A devizahiteleknek árfolyam-, míg a forinthiteleknek kamatkockázata van: kevesen vetettek ezzel számot a válság előtt, elsősorban az olcsó devizahitelek voltak a vonzóak, a lakosság egy része ezeket spekulációs céllal vette fel, nemcsak ingatlanvásárlás miatt. A válság azonban az ügyfeleket és a pénzpiaci szereplőket is kezdi megtanítani a felelős magatartásra.
Nem nagyon lehet már arra számítani, hogy a kormányzat újabb mentőövet dob a hiteleseknek - noha a témában talán kevésbé kompetens parlamenti bizottság újra a devizahitelek forintosításával hozta a frászt a pénzpiacokra. Nem mondhatjuk ugyanakkor, hogy a válság ne állítaná újabb kihívások elé az adósokat. A végtörlesztők egy része forinthitelből tudta visszafizetni devizakölcsönét, de a törlesztőket továbbra is fizeti. Ugyanígy továbbra is fizetnek majd azok, akik beléphetnek a kormány által meghirdetett árfolyamgátas rendszerbe. A csekkek tehát ugyanúgy jönnek, csakhogy a munkaerőpiaci kilátások nem kecsegtetnek semmi jóval, a munkanélküliség továbbra is kétszámjegyű, ez vélhetően idén sem fog lejjebb kúszni, sőt, a hazai cégek harmadánál leépítést terveznek. Márpedig ha ez így lesz, a legtöbb adósnak nem az emelkedő hitelkamatok vagy a hektikus devizaárfolyamok miatt főhet a feje, hanem hogy miből fedezze a törlesztőrészleteket.
Van megoldás
A devizahiteleseket védő, pontosabban megmentő állami intézkedéscsomagok mellett a piacon már régóta elérhetőek a pénzügyi szolgáltatók által kínált hitelfedezeti biztosítások, ezek mára fontos részeit képezik egy-egy bank törlesztésvédelmi programjának. A klasszikus hitelfedezeti biztosítások azt a célt szolgálják, hogy a törlesztőrészletekkel akkor se maradjon el az adós, ha önhibáján kívül olyan helyzetbe kerül, hogy nem tud fizetni. Jellemzően ilyen helyzet a rokkantság, a munkanélküliség (keresőképtelenség) vagy az elhalálozás. A válság és a munkaerőpiaci bizonytalanság felerősítheti az érdeklődést ezen biztosítások iránt, főleg, hogy az állami adósvédő programok jelentkezési határideje előbb-utóbb lejár.
A Privátbankár 10 nagy hazai lakossági bankot kérdezett meg arról, mit tapasztaltak a hitelfedezeti biztosításokkal kapcsolatban, és hogyan érinti ez azokat, akik részt vesznek vagy részt vettek valamilyen állami mentőprogramban. Összeállításunkban csak a személyi kölcsönökhöz és a jelzáloghitelekhez köthető biztosításokat vizsgáltuk (bár sokan a hitelkártyához is ajánlanak ilyen biztosításokat).
Az általunk vizsgált 10 lakossági bank közül 8 ajánl jelenleg hitelfedezeti biztosítást (ezt ne keverjük össze a banki adósmentő programokkal), a K&H és az MKB jelenleg nem kínál ilyen biztosításokat a hitelek mellé. Nézzük, mit tudnak a többiek (összefoglaló táblázatunkat példákkal kiegészítve az oldal alján találja).
