Nagyot bukhatnak most azok, akik Egyiptomba készültek, itthon ragadtak és nincs utasbiztosításuk. Márpedig a magyarok fele még mindig így utazik. Az elmúlt napok eseményei, vagyis a túlzott kockázat miatt a hazai biztosítók fontolgatják, Egyiptomot is felteszik arra a „tiltólistára”, amelyen azok az országok vannak, ahová itthon nem lehet utasbiztosítást kötni.
Magyar turisták bizonytalan ideig nem láthatják |
Több ezren jelentkezhetnek kártérítési igénnyel a biztosítóknál a napokban, a zavargások miatt ugyanis leállították a kiutazásokat Egyiptomba. Eközben pedig tanácstalan a néhány nappal ezelőtt becsődölt Best Reisen itthon ragadt utasainak egy része is, sokan még nem tudják, mikor, ki, milyen biztosítás alapján, és mennyi kártalanítást fizet nekik - állítja Németh Péter a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. értékesítési és kommunikációs igazgatója.
Annak ellenére, hogy az utazási iroda biztosítója a leggondosabban jár el, elképzelhető, hogy csak azok jutnak a pénzükhöz – első körben biztosan -, akiknek van érvényes útlemondási- vagy legalább „sima” utasbiztosításuk – véli Németh Péter. Az utóbbi szerződésben is lehetnek olyan kitételek, amelyek alapján hasonló esetben járhat kártérítés, de a visszamondási konstrukció az egyetlen teljes körű garancia az ilyen esetekre – hangsúlyozza.
Szombat estétől a Külügyminisztérium már a vörös-tengeri üdülőhelyeket sem javasolja utazási célpontként a magyar állampolgárok számára az Egyiptomban uralkodó biztonsági helyzet javulásáig. Az utasok annak arányában visszakapják a pénzüket, amennyivel lerövidült a nyaralásuk. Ugyanakkor azok számára, akik már lefoglalták és kifizették egyiptomi útjukat, de még nem utaztak el, jordániai, görögországi, illetve spanyolországi nyaralásokat ajánlanak. Részletek>> |
Kártérítés vs befizetés?
Mivel Magyarország befagyasztotta az egyiptomi utakat, ezrek kényszerülnek lemondani a nyár végére vagy az utószezonra tervezett nyaralásról. Az utazási irodák ígérik, visszaadják a befizetéseket, ám azt nem mindenki tudja, hogy kártérítés is jár azoknak, akiknek van már érvényes utasbiztosításuk – hívja fel a figyelmet Németh Péter. Az igazgató szerint azonban ez a kedvező konstrukció legfeljebb csak a károsultak felét érinti, ugyanis általában ez a biztosítási arány.
Németh Péter döbbenetesnek tartja, hogy még mindig tízezrek utaznak külföldre mindenféle pénzügyi garancia és védelem nélkül, kockáztatva, hogy egy esetleges orvosi kezelés több százezer forintos költségével térnek haza. Évente tucatnyi magyar turista kerül külföldön is kórházba, a kezelés költsége elérheti az egymillió forintot is. A biztosító ezt kifizeti, de akinek nincs szerződése, annak magának kell kiegyenlítenie a számlát. A fizetés elől senki sem bújhat el, évek múlva is behajtják.
Mire van szükség a kártérítéshez?
A biztosító társaság tervei szerint az első kártérítési összegeket szeptemberben tudják fizetni. Ehhez szükségesek az eredeti számlák, a jelentkezési lap, az eredeti befizetési bizonylatok, az eredeti utazási szerződés, az eredeti, az utazási irodánál kapott összes egyéb dokumentáció, valamint a szerződött utas bankszámlaszáma vagy postai utalási címe, illetve elérhetősége. |
Tiltólistán Egyiptom?
Németh Péter az egyiptomi zavargások miatt kialakult helyzettel kapcsolatban elmondta, az útlemondások és a várhatóan kiugróan sok kártérítési összeg miatt elképzelhető, hogy néhány magyar biztosító „tiltólistára” teszi ezt az országot is. Ez azt jelentené, hogy itthon nem köthetnének utasbiztosítást azok, akik ebbe az országba tartanak.
Az Egyesült Államokban összehívták a Nemzetbiztonsági Tanácsot, hogy megvitassák az Egyiptomnak nyújtott évi 1,5 milliárd dolláros gazdasági és katonai segély egy részének megvonását. Az Európai Unió tagállmainak külügyminiszterei is rendkívüli tanácskozást tartanak az Egyiptomban kialakult helyzetről. |