A központi kimutatások szerint ma Magyarországon több mint hatvanezer beteg várakozik különböző egészségügyi ellátásokra, elsősorban műtétekre, ám sok páciens még a diagnózishoz sem jut hozzá kellő időben. A korszerű képalkotó diagnosztikai eljárásokra (például MR, CT, ultrahang, csontsűrűség-vizsgálat) várakozókról ugyan nem vezetnek nyilvántartást, de e páciensek száma is több tízezerre tehető.
A képalkotó diagnosztikai eljárások területén Európában piacvezető Diagnoscan közelmúltban közzétett adatai szerint hazánkban például MR vizsgálatra akár 86, CT-re 66, ultrahang vizsgálatra esetenként 60 napot is várni kell. Pedig súlyos betegség esetén a gyors diagnózis nagymértékben növeli a gyógyulás esélyét.
Jobb, gyorsabb ellátásért adnak hálapénzt
Az AXA Egészségpénztár megbízásából a GKI Gazdaságkutató által elvégzett, hálapénz-fizetést felmérő kutatás válaszadóinak 62 százaléka szerint az emberek többek között azért adnak hálapénzt, hogy hamarabb kapjanak ellátást, gyorsabban kerüljenek sorra. A gyakorlati tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a gyors diagnózishoz való hozzáférés, így egy-egy súlyos betegség túlélése elsősorban nem hálapénz kérdése.
A legmodernebb diagnosztikai infrastruktúra eszközei és az ezeket működtető jól képzett szakemberek – csakúgy, mint a legfejlettebb országokban – hazánkban is rendelkezésre állnak. A kérdés csak az, mikor, melyik diagnosztikai centrumban és milyen finanszírozással történhet meg a vizsgálat.
Már erre is köthető biztosítás
A nagy értékű képalkotó diagnosztikai eljárásokra jellemző, ma még gyakran 2-3 hónapos várakozási idő akár 10 napra is csökkenhet azoknál, akik a vizsgálatot az e célra kifejlesztett, Várólista elnevezésű, csoportos egészségbiztosítás keretében már havi néhány száz forintos díjért igénybe veszik.