Földrengés van - hozd a fényképezőgépem!
A Magyar Tudományos Akadémia szerint január 19-én hajnalban egymás után két földmozgást is mértek. Fél három után pár perccel egy, a Richter-skála szerinti 4,3-as erősségű földmozgást érzékeltek, majd később egy 3,3-es erősségű utórezgést. A földmozgások epicentruma mindkét esetben a Nógrád megyei Cserhátsurány külterületein volt, a rengést azonban még Budapesten is érezni lehetett.
Falak sérültek leggyakrabban
A Groupama Garancia Biztosító adatai alapján a legtöbb bejelentés vakolati károk és végfal elmozdulások miatt érkezett. A repedések mentén tapasztalható festés állagából a kárszakértők könnyedén meg tudják állapítani, hogy a repedés a földrengés során vagy pedig korábban keletkezett.
A szakértők elmondása szerint a 19-én tapasztalt rengést követően igen minimális esetben találkoztak a földrengésre jellemző, nagymértékben szétnyílt repedésekkel, kéménykárokkal. A Groupama Garancia Biztosító ügyfelei számára összesen 32 millió forintot fizetett ki a helyreállításokra, a kárfelmérés során tapasztalt átlag kárösszeg pedig 150 ezer forintra tehető.
Ha a földrengés következtében kár keletkezik az épületben, érdemes néhány fotót készíteni, amelyen jól beazonosíthatóan látszik a kár és annak helye. Ezt követően a kár miatt keletkezett törmeléket össze lehet takarítani, nem kell megvárni a kárszakértő kiérkezését - mondta Halmos Gyula, a Groupama Garancia Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője.
Évente 100 földrengés
A GeoRisk Földrengés Mérnöki Iroda adatai alapján, Magyarország területén évente átlagosan 100-120 kisebb (maximum 2,5 magnitúdójú) földrengést regisztrálnak, melynek nagy része a lakosság számára egyáltalán nem is érezhető. A rengések megfigyelt gyakorisága alapján, az ország területén évente négy-öt olyan földrengés történik, mely az epicentrum környékén már jól érezhető, de károkat még nem okoz. Jelentősebb károkat okozó rengés csak 15-20 évenként, míg erős, nagyon nagy károkat okozó (5,5-6 magnitúdójú földrengés) 40-50 évenként alakul ki.