Ezeket a biztosításokat a hitelező bankunktól kérhetjük, legtöbben már a hitel kiajánlásánál felhívják rá az ügyfél figyelmét. Aki korábban nem kötött ilyen szerződést, az se essen kétségbe, hiszen "menet közben" is köthet ilyen biztosítást, már ahol erre van lehetőség. Nem árt azonban részletesen elolvasni az általános szerződési feltételeket, mert az ügyfelet könnyen érhetik meglepetések. Először is, a biztosítók nem fizetnek káresemény után a várakozási idő alatt. Ez általában a szerződéskötés utáni 1-3 hónapot jelenti a munkanélküliségre szóló biztosítások esetében, a rokkantságnál bővebb intervallum is van. A piacon vannak olyan biztosítási konstrukciók is, melyek a munkanélkülivé válás esetén az első két hónapban nem fedezik a törlesztőt (önrész), csak az után. A legtöbb ilyen konstrukció azonban akkor is fizet, ha egy munkanélküli időszak után ismét elveszítjük a munkánkat. Nem árt ezzel sem vigyázni, van ahol ennek az a feltétele, hogy a két munkanélküli időszak között minimum 1 évnek el kell telnie. Ezek a biztosítások általában 8-10 hónapig fedezik helyettünk a törlesztőrészletet, de 50%-ot meghaladó rokkantság vagy halál esetén a teljes hátralévő tőketartozást megtéríti a biztosító. Mint minden biztosítási termék esetében, itt is igaz, hogy nagyon nehéz összehasonlítani a különböző termékeket, általában a bankok maguk is több csomagot ajánlanak ki. Érdemes tehát az ügyfélnek felmérni a kockázatokat és ezek után döntést hoznia. A legtöbb biztosító 65-70 éves korig vállalja a biztosítás megkötését (pontosabban, ha a hitelfelvevő eléri ezt az életkort, a biztosítás megszűnik). Általában elmondható, hogy a biztosítók abban az esetben nem fizetnek, ha a káreseményt az ügyfél direkt okozta, vagy az súlyos gondatlanságból következett be, esetleg bűntény miatt. Hallesetre nem fizetnek a biztosítók, ha öngyilkosság történt. A munkaviszony megszűnte esetén a biztosító nem fizet, ha az ügyfél maga mond fel. A felvett hitelek nagyságától is függ, hogy a biztosítók kérnek-e egészségügyi nyilatkozatot vagy orvosi vizsgálatot is megkövetelnek a szerződés megkötéséhez. A biztosítási szerződést felbontják a szolgáltatók, ha az ügyfél 60 napon túl nem fizet. A biztosítási díjat általában a törlesztőrészlettel együtt kell befizetni havi rendszerességgel. Eltérő, hogy a fennálló tőketartozás vagy az adott havi törlesztő alapján számolják ki. Ez azért sem mindegy, mert így a biztosítási díj a devizahitelek esetében az árfolyammozgásnak megfelelően szintén nőhet (vagy csökkenhet) - bár van olyan ajánlat a piacon, ami ezt kiküszöböli. |
Erste: minden harmadik ügyfél él a biztosítás lehetőségével
Az Erste Bank törlesztésvédelmi programja (Erste Törlesztési Védelem) már 3 éve elérhető, gyakorlatilag változatlan feltételekkel. Mind az új hitelt igénylő, mind a meglévő hitellel rendelkező ügyfelek igényelhetik. A banknál kérdésünkre elmondták, meglátásuk szerint a Törlesztési Védelemnek az árfolyamgát alkalmazása esetén is van létjogosultsága (hiszen a rögzített árfolyam alkalmazásának időszakában is bekövetkezhet olyan esemény, ami ellehetetleníti a rögzített törlesztő részlet fizetését). Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy amíg az árfolyamgátról szóló törvény nem ismert, addig nem lehet bizton állítani, hogy az árfolyamgát alkalmazása és a Törlesztési Védelem nem zárja ki egymást. Ezt a törvény ismerete után tudja a bank megvizsgálni - hívták fel rá a figyelmünket.
A jelenleg ismert forgatókönyvek szerint nem valószínű, hogy az árfolyamgát és a törlesztésvédelem kizárná egymást a jövőben.
Kérdésünkre válaszolva elmondták, hogy az Erste szakértője nem tapasztalt növekedést az érdeklődésben. Új hitelek esetében átlagosan minden harmadik ügylethez igényelnek Törlesztési Védelmet. Az Erste biztosítási partnere az Union Vienna Insurance Group Biztosító.
CIB: gondoltak a devizahitelesekre
A CIB Bank a hitelfelvevő ügyfelek biztonsága érdekében már a 2000-es évek elején bevezette a hitelfedezeti védelem termékeket - tájékoztatta a Privátbankárt a bank kommunikációs osztálya. Sőt, a CIB 2009-ben a devizahitelesek védelme érdekében áttért az aktuális árfolyamon történő szolgáltatásra, így káresemény bekövetkezésekor a biztosító a szolgáltatáskor érvényes árfolyamon térít. Ez azt jelenti, hogy a forint gyengülése miatti megnövekedett terheket a szolgáltatás fedezi, ezért az elmúlt másfél évben újabb átdolgozásra nem volt szükség. A biztosítások díját tekintve nincs különbség a forint és deviza alapú hitelfedezeti biztosítások között.
