A téli sportok idején Ausztria az egyik legnépszerűbb úti cél, de emellett az olasz és a francia pályákat is sok magyar keresi fel ebben az időszakban - derül ki a Groupama Garancia Biztosító utasbiztosítási adataiból.
Készüljünk fel alaposan!
A síelőkkel harmad annyi baleset fordul elő, mint azokkal, akik snowboardoznak. A balesetek nagy része azonban elkerülhető lenne gondos felkészüléssel, a szabályok betartásával.
A felkészülés legfontosabb eleme, hogy fizikailag is szoktassuk hozzá magunkat a fokozott terheléshez. Hamar megsérülhet az, aki a megszokott napi rutinból kiszabadulva, előzetes testedzés nélkül vág neki a pályának. A síelés alatt a reggeleket mindig bemelegítéssel kell indítani! „A téli időszakban a baleseti sebészeti ambulanciánkon minden évben nagy számban jelentkeznek téli sport közben sérült páciensek. Szerencsére többségben vannak a könnyű sérülések, így a zúzódások, ficamok, szalagszakadások, de súlyos esetekkel is találkozunk” – mondta Dr. Boross György ortopéd-, kéz-, és baleseti sebész.
Az utazás előtt kössünk megfelelő utasbiztosítást, fontos, hogy tájékozódjunk a biztosítótársaságok által nyújtott kiegészítő szolgáltatásokról és a limitekről. A bankkártyákhoz tartozó biztosítások gyakran nem fedezik egy esetleges síbaleset költségeit, és nem minden biztosítás terjed ki a téli sportokkal összefüggő mentési és orvosi költségekre, így adott esetben egy helikopteres mentésre, ami már milliós nagyságrendű költség lehet.
A biztosítás kötése mellett ugyanilyen fontos a megfelelő felszerelés. A meleg, réteges öltözet, az erős kesztyű, a védőszemüveg és a sisak viselése elengedhetetlen, hiszen a balesetek többsége – a boka, lábszár, csukló és alkar sérülések, törések – megfelelő felszereléssel elkerülhető.
„Az eszközöket mindig állítsuk be megfelelően, a kötéseket ellenőrizzük le többször, ha szükséges, végezzük el az élezést vagy waxolást. Mindig tartsuk be a helyi előírásokat, ne térjünk le a kijelölt pályáról, és tudásszintünknek megfelelő pályát válasszunk” – tanácsolja Karsai Márta, Groupama Garancia Biztosító utasbiztosítási szakértője.
Napközben kerüljük az alkoholt!
A síoktatók tapasztalatai alapján az emberek 15 százaléka egy felessel indítja a napot, de ebédidőben már a magyar síelők fele fogyaszt alkoholt. Baleset esetén azonban, ha a sérült véralkoholszintje magasabb mint 0,50 gramm/liter ezrelék, a biztosító általában nem fizeti meg a sürgősségi orvosi ellátás költségeit. Az említett véralkohol szint egy felnőtt férfi esetében például egy deci tömény ital elfogyasztását jelenti.
Hótalpas túrákra vagy sítúrákra érdemes tapasztalt vezetőkkel elindulni, akik jól ismerik a környéket, de fontos tudni, hogy egy átlagos utasbiztosítás kizárólag a kijelölt sípályákon elszenvedett síbalesetekre vonatkozik. Ha mégis úgy döntünk, hogy az útvonalról letérve, eddig járatlan, mélyhavas síelésre adjuk a fejünket, mindenképpen 3-5 fős csapatban induljunk el, profi, helyi vezetőt követve, és válaszunk olyan speciális utasbiztosítást, amely érvényes a kijelölt sípályán kívül is! A megfelelő felszerelés, azaz a lavinavédő hátizsák, a lapát és a jeladó ilyen esetekben elengedhetetlenek.
Mit tegyünk, ha társunk megsérült?
Baleset esetén legelőször is helyezzük nyugalomba társunkat, indokolatlanul ne mozgassuk, különösen, ha gerincsérülés gyanúja állhat fenn. Ezután hívjunk csak segítséget, forduljunk a minden sípályánál elérhető orvosi szolgálathoz. Amennyiben szükséges, a sérült végtagot helyezzük sínbe egy erre alkalmas tárggyal, akár a síléccel, síbottal. Nyílt törés esetén helyezzük nyugalomba a végtagot, igyekezzünk lefedni a sérülést, lehetőség szerint steril kötszerrel. A sebbe ne nyúljunk, és ne öntsünk bele semmilyen folyadékot!