4p
Miután nem igazán tud új szerződéseket kötni, ezért a számok nyelvén ma még javul a CIG Pannónia eredménye. A jövő ugyanakkor sötét - hiányzni fognak a visszavásárolt életbiztosítások. Jó hír viszont, hogy már kevésbé függ a cég a Brokernet utódjától.

Csak első ránézésre tűnnek szépnek a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. adatai. Imponálónak számíthat, hogy a biztosító mérleg szerinti vesztesége a 2012. évi 2,724 milliárd forintról 583 millióra szelidült, ám ezzel párhuzamosan az üzleti tevékenység komoly visszaeséséről kaphatunk képet. A társaság 2013-as teljes éves 21,367 milliárdos díjbevétele alacsonyabb, mint a 2012-ben csak a befektetéshez kötött életbiztosításokból beszedett a társaság (21,443 milliárd). A befektetéshez kötött életbiztosításokon elszenvedett 26,3 százalékos (!) visszaesést nem tudja javítani, hogy a hagyományos életbiztosításokból származó díjbevétel 279 millió forintról 441 millióra nőtt, s a korábban az elkövetkező évek húzótermékének kikiáltott egészségbiztosítási termék sem jelenthet mankót a maga 163 milliós bevételével. Ami ugyanakkor jól húz, az a nem életbiztosítási terület, ahol 2,921 milliárd forintról 4,964 milliárdra nőtt a díjbevétel – itt ugyanakkor látni kell, hogy a biztosítások jó része évente megújuló.

Rengeteg visszavásárlás

A korábbi évhez képest már a korábbi években kötött szerződések megújítási díjai is visszaestek – 15,659 milliárd forintról 13,106 milliárdra, miközben 2012-ben még 3,5 milliárd forinttal sikerült növelni ezen a soron a bevételeket. Bár a CIG 12-12,5 százalékon tartani tudja azok arányát, akik szüneteltetik szerződéseiket, ám nem áll meg a korábbi befektetéshez kötött életbiztosítások részleges- és teljes visszavásárlása: az elmúlt évben a 2012. évinél 5,5 százalékkal magasabb összeget, 6,134 milliárd forintot kellett visszafizetni az ügyfeleknek. (Ez a kifizetés ugyanakkor - mivel viszonylag „friss” állományról van szó, rövid távon bevételt is hoz, hiszen a visszavásárlási értékek még alacsonyak – más kérdés, hogy későbbiekben komoly hiányt jelent majd a felmondott szerződésekből hiányzó bevétel.) A tényleges kárráfordítások 75 százalékkal, 2036 milliárd forintra nőttek – itt köszön vissza vélhetően a jelentősen bővülő nem-életág.

Ki vesz ma CIG biztosítást?

A drámai jövőt mindennél jobban mutatja, hogy a 2011. decemberi 15 063 új befektetéshez kötött életbiztosításnál 72 százalékkal kevesebbet, csak 4 099 új szerződést sikerült kötni. A nem életbiztosítási szegmensben ugyanakkor 59,5 ezerről 73,3 ezerre nőtt a szerződésszám, ám az állománydíj minden területen csökkent – a társaság egészét illetően az új szerződések állománydíja a 2012-es 7,655 milliárd forintról 7,5145 milliárdra csökkent.

Már nem a Brokernettől függnek

Az értékesítés szerkezete ugyanakkor ma már kellően tagolt: a korábbi Brokernet (Quantis) túlsúly egy év alatt 44 százalékról 29 százalékra apadt tovább, miközben a saját hálózat a korábbi 8 százalékról 24 százalékra emelkedett. Az, hogy a visszaeső üzletek mellett a szlovák értékesítés részaránya a 2012-es 7 százalékról 5 százalékra szelidült, szintén nem a kedvező hírek közé tartozik.

Elmúltak a piacvezetésről szőtt tervek

A biztosító masszívan veszíti piaci részesedését – hiába írja a jelentés azt, hogy a korrigált díjbevételeket tekintve a társaság meghatározó piaci szereplővé nőtt az életbiztosítási piacon, hiszen a 2011. első háromnegyedévi (éves adatot még nem közölt a Mabisz) 6,8 és a 2012-es 6,5 százalék után a biztosító immár csak 5,5 százalékos súlyt képvisel az életbiztosítási piacon, amivel le kellett mondania a 6. pozícióról az életágban. Szépíti az adatot, hogy a nem életbiztosítási területen működő EMABIT 0,75 százalékról 1,4 százalékra tornázta fel piaci részesedését. Komoly reményt ugyanakkor nem lehet fűzni ehhez a szegmenshez sem, hiszen a társaság a rövid tapasztalatszerzés után szándékosan kiárazta magát a kgfb-piacról, az eltűnő szerződések pedig bizonyosan mélyre nyomják majd a piaci részesedést.