A változások kapcsán fontos még kiemelni, hogy tavaly év végén 90 napra rövidült az állami szolgáltatásra vonatkozó jogosultsági idő munkanélküliség esetén, melyhez képest azonban a CIB Bank
pozitívan tér el. A Banknál köthető hitelfedezeti biztosítások mindegyike az állami juttatások időtartamát meghaladóan – Visszafizetési Védelem esetén akár 8 hónapig - nyújt ugyanis szolgáltatást ügyfeleinknek.
Tavaly 5 500 új hitelfedezeti biztosítást kötöttek a CIB Bankban, így 2011. év végén több mint 23 000 ügyfelünk hiteléhez tartozott biztosítás - tudtuk bank kommunikációs osztáylától. Összehasonlítva az előző évek trendjeivel az új kötések száma tavaly csekély mértékben csökkent, de nem olyan mértékben, mint amennyire a hitelezés. Ez annak tudható be, hogy tavaly olyan ügyfelek is kötöttek hitelfedezeti biztosítást, akiknek meglévő hitelük volt.
Raiffeisen:várakozási idő nélkül
Feltett kérdéseinkre szűkszavúan reagált a bank, de itt is köthetők hitelfedezeti biztosítások, a pénzintézet két biztosítóval dolgozik össze: az Uniqával és a Generalival, ők több csomagot is ajánlanak. A már hitellel rendelkező ügyfeleknek értékes információ lehet, hogy várakozási időt egyik biztosítása kapcsán sem köt ki sem az Uniqa, sem a Generali. Igaz, munkanélküliségesetén 2 hónap után törleszt mindkét biztosító és akkor is csak félévig vállalja át a terheket.
OTP: a munkanélküliség miatt nőtt a kárkifizetés
Az OTP Bank törlesztési biztosításokat - opcionálisan, ügyfél igény alapján - 2006 óta értékesít. A válság hatására rendkívül népszerűvé vált a termék, az ügyfelek érdeklődése és kereslete az ilyen termékek irányába azóta is folyamatosan nő. Átlagosan az ügyfelek 55-60%-a kéri a terméket hiteligénylés alkalmával - tudtuk meg a legnagyobb lakossági bank, az OTP sajtóosztályán.
A tapasztalatok alapján az utóbbi időszakban megnőtt a kárkifizetés, elsősorban a munkanélküliségi kockázat esetében.
Az OTP Bank ingatlanfedezetű hitel, személyi kölcsön és hitelkártya esetében ad lehetőséget az ügyfeleknek törlesztési biztosítás igénylésre, amely jellemzően a havi törlesztőrészlet kb. 5-6%-nak megfelelő összegű havi díjfizetést jelent.
Az árfolyamgát rendszerben résztvevő ügyfelek nincsenek kizárva a termék értékesítéséből, illetve a korábban hitelt felvevők is igénybe vehetik ezeket a szolgáltatásokat az OTP-nél.
Az OTP Groupama Garancia Biztosító Zrt. a stratégiai partner.
UniCredit: kevés a hitel, kevesen is kötnek biztosítást
UniCredit reklám 2011-ből.
Az UniCredit Bank termékkínálatában a jelzáloghitelekhez és a személyi kölcsönökhöz kapcsolódó hitelfedezeti életbiztosítások 2009 óta érhetők el. A hitelfedezeti életbiztosítások iránt mutatkozó érdeklődésről elmondható, hogy az szorosan együtt mozog a hitelkereslettel. Az utóbbinak a piacon tapasztalt visszaesésével párhuzamosan a hitelfedezeti életbiztosítások iránti érdeklődés is csökkent természetesen, és ebben lényeges növekedés az idén még nem várható.
Volksbank szűk választék
A Volksbanktól ugyan nem kaptunk választ kérdéseinkre, de a bank honlapján elérhető a pénzintézet leánycégének weboldala is, a Victoria Volksbanken-en keresztül nyújtja, mely az ERGO Insurance Group tagja. A német érdekeltségű ERGO amúgy az UniCredit Csoporttal ápol szoros kapcsolatot, a bank magyar leányának partnere a hitelfedezeti biztosításokban épp az ERGO Életbiztosító.
A nemrég orosz tulajdonba került, és ezért hamarosan névváltáson is áteső Volksbanknál csak halálra vagy balesetből bekövetkező rokkantságra köthetünk életbiztosítást.
