Az elmúlt évben kismértékben, 128,45 milliárd forintra csökkent az Allianz Hungária bruttó díjbevétele a 2012-es 132,01milliárd forintról. A társaság működési eredménye ugyanakkor 8,74 milliárd forintról 10,45 milliárd forintra növekedett. A nem túl rózsás környezetben történő óvatos előrelépést Kisbenedek Péter elnök-vezérigazgató a tudatos és szigorú költséggazdálkodásnak tudja be.
Csökkenő portfólió, javuló eredmény
Az Allianz a korábbi éveknek megfelelően stabilan veszít a nem-életbiztosítási üzletágban, köszönhetően az autóbiztosítási terület (részben tudatos) állományleépülésének – bár a cég közlése szerint a kgfb-területen, ahol 25,9 százalék volt év végén a piaci részesedése az Allianznak már növekedett is az állomány a tavalyi utolsó negyedévben. (Más kérdés, hogy a kampányban az előzetes hírek szerint isméát nettó vesztő lett a társaság.) Az üzletági díjbevétel 79,6 milliárd forintra csökkent az előző évi 89,11 milliárd forinthoz képest, ugyanakkor az üzletág profitabilitását még mindig jól mutatja, hogy a működési eredményből az üzletág 7,91 milliárd forintot termelt ki. (A biztosító 21,2 százalékos részesedéssel továbbra is messze a többiek előtt a legnagyobb nem-életbiztosító címét is őrzi a teljes piac „uralma” mellett.) A biztosító szerint tavaly a kárhányad is növekedett, amit a motor üzletág és néhány magas kárhányadú casco és kgfb flotta kárai okoztak.
Károk és elpártolók a vagyonpiacon
A lakossági vagyon ágazat területén enyhe díjbevétel-növekedést ért el a társaság az előző év azonos időszakához képest, s bár a nyári rekord árvíz a korábbiaknál kisebb károkat okozott, de ez meglátszott a biztosító adatain: több mint 150 000 kárbejelentést regisztráltak. A vállalati vagyon területen a mezőgazdasági biztosítások száma ugrott meg a támogatott növénybiztosításnak köszönhetően, ugyanakkor ágazat teljesítményét lerontotta, hogy az Allianz több komolyabb volumennel bíró ügyfelet vesztett az év során.
Életág: növekedés minden szinten
Az Allianz Hungária Zrt. élet- és egészségbiztosítási üzletágának 49,85 milliárd forintos díjbevétele 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, működési eredménye pedig 2,54 milliárd forintot tett ki 2013-ban. A növekedés motorja ugyanakkor az egyszeri díjas életbiztosítások megugrása hozta, ugyanakkor a biztosító fontosnak tartotta kiemelni, hogy a rendszeres díjas életbiztosítási piac zsugorodásának ellenére, az Allianz ezen a területen is növekedést ért el.
Közép-Kelet-Európa: magyarhoz hasonló gondok
Az Allianz a közép-kelet-európai (KKE) régióban 2013-ban a hazaihoz hasonló gondokkal küzdött. A tartósan nehéz környezetnek köszönhetően a 3,5 milliárd eurós teljes díjbevétel 4,6 százalékkal alulmaradt a 2012-es 3,7 milliárd euróhoz képest. A vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág, valamint a vagyonkezelési és nyugdíjpénztári üzletág jó teljesítménye nem volt elegendő a díjbevételek élet- és egészségbiztosítási üzletágnál regisztrált visszaesésének ellentételezésére. Ez utóbbit a Lengyelországban bevezetett korlátozó szabályozás okozta, melynek következtében 210 millió euróval csökkent a megtakarítási betétek üzletága – ezt csak részben tudta ellensúlyozni az egyszeri díjas, befektetési termékek sikeres magyarországi kampánya. Így az élet- és egészségbiztosítási üzletág 2013-as díjbevételei 22,4 százalékos visszaeséssel, 913 millió euróra csökkentek.
A vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág bruttó díjbevétele 3,5 százalékos növekedéssel 2477 millió euróra növekedett. Az üzletág működési eredménye a régióban 127 millió euró volt; ez a 25,7 százalékos csökkenést jelent – ami döntően az orosz gépjárműkárok rovására írható. Az adat a teljes piaci működési eredményt is lerontotta: a 252 millió eurós működési eredmény 13,4 százalékos visszaesést jelent.
Az Allianz nyugdíjpénztári üzletágában az állandó ügyfelek száma százezerrel 4,7 millióra emelkedett 2013-ban, míg 2012-ben a cég 4,6 millió ügyféllel rendelkezett. A kezelt vagyon a 2013-as évben a 2012. évi 8,7 milliárd euróról 12,6 százalékkal 9,8 milliárd euróra emelkedett. A régió összes érintett nyugdíjpénztárában nettó beáramlás volt tapasztalható, amely hozzájárult ehhez az eredményhez. A legnagyobb nettó beáramlást Csehország, Horvátország és Románia könyvelte el.
A nyugdíjpénztári és vagyonkezelési üzletágak díjbevételei együttesen 11,3 százalékkal (belső szinten 11,9 százalékkal) 79 millió euróra növekedtek, míg ez az adat 2012-ben 71 millió euró volt. A működési eredmény 12,1 százalékkal, 37 millió euróra bővült, így az előző évben elért 53,0 százalékos költség-bevétel arány minimálisan 52,9 százalékra cmódosult.