A Generali Biztosító a nemzetközi trendeknek megfelelően a hazai piacon úttörőnek számító megoldásokat vezetett be nemrégiben. Az új eszközök közül kiemelkedik a műholdas földmegfigyelési rendszerekkel történő kárfelmérés és a Dinamikus Időjárás Archívum, amelynek segítségével a hazai településeken napra pontosan, irányítószám szerint lehet lekérdezni minden lényeges időjárási adatot, a szélerősségtől kezdve a csapadékmennyiségen keresztül a villámcsapások intenzitásáig.
Földmegfigyelési eszközöket, műholdképeket használva olyan információk állhatnak rendelkezésre, melyek mind a kárrendezésben, mind a kockázatok előzetes megállapításánál hatalmas segítséget jelenthetnek. Sok területen alkalmazható lehet ez a technikai megoldás. Egyfelől a szabad szemmel nem látható talaj- és vízszennyeződések, árvíz elöntések pontos méretének meghatározása, árvíz és belvízkárok szétválasztására, nagy kiterjedésű mezőgazdasági károk pontos meghatározásakor lehet hatékony a technika. Másfelől tömeges viharkároknál a tetőszerkezetek állapota már a káresemény utáni pillanatokban rögzíthető, ami szintén komoly segítség a kárfelmérésben. Talajmozgások időbeli változásának követésében, illetve ipari károk esetében a kárbecslésben is nagy jelentősége lehet a műholdképeknek.
Esettanulmány
Nyáron jégeső pusztított egy területen, amelynek tulajdonosa jelezte: a jég az egész területen leborotválta a növényzetet, a kár pedig nagyságrendileg 60 millió forintnyi volt. A mezőgazdasági szakértő a terület több pontján igazolta a kár mértékét, azonban az egész területet bejárni hetekig tartott volna. Szerencsére a műholdképen jól látható volt, hogy hol pusztított a jég és mivel a referencia helyek, ahol a szakértője szemlézte a növényzetet azonosak voltak a parcella többi részével, igazolható volt a kár. Ezek után teljes nyugalommal hagyták jóvá a kártérítés kifizetését.
A másik újdonság a Dinamikus Időjárási Archívum nevet viseli. A rendszeren keresztül a hazai településeken napra pontosan, irányítószám szerint lekérdezhetővé válik, hogy mekkora volt a szélerősség, a csapadék mennyisége és intenzitása, illetve volt-e jégverés vagy villámcsapás. A Generali partner szolgáltatója a legkorszerűbb technológiát, másodperces szélmérőket, villámlokációs hálózatot és időjárási radarokat használ, és – bár ma még futurisztikusnak tűnik - a jövőben akár objektum szinten is lehetségessé válik egy adott időszak időjárási hatásainak rögzítése.
Külön előnye a rendszernek, hogy nem kell manuálisan lekérdezni az adatokat, hiszen azok megjelennek automatikusan a káradatok között. A rendszer továbbfejlesztésével lehetőség nyílik arra is, hogy egy-egy vihar, felhőszakadás után rövid idővel tudja a kárrendezés vezetője, hogy az egyes területen hány kárbejelentés várható, így a legoptimálisabban tudja a szükséges kárfelmérő kapacitást a helyszínre vezényelni.