Budapest Bank: 10 hónapig fizetnek munkanélküliség esetén
A Budapest Bank tapasztalatai szerint a felelősen gondolkodó ügyfelek nagy része köt hitelfedezeti biztosítást valamely kockázatra. Azt tapasztaljuk, hogy az új hitelek esetében növekszik az érdeklődés a hitelfedezeti biztosítási szolgáltatások iránt. A korábban folyósított devizaalapú kölcsönök esetén ugyanakkor az árfolyammozgásból eredő törlesztőrészlet-nagyság bizonytalansága és az ezzel együtt járó havi törlesztésre fordítandó terhek esetleges növekedése csökkentik az igényt, mert a biztosítás díja sokszor már nem fér bele az ügyfelek költségvetésébe - mondták el kérdésünkre a Budapest Banknál.
Az UniCredit ad "ingyen" biztosítást is
Az UniCreditnél az életbiztosítással kombinált jelzáloghitellel rendelkező ügyfeleket kivéve bármely jelzáloghitellel vagy személyi kölcsönnel rendelkező adós igénybe veheti a törlesztési biztosításokat. Sőt, a bank a személyi, fogyasztási kölcsöneihez "ingyen" adja a biztosítást, amennyiben szerződéskötéskor ebbe az ügyfél beleegyezik.
A hitelfedezeti biztosítás mellett kedvezőek a tapasztalataink a saját adósmentő programunkkal kapcsolatban is - árulták el kérdésünkre a Budapest Bank sajtóosztályánál. A bank továbbra is lehetőséget nyújt a fizetési nehézségekkel küzdő ügyfeleinknek arra, hogy igénybe vegyék a számos fizetési könnyítési lehetőség egyikét, pl. 12 havi tőkefizetési moratórium, futamidő hosszabbítás, halasztás (a törlesztés időszakos felfüggesztésével), devizahitelek forintra váltása.
Hasonlóan jár el az MKB is, mely jelenleg nem kínál hitelfedezeti biztosítást. Ugyanakkor Herszényi László, a bank kommunikációért felelős vezetője elárulta, hogy az MKB Bank 2009. óta teljes körű mentőcsomaggal áll fizetési nehézséggel küzdő ügyfelei rendelkezésére.
MKB: a fizetéskönnyítés iránt nagy lesz a kereslet ismét
Az elmúlt hónapokban - a végtörlesztési lehetőség hatására - a fizetéskönnyítések iránti érdeklődés átmenetileg visszaesett, de a végtörlesztés lezárulta, illetve a rögzített árfolyamon történő törlesztés lehetőségének újbóli elérhetővé válása vélhetően ismét jelentős érdeklődést generál majd - legalább is így kalkulálnak az MKB-nál. Ez utóbbi iránt már most - a vonatkozó jogszabály megjelenését megelőzően - fokozott érdeklődés tapasztalható, mondta Herszényi. Az MKB-nál jelenleg nem köthető klasszikus hitelfedezeti biztosítás, a bank saját fizetéskönnyítő akcióit ajánlja egyelőre az ügyfeleknek.
Ebből is látható, hogy bár az állam a végtörlesztéssel és az árfolyamgátas rendszer kialakításával sokak válláról vett le terhet, de a banki hitelekkel rendelkező ügyfeleknek a válság sajnos újabb meglepetéseket tartogathat. Elsősorban a munkaerőpaici kilátások romlása jelenthet sokkot a hiteleseknek, azokra is igaz lehet az, akiket "egyszer már megmentett" a kormány. Nem árt tehát, ha feltérképezzük a pénzügyi lehetőségeket, várakozásra a hitelfedezeti biztosítások kapcsán nincs idő, hiszen a legtöbb termékhez tartozik várakozási idő, amíg a biztosító káresemény esetén sem fizet.
