Az ING Biztosító elemzése szerint az életbiztosítások irányába terelheti a lakosságot a hosszú távú megtakarítási eszközök palettájának szűkülése. A felmérés szerint elsősorban a magán- és az önkéntes nyugdíjpénztári rendszerben bekövetkezett szervezeti és szabályozási változások teremtettek olyan űrt, amelyet a megtakarítási célú életbiztosítások betölthetnek.
Kovács Zsolt, az ING |
Kovács Zsolt, az ING Biztosító elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a pénztári rendszer átalakulásával a rendszeres megtakarítóknak újra kell gondolniuk korábbi stratégiáikat. A magánnyugdíjpénztári rendszer gyakorlatilag megszűnt, az önkéntes pedig kárvallottja lett a cafeteria rendszerrel kapcsolatos adózási változásoknak, marad tehát kézenfekvő kiútként a megtakarítási célú életbiztosítás.
Az életbiztosító első embere szerint az életbiztosítások népszerűség-növekedésének folyamatát pozitívan befolyásolhatja a végtörlesztés is, amelynek köszönhetően a lakosság széles rétegei szabadultak meg terhüktől, és szánhatnak a jövőben a korábbinál többet rendszeres megtakarításra. Kovács Zsolt ugyanakkor úgy látja, hogy akinek több pénze van az adórendszer változásai miatt, esetleg a végtörlesztés révén megszabadult a tartozásaitól, jellemzően tudatosabban választ befektetési eszközt, illetve szolgáltatót.
A szektor elkényelmesedése ellen hat az is, hogy a megtakarítási célú életbiztosításokkal szembeni ügyfélelvárások folyamatosan változnak, és ez állandó reakciókényszert jelent. Kovács Zsolt hangsúlyozta: a fő változás, hogy a külső környezet növekvő kiszámíthatatlansága miatt a korábbiakhoz képest kevésbé mernek elköteleződni az ügyfelek, amely elsősorban a szerződésekben vállalt rövidebb futamidőkben, illetve a kisebb megtakarítási összegekben érhető tetten.