Fokozódik a magyarok utazási kedve: az előzetes hírek szerint a tavaly külföldön töltött 45 millió magyar vendégéjszakánál többet utaznak majd külföldre hazánk polgárai. A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) az előrejelzések alapján arra számít, hogy az idén 10-15 százalékkal nő a külföldre utazók száma.
Az elmúlt években egyre felelősségteljesebbek lettek a hazai turisták – tavaly 6,5 százalékkal 10 milliárd forint fölé nőtt az utasbiztosítási díjbevétel, ám még így is sokkal kevesebben kötnek egyedi utasbiztosítást, mint Nyugat-Európában.
E tekintetben hiánypótló lehetnek a bankkártyákhoz kapcsolt utasbiztosítások, a bankkártyákhoz kapcsolódó utasbiztosítások, amelyek utazásonként 30 napra nyújtanak fedezetet külföldön. A K&H Biztosító adatai szerint a K&H Bank által kibocsátott bankkártyákhoz tavaly 27 millió forint értékű kárbejelentés érkezett.
Fontos ugyanakkor látni, hogy a bankkártyákhoz járó alapbiztosítások – bár az elmúlt években számottevően nőtt a vállalt kockázatok értéke – a legtöbb esetben még mindig korlátozott fedezeteket tartalmaz. Minden biztosítás természetesen tartalmaz 24 órás egészségügyi-, és balesetbiztosítást, sőt több konstrukció személyi felelősségbiztosítási illetve jogvédelmi segítségnyújtást is tartalmaz, ám minden esetben fontos áttekinteni a vállalt limiteket. Egy egynapos bevásárlóútra elegendő lehet a bankkártya biztosítás, ám például kérdéses, hogy egy téli sítúrán vajon a hegyről mentés költségeire is elegendő-e a fedezet. Ahol a legjelentősebb az eltérés, az a leggyakoribb kárt okozó poggyászbiztosítási fedezet mértéke lehet: rendkívül komoly eltéréseket találunk az összegbiztosításban és az egyedi limitekben is – a K&H-nál a bankkártyás biztosításra kifizetett legmagasabb kárösszeg 85 ezer forint volt tavaly. (Az átlagos külön köthető utasbiztosításoknál a leggyakoribb a 200-300 ezer forintos térítés és a tárgyankénti limit 50-100 ezer forint.)
Természetesen bankonként és bankkártyánként eltérőek a térítési limitek, nem árt tehát tájékozódni. Néhány bank pluszdíjért magasabb szolgáltatási szinttel bíró konstrukciókat is kínál a plasztikjaihoz – sok esetben ezeket is érdemes megvásárolni, mivel a szolgáltatások itt már minden szinten versenyeznek a külön megvásárolható megoldásokkal, ráadásul a pluszdíj jellemzően 1-2 heti kiutazás esetén már olcsóbb, mint amit a külön megvásárolható utasbiztosításokra költenénk.