Bank | Biztosítási csomag | Mire terjed ki? | Díj | Várakozási idő | Egyéb | Szolgáltató |
Erste | Törlesztési védelem "A" | Teljes (baleset, halál, munkanélküliség). | A folyósított hitel 0,08138%-a. | Munkanélküliség esetén: 90 nap. | Devizahiteleknél ugyanazt az árfolyamot kell alapul venni, mint a törlesztő megállapításakor. |
Union Vienna Insurance Group |
Erste | Törlesztési védelem "B" | Baleset, rokkantság esetére (51%-ot meghaladó egészségkárosodás). | A folyósított hitel 0,04694%-a. | Devizahiteleknél ugyanazt az árfolyamot kell alapul venni, mint a törlesztő megállapításakor. |
Union Vienna Insurance Group | |
Erste | Törlesztési védelem "C" | Munkanélküliségre és keresőképtelenségre. | A folyósított hitel 0,03465%-a. | Munkanélküliség esetén: 90 nap. | Devizahiteleknél ugyanazt az árfolyamot kell alapul venni, mint a törlesztő megállapításakor. |
Union Vienna Insurance Group |
CIB | CIB Hitelfedezeti védelem - Teljes | A biztosított halálára, I.,II. csoportos rokkantságára, keresõképtelenségére és munkanélküliségére vonatkozó kockázatviselés. |
A törlesztő részlet 7,6%-a (várakozási időszakban: 12,4%) | 3/6 hónap | Generali | |
CIB | CIB Hitelfedezeti védelem - Egyszerűsített | A biztosított keresõképtelenségére és munkanélküliségére vonatkozik. |
A törlesztő részlet 3,2%-a (várakozási időszakban: 4,5%) | 3/6 hónap | Generali | |
CIB | CIB visszafizetési védelem - Alap | A biztosított halálára, I.,II. csoportos rokkantságára. |
A folyósítás napján fennálló tőketartozás 0,0360%-a. |
30/90 nap | Generali | |
CIB | CIB visszafizetési védelem - Teljes | Halál + I. és II. csoportos rokkantság + változó kockázat (keresőképtelenség). | A folyósítás napján fennálló tőketartozás 0,057%-a. |
30/90 nap | Generali | |
OTP | Törlesztési Biztosítás Teljes, "A" csomag (személyi kölcsönhöz) | Haláleset, rokkantság, keresőképtelenség, munkanélküliség. | Havi törlesztőrészlet 7,29%-a. | A 2010. július 17-től megkötött személyi kölcsön szerződések esetén. | 90 nap | Groupama Garancia |
OTP | Törlesztési Biztosítás Szűkített, "B" csomag (személyi kölcsönhöz) | Haláleset, 50% vagy azt meghaladó egészségkárosodás. | Havi törlesztőrészlet 3,25%-a. | A 2010. július 17-től megkötött személyi kölcsön szerződések esetén. | 90 nap | Groupama Garancia |
OTP | Törlesztési Biztosítás "C" csomag (személyi kölcsönhöz) | Rokkantság, keresőképtelenség, munkanélküliség. | Havi törlesztőrészlet 5,49%-a. | 2010. július 16-ig megkötött személyi kölcsön szerződések esetén utólagosan igényelhető biztosítás | 90 nap | Groupama Garancia |
OTP | Csoportos Hitelfedezeti Biztosítás "A" csomag (jelzáloghitelekhez) | Keresőképtelenség, munkanélküliség, haláleset, teljes és végleges rokkantság. | 35 év alatt a havi törlesztő 6,9%, 35-45 év között 11,1%, 45 év felett 17,6%. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. | 90 nap (munkanélküliség esetére) | Groupama Garancia |
OTP | Csoportos Hitelfedezeti Biztosítás "B" csomag (jelzáloghitelekhez) | Keresőképtelenség és munkanélküliség. | Havi törlesztő 4,3%-a. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. | 90 nap (munkanélküliség esetére) | Groupama Garancia |
OTP | Csoportos Hitelfedezeti Biztosítás "C" csomag (jelzáloghitelekhez) | Munkanélküliség, balesetből eredő keresőképtelenség, baleseti halál és balesetből eredő teljes és végleges rokkantság. | Havi törlesztő 4,6%-a. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. | 90 nap (munkanélküliség esetére) | Groupama Garancia |
Budapest Bank | Jelzálog Hitelfedezeti Biztosítás - 1. szolgáltatási csomag | Legalább 50%-os maradandó egészségkárosodást okozó baleset illetve halál esetén a biztosító fizeti a fennmaradó tőketartozást (a baleset/halál napja az irányadó). | Havi törlesztő 4,9%-a. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. Türelmi idős hitelek esetén a díj 12,71%. | Nincs. | Generali |
Budapest Bank | Jelzálog Hitelfedezeti Biztosítás - 2. szolgáltatási csomag | Regisztrált munkanélküliség és álláskeresési járadékjogosultság, valamint keresőképtelenség (táppénz) esetén annak 61. napjától a biztosító a munkanélküliség idejére, de legfeljebb 10 hónapon keresztül fizeti a részleteket. | Havi törlesztő 4,9%-a. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. Türelmi idős hitelek esetén a díj 12,71%. | 6 hónap. | Generali |
Budapest Bank | Jelzálog Hitelfedezeti Biztosítás - 3. szolgáltatási csomag | Kiterjed halál, rokkantság, munkanélküliség és keresőképtelenség esetére (1. és 2. csomag) | Havi törlesztő részlet 7,9%-a. | Adóstárs is csatlakozhat, a díj ebben az esetben magasabb. Türelmi idős hitelek esetén a díj 12,71%. |
Nincs.
