnyi nyugdíjbiztosítási állomány a társaság teljes új szerzéseinek 44 százalékát tette ki. Ehhez járul még, hogy a CIG tavaly októbertől „klasszikus” egyszeri díjas életbiztosítással bővítette termékportfólióját, ami 76 millió forinttal növelte az értékesítési díjbevételt.
A nem-életbiztosítási szegmensben az EMABIT tavaly előtt már megkezdte az állomány leépítést, 2013. év végétől a KGFB-ben minimálisra csökkent az EMABIT jelenléte, és jelentős portfólió tisztítást hajtott végre a casco ágazatban is. Az év novemberében a lakásbiztosítási és utasbiztosítási bérlet állományát a társaság az Aegon Magyarországnak adta át, de ez nem bevételt, inkább veszteség-csökkentést jelentett, tekintve, hogy ennek a kis állományú portfoliónak az üzemeltetése nem volt gazdaságos. Az állomány-átadás mintegy 70 millió forint egyedi eredményrontó hatást okozott. A társaság az év végével lényegében kivonult az egyéni nem életbiztosítási szerződések piacáról.
A biztosítónak a jelen állás szerint 102 millió forintos mínuszt okozott a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. bedőlése is.
A CIG-csoport adózott eredménye a 2014. évben 212 millió forint nyereség lenne a nemzetközi számviteli adatok szerint, ám az IFRS szabályok szerint a függő költség elvonás miatti számviteli politika módosítás előző évekre jutó hatását (382 millió forintot) a 2013. évi eredményben kell kimutatni. Ennek okán a biztosító tavalyi 583 millió forint vesztesége 201 millióra szelidült, ugyanakkor a tavalyi adózott eredmény 170 millió forintos veszteséget mutat.
A magyar számviteli elvek szerinti 2014-es eredmény részesedés értékvesztés nélkül 954 millió forintot mutat, ami 187 millió forintos növekedést jelent a 2013. évi eredményhez viszonyítva. A részesedés értékvesztéssel számolt adat – amelyet nagyrészt a nem-életbiztosítással foglalkozó leányvállalata portfolió tisztítása miatt számolt el a CIG adózás előtti eredménye 204 millió forint lett. Való igaz, a biztosító profitot hoz, ám vészesen hiányoznak az új üzletek, a nyereség egyelőre a korábbi biztosítások felmondásának egyszeri eredményéből származik („fiatal” állományról lévén szó, a biztosító viszonylag sokat megtarthat magának a befizetésekből), ám ez véges – kíváncsian várjuk, hogy az új menedzsment által elképzelt változások milyen eredményt hoznak - az bizonyos, hogy az irányítók bátran nyúlnak hozzá korábban biztosnak tekintett elemekhez - Quantis/Brókernet, EMABIT-leépítés. Az I. negyedév nem jól indul, hiszen – bár az MVM-mel sikerült szerződést kötni – a biztosító 22,6 millió forintos bírságot kénytelen korábbi sérelmezett gyakorlata miatt a GVH-nak fizetni.