Az idei második negyedévben 26 százalékkal 5,794 milliárd forintra csökkent a CIG Pannónia Biztosító díjbevétele, s ugyancsak komoly, 24 százalékos visszaesést mutat a társaság új szerzési mutatója is: az első éves díjakból származó 831 millió forintos bevétel 24 százalékos visszaesés 2013 hasonló időszakához képest, ahol azért 1 milliárd felett volt a bevétel – nem sikerült a korábbi időszak átlagdíjain kötni új unit-linked szerződést sem és a bázisévnél kevesebb új csoportos biztosítási szerződést hoztak be a partnerek. A díjbevételt érdemben nem növelték az eseti díjak sem: a befolyt 383 millió forint közel kétharmadával marad el a tavalyi hasonló értéknek.
A régi szerződések is kihullanak
Ötödével visszaesett a korábbi években megkötött szerződések megújítása is. Mindez annak fényében komoly probléma, mert a CIG biztosításainak zöme éves díjfizetésű folyamatos szerződés volt, amelynek következtében egyetlen megújítás elmaradása lényegében a biztosításból származó egész éves bevételt eltünteti. Hogy ez komoly gond, azt mindenképp jelzi, hogy a gyorsjelentés szerint az ügyfelek 27 százaléka választja a biztosító szerződési feltételei által a szerződések 3. évfordulóját követően lehetővé tett díjszüneteltetési opciót. Természetesen lehet abban bízni, hogy a későbbiekben ezen szerződések újra fizetőssé válnak, ám a tapasztalatok szerint a díjszüneteltetett szerződések jelentős része később vagy visszavásárlásra kerül, vagy díjleszállítás történik, azaz a szerződés az addig benne lévő összeggel fut ki a szerződés élettartamának végéig – ahol a biztosító ugyanakkor a bennlévő tőke és hozama erejéig érvényesíti persze a költségeit.
Sokba vannak az új üzletek
Az új befektetéshez kötött életbiztosítások száma az első félévben 53 százalékkal 1077-re esett, ám összességében a biztosító nem áll rosszul, hiszen emellett 1105 nyugdíjbiztosítási szerződés is köttetett. Ugyanakkor a bevételi oldalt tekintve a két biztosításból származó állománydíj (904 millió forint) 30,5 százalékkal múlja alul a tavalyi első három hónap adatát. Ami rendkívül elgondolkoztató, hogy a félév során összesen 1,411 milliárd forintnyi szerzési költség került kifizetésre , szemben az egy évvel ezelőtt 2,05 milliárddal. Ez csak 31,3 százalékos csökkenés, miközben az új értékesítés állománydíja ennél jelentősebben, 35 százalékkal esett vissza.
Visszavásárlási "nyereség"
Hogy a fentiek nyomán miként lehet mégis nyereséges a biztosító? Nos a CIG állomány-lebomlása rövid távon eredményt hoz. A ráfordítások között az egyik legnagyobb tétel a kárfizetések és szolgáltatások, valamint a kárrendezési költségek tétel, azonban a 3,633 milliárd forintból 2,644 milliárd a befektetéshez kötött életbiztosítások részleges- és teljes visszavásárlása. Ez – hangsúlyozzuk – rövid távon jó a biztosítónak, amely nem a díjbevétel arányában érvényesíti visszavásárláskor a költségeit – magyarán az ügyfél szép summát bukik. Ugyanakkor fejet kell hajtani az előtt, hogy a CIG még tovább tudja szorítani a szíjat: az igazgatási költségek újból 39 százalékkal csökkentek az előző év hasonló időszakához képest.
Összességében a biztosító 2014 első félévében 272 millió forintos adózott eredményt realizált, ami 182 millió forintos növekedést jelent a 2013. év első féléves eredményéhez viszonyítva. Ugyanakkor óvatossá kell, hogy tegyen bennünket az a tény, hogy a 70 millió forintos második negyedéves mérleg szerinti profit már csak fele a 2013. II. negyedévében mértnek.