|
Generali |
Budapest Bank | Személyi Kölcsönök Hitelfedezeti Biztosítás | Munkanélküliség, balesetből eredő keresőképtelenség, baleseti halál és balesetből eredő teljes és végleges rokkantság (hasonlóan a jelzálog hitelek biztosításához). | Privát Kölcsön esetén 66 éves korig a kölcsön 0,25%-a havonta (korhatár felett: 0,5%). | Nyugdíjas ügyfelek is köthetnek ilyen biztosítást. | 3 hónap. | Generali |
UniCredit | Személyi, Fogyasztási kölcsöneihez kapcsolódó életbiztosítás |
Halál esetén a tőketartozás fennálló részét kiegyenlíti. | A díjat - az adós hozzájárulása esetén - a bank fizeti meg. | Nincs. |
ERGO Életbiztosító |
|
UniCredit | Jelzáloghitelekhez kapcsolódó csoportos hitelfedezeti életbiztosítás | Halál esetén a tőketartozás fennálló részét kiegyenlíti. | A törlesztőrészlet 5,5%-a. | Adóstárs is csatlakozhat. | Nincs. |
ERGO Életbiztosító |
Volksbank |
Hitelfedezeti Életbiztosítás |
A biztosított halála esetén a biztosító az aktuális biztosítási összeget teljesíti a kedvezményezettnek vagy az engedményesnek. Köthető biztosítás rokkantság esetére is. | Évente határozzák meg a biztosított életkora/nem valamint a fennálló tőketartozás és annak járulékai alapján. | Nincs. | Victoria Volksbanken |
|
Raiffeisen | Raiffeisen Személyi Kölcsön Hitelfedezeti Védelem ALAP | Halál, baleseti eredetű 50%-ot elérő rokkantság valamint egészségkárosodás (TB I., II. fokozat) | A folyósított kölcsönösszeg 0,0798%-a. | Nincs. | Uniqa | |
Raiffeisen | Raiffeisen Személyi Kölcsön Hitelfedezeti Védelem EMELT | ALAP csomag + folyamatosan munkanélküliség vagy bármely okból bekövetkező keresőképtelenség (60 nap) | A folyósított kölcsönösszeg 0,1525%-a. | Nincs. | Uniqa | |
Raiffeisen | Raiffeisen Hitelfedezeti Védelem - Jelzáloghitel BÁZIS | A munkanélküliséget leszámítva mindenre kiterjed. | A folyósított kölcsönösszeg 0,05%-a. | Nincs. | Uniqa | |
Raiffeisen | Raiffeisen Hitelfedezeti Védelem - Jelzáloghitel EXTRA | Minden eshetőségre kiterjed (rokkantság, keresőképtelenség, munkanélküliség,halál). | A folyósított kölcsönösszeg 0,08%-a. | Nincs. | Uniqa | |
Raiffeisen | Személyi kölcsönhöz nyújtott életbiztosítás | A munkanélküliséget és a keresőképtelenséget leszámítva mindenre kiterjed. | A folyósított kölcsönösszeg 0,08%-a. | Nincs. | Generali |
Az érthetőség kedvéért nézzünk néhány példát.
Egy 5 millió forint jelzáloghitel összeg felvétele esetén (futamidő 10 év, euró alapú, induló banki költségek nélkül, türelmi idő 6 hónap) a hitel törlesztő részlet az UniCreditnél 37.606 forint, így az életbiztosítási védelem plusz költsége 2068 forint havonta és a biztosítási védelem a szerződéskötéskor 5 millió forint.
Jelzálog hitelfedezeti biztosítás havi díja egy 50 ezer forint havi törlesztőrészletű kölcsönre 1 biztosított esetén a Budapest Banknál maximum 3950 forint havonta, de ha csak munkanélküliségre/keresőképtelenségre kötünk szerződést, a havidíj 2450 forint egy biztosított esetén.