Ahogy távolodunk a vihartól időben, úgy emelkednek a vihar okozta kárösszegek. Érdekes módon a hét elején megjelent cikkben, amelyet a Biztosítási Szemle tett közzé, még light-osan, mindössze 10 milliárd dollárra teszik a pusztítást. A kaliforniai Eqecat katasztrófakockázat modellező cég becslései szerint 5-10 milliárd dollárra is rúghat a biztosított károk nagysága, a teljes gazdasági kár pedig akár a 20 milliárd dollárt is elérheti.
A cég azt is megjegyezte, hogy a vihar által érintett területek kiterjedt nagysága, valamint a New York-i régió egyedülálló földrajzi adottságai miatt igen jelentősek lehetnek a gazdasági veszteségek. New York partmenti területei különösen veszélyeztetettnek számítanak az óriáshullámok és árvizek miatt, mivel New Jersey és Long Island között a tengerpart földrajzilag gyakorlatilag 90 fokos szögben találkozik.
A Sandy több tucat emberéletet követelt, New York City-ben elárasztott metróalagutak maradtak a nyomában, a szárazföldre betört tenger autókat sodort el, lakóházak százait rongálta meg, és hatalmas mennyiségű fát döntött a közutakra, miközben egymillió háztartás maradt áram nélkül. Az USA északnyugati térségében a hurrikán két és fél napja alatt 15 ezer légi járatot töröltek, amelynek nyomán a keletkezett repülési káosz csak a hétvége felé szűnik majd meg.
A hét második felében már megugrottak a biztosítási tételek. A BBC szakértője már azt mondta,hogy a közvetlen károk, amelyeket a Sandy okozott 20-25 milliárd dollárra tehetők, ám ha ehhez még a romeltakarítás és kármentés költségeit is hozzávesszük, akkor ez a végösszeg könnyen felszalad 35-40 milliárd dollárra.
De mit is csinált a Katrina?
A Katrina névre keresztelt szélvihar 2005 augusztus végén, óránként 200 kilométeres széllel, hármas hurrikánként ért partot az Egyesült Államok déli területein és hatalmas pusztítást okozott Louisiana és Mississippi államokban. New Orleanst szinte teljesen letarolta: a hurrikán erejű szél korbácsolta vihardagály, a hatalmas esőzések és a várost védő gát átszakadása nyomán a város jelentős része víz alá került, helyenként 5 méteres magasságban állt a tengervíz az utcákon.
Több százezer háztartásban nem volt áram, százezreknek kellett kiköltözniük otthonaikból, akadozott a kommunikáció. A Mexikói-öbölben néhány olajfúró torony elsüllyedt, hajók tűntek el. Az emberek egy része keményen bírálta a Bush-kormányzatot, amelynek reagálása valóban nem volt megfelelően gyors és átgondolt. Az áldozatok száma összességében megközelítette a kétezret, New Orleans szeméttel borított, elárasztott utcáin kolera fertőzött.
A Katrina örökre beírta magát az Egyesült Államok legsúlyosabb természeti katasztrófái közé. A legtöbb - mintegy 8 ezer - halálos áldozatot követelő vihar 1900 szeptember 8-án csapott le a texasi Galvestonra. A Katrina 2005-ös pusztítása nyomán kezdődött helyreállítás évekig tartott, New Orleans is csak az évtized végére tért magához igazán. Az összesített kárérték a Katrina nyomán 100 milliád dollár volt, remélhetőleg Sandy nem hagyott ekkora nyomot a keleti partvidéken.