A mikrobiztosítás és egyéb kockázatkezelési megoldások célja, hogy megvédje a kistermelőket és a napszámosokat attól, hogy elveszítsék megélhetésüket egy hurrikán vagy árvíz következtében.
A német kormány is beszállt
A projekt 2 millió eurós támogatást kapott a német környezetvédelmi minisztériumtól. A katasztrófák által sújtott régiókban található fejlődő országokat különösen hátrányosan érintik a globális éghajlatváltozás következményei. A kezdeményezés először a Karib-térségben indul, hosszú távon azonban más térségekre is kiterjedne.
Becslések szerint az időjárással összefüggő természeti katasztrófák által okozott károk nagysága az öt leginkább érintett ország éves bruttó nemzeti termékének akár 6%-át is felemésztheti. 2030-ra ez az arány akár 3 százalékponttal is emelkedhet, főképp a régió hurrikánoknak való kitettsége miatt.
Támogatással felérő biztosítás?
Az időjárási kockázatok biztosítása – elsősorban mikrobiztosítás formájában – kulcsszerepet játszhat abban, hogy gyors és bürokráciamentes támogatáshoz jussanak a természeti katasztrófák által veszteséget szenvedett, fejlődő országbeli emberek – véli a Munich Re.
A helyi időjárási kockázatokkal kapcsolatos információhiány, a nem megfelelő kockázatkezelés, valamint az életképes viszontbiztosítási megoldások hiánya miatt eddig ezek a megoldások nem jutottak el a lakosság szélesebb rétegeihez.
A projektben résztvevő szervezetek mostantól a Munich Climate Insurance Initiative égisze alatt tevékenykednek, azzal a céllal, hogy a következő három évben három különböző biztosítási terméket dolgozzanak ki a régió számára.
A termékeket abból a szempontból is vizsgálat alá helyezik majd, hogy azok mennyire elfogadottak, használhatóak a célcsoporton belül, nagy hangsúlyt fektetve a kockázatcsökkentő intézkedéseknek.
A Munich Climate Insurance Initiative (MCII) létrehozása a Munich Re, valamint nemzetközi pénzügyi szervezetek, tudományos intézetek és nem kormányzati szervezetek nevéhez kötődik, és az ENSZ Egyetem Környezeti és Emberi Biztonsági Intézetében (UNU-EHS) található.
Az MCII 2005 óta részt vesz az ENSZ éghajlat-változási tárgyalásainak folyamatában is. A mostani projekt az MCII első operatív lépése egy integrált kockázatkezelési rendszer létrehozása érdekében, a fejlődő országok számára.