Nincs üzlet - nincs jutalék

Rövid távon kedvezően hathat, hogy a kevesebb szerződéssel, kisebb terhet jelentenek a szerzési költségek – 36,6 százalékkal, 5,264 milliárdra csökkent a CIG kiadása ezen a soron -, ám ismét a jövő bizonytalanságát vetíti előre az adat. S bár 2012-ben még látványos lépés volt az igazgatási költségek 4,27 milliárd forintról 3,57 milliárdra szorítása, tavaly már csak a korábbi 700 milliónak kevesebb, mint felét, 280 milliót sikerült elvonni az egyre kisebb rendszerből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Biztosítás Nem fagyott szét a nyaralód? Ekkora károkat okoztak az ónos esők
Privátbankár.hu | 2017. február 4. 09:34
Az elmúlt napokban az ónos esők jelentős károkat okoztak az országban, a károk bejelentése, felmérése még mindig zajlik – közölték a biztosítók. A nyaralókban keletkezett fagyási károk nagy része valószínűleg még csak ezután fog kibukni.
Biztosítás Kivéreztetett munkanélküliek országa vagyunk - pedig lenne megoldás
Nagy László Nándor | 2015. április 29. 10:35
A munkavállalók döntő része volt már munkanélküli, ötödük már háromszor volt álláskereső. Miután komoly tartalékokkal nem rendelkeznek, ezért a korábbi megtakarítások felélése után nőnek a fizetési késedelmek a hiteleknél, a rezsinél. Ilyen helyzetben meglehetősen nagy gond, hogy a megkérdezettek 82 százaléka nem is hallott a jövedelempótló biztosításokról.
Biztosítás Meddig fúj a viharos szél? Mi lesz május elsején?
Privátbankár.hu | 2015. április 29. 08:48
A viharos szél miatt tizennégy megyére és a fővárosra továbbra is elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. A másodfokú riasztásokat viszont már mindenhol visszavonták. Az ország nagy részén szerdán is erős, viharos széllökésekre kell számítani.
Biztosítás Ezekre figyeljen, és a nyaralóját legközelebb is épségben találja
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 18:40
Számos veszély fenyegeti a nyaralónkat, amelyekre érdemes felkészülni, ha nem akarunk csúnyán meglepődni a szabadságunk kezdetén. Az ingatlanokkal kapcsolatos visszatérő hibák nagyon könnyen betörők kezére adhatják a menedéket, de nem csak tőlük kell félni. Az időjárás is okozhat kellemetlen perceket, ha nem látogatjuk és tartjuk karban a nyaralót. Éppen ezért még mindig jól jöhet a lakásbiztosítás.
Biztosítás A fél országra figyelmeztetést adtak ki: jön a szélvihar
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 07:27
A viharos szél miatt négy megyére másodfokú, hét megyére és a fővárosra elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. Emellett több megyében a várható sok eső miatt is figyelmeztetés van érvényben.
Biztosítás Ezért nem mindegy, hol javítják meg az autót - változás jöhet a kötelezőnél
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 07:39
Módosítaná a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb) szóló törvényt a Magyar Autóklub.
Biztosítás A Lombard Lízingnek május elejéig kell fizetnie az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 16:40
Május elejéig kell visszafizetnie a Lombard Lízing Zrt.-nek az érintett ügyfelek felé azt az összesen 380 millió forintot, amelyet a beépített casco-biztosításnál árfolyam-különbözetként jogtalanul szedett be tőlük.
Biztosítás Aggódik a magyar az autójáért, de sokkal drágább lett biztosítani
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 14:18
Megugrottak a kgfb-díjak az első negyedévben: átlagosan 25 100 forint volt a személygépkocsikra kötött kgfb-szerződések éves díja. Ez az érték az évközi díjhirdetés két évvel ezelőtti bevezetéséhez képest 26 százalékkal magasabb. Tavaly ilyenkor ez az eltérés még mindössze 5 százalék volt.
Biztosítás Eddig két turista nem tudott elutazni a botrány miatt
Privátbankár.hu | 2015. április 21. 07:41
A Kun-Mediátornak az Union Biztosítóval van szerződése, de csak utazási tevékenységre. Eddig ezzel kapcsolatban csupán két kárbejelentés érkezett.
Biztosítás Iszonyatos profitgyárra bukkant a régióban az egyik biztosító
Nagy László Nándor | 2015. április 14. 16:55
Nyereségének közel kétharmadát már a régiós leányvállalataitól szerzi a Vienna Insurance Gruop. Az osztrák biztosítócsoport nyeresége 46 százalékkal ugrott tavaly.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG