A kgfb. és a casco-piac után a biztosítói díjverseny elérte a lakásbiztosítási piacot is - csaknem 16 százalékkal, 26 ezerről 22 ezer forintra esett két év alatt a lakásbiztosítások átlagdíja – derül ki a Netrisk.hu piacvezető biztosításközvetítő portál adataiból.
Az összehasonlítás ugyanakkor sántít: a Netrisk saját adatai szerint egyre nő ugyanis azon ügyfelek száma, akik a kedvezőbb díjért hajlandóak arra, hogy a lakossági biztosítások esetében lényegében csak a casco-biztosításoknál ismert önrészes biztosítást kössenek. Az alkuszportál adatai szerint egy éve 100 lakásbiztosítási szerződésből csak két esetben választott az ügyfél önrészes konstrukciót, ma már minden 18. ügyfél választ ilyen megoldást.
Az önrész mértéke, 10-60 ezer forint körül mozog, ennek bevállalásáért ugyanakkor a biztosítást kötő 10-20, sőt egyik nagy biztosítási szereplőnél akár 40 százalékos díjkedvezményt is kaphat – igaz, ