Ivett mindent tarolt
Az Allianz lakossági vagyon kárstatisztikái alapján idén eddig a májusi hónap volt a legkiemelkedőbb, ha a viharokkal összefüggésbe hozható káresetek darabszámát nézzük, hiszen több mint 8500 ilyen jellegű bejelentés érkezett, ami a többi hónap átlagának ötszöröse.
A káresetek többségét a hónap közepén tomboló, Ivett névre keresztelt szélvihar és az azt kísérő esők okozták. A második legveszélyesebb hónapnak ilyen szempontból azonban a július bizonyult, hiszen ekkor az Allianzhoz beérkezett, viharokkal kapcsolatos kárbejelentések száma megközelítette az ötezret. Ebben az időszakban jelentős károkat okozott a villámlás is, hiszen a káresetek csaknem fele történt emiatt.
Szeszélyes a július
Az elmúlt öt évből háromban a júliusi hónap volt a legveszélyesebb, ha a viharos időjárás által okozott károkat nézzük. Az Allianz Hungária Zrt.-hez ezekben az években, vagyis 2009-ben, 2011-ben és 2012-ben beérkezett, viharral kapcsolatos kárbejelentések számának több, mint 30 százaléka a hetedik hónapban történt.
50 ezer forintos gyorssegély Nagykanizsán a felhőszakadás után sáros hordalékos víz hömpölygött a városban, öntött el pincéket, lakásokat. A Rába vízgyűjtőjén pedig jelenleg is folyamatos esőzés van, ezért a folyó vízszintje folyamatosan emelkedik. A folyó Szentgotthárdnál veszélyes ütemben árad, itt pincéket öntött el a víz. Lentiben a Liponsak patak kilépett medréből, és elárasztott több lakóházat is. Az Aegon biztosító a kitelepítésben érintett ügyfeleinek 50 ezer forintos gyorssegélyt utal ki. Az Allianz Hungária szintén 50 ezer forintos költségtérítésben részesíti azon ügyfeleit, akik a szerződéseik alapján erre jogosultak. |
Azonban az év többi hónapjára is jellemző, hogy egyre gyakoribbak a hirtelen lecsapó, nagyerejű viharok. 2014. július végéig az Allianzhoz, a lakossági vagyonbiztosítások terhére bejelentett, viharos időjárással összefüggésbe hozható kárbejelentések száma megközelíti a 20 ezret, a kártérítés összege pedig az 1 milliárd forintot.
2009 és 2013 között az Allianz összesen több, mint 95 ezer viharral kapcsolatos kárbejelentést regisztrált, ezeknek csaknem 45 százaléka a nyári szélsőséges időjárásnak köszönhető.
A szél egy darab fedéllel
Általánosságban elmondható, hogy a viharokkal gyakran jár együtt villámcsapás és jégeső, de emellett jelentős károkat okoz a szélvihar a felhőszakadás is. Idén a kárbejelentések első sorban az épületek tetőszerkezetében keletkezett károkról, szél által lefújt tetőcserepekről és a tetőkre rádőlt nagyobb faágakról szóltak.
Az erős szél (még egy karbantartott épület esetében is) megbonthatja, rongálhatja a tetőszerkezetet, a kéményeket, fákat dönthet az épületekre. A jégeső (különösen az utóbbi időben többször előforduló nagyobb méretű jégszemek) károsítja az épületetek tetőfedését, a redőnyöket, betörheti az ablakot, és a homlokzatokon is kárt okozhat.
A lezúduló csapadék leáztatja az épületet, a burkolatokat, berendezést, elöntheti a pincét. A villámcsapás tüzet is okozhat, és nagyon gyakran a villám okozta túlfeszültség az elektronikus berendezési tárgyainkat teheti tönkre. A vihar okozta károk miatt akár életveszélyessé, lakhatatlanná is válhat az épület.
Jó tanácsok viharos időjárásból származó károk enyhítésére:
- A tetőt ért kisebb károsodások esetén javasolt ideiglenes fóliázás készítése a sérült szakaszon, a további károk megelőzése érdekében.
- A kárszakértő megérkezéséig javasolt a káresetből visszamaradó törmelékek megőrzése, mely a pontos kárfelmérést segíti, így a kárfelmérés és a kifizetés menete is gyorsítható.·
- Amennyiben lehetősége van rá, a keletkezett károsodások lefényképezésével szintén segítheti az egyszerűbb és gyorsabb kárfelmérést.
Jó tanácsok viharos időjárásból származó károk megelőzésére:
- Viharos időjárás esetén ügyeljen arra, hogy a nyílászárók zárt állapotban legyenek.
- Erős széljárásnál célszerű a teraszokon, erkélyeken minden könnyen mozdíthatót rögzíteni, vagy szélvédett helyre rakni.
- Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően javasolt a tetőburkolatok, tetőcserepek áttekintése, mellyel megelőzhetjük, hogy a már sérült tetőben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük, hogy a sérüléséből eredő nyíláson keresztül az eső az épületbe jutva további károkat okozzon.
- Zivatar idején célszerű az elektromos készülékek csatlakozóit kihúzni a konnektorból a villámlás okozta túlfeszültségből eredő károk megelőzése érdekében.
- Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről, nem csak a saját, hanem a közterületről bezúduló víz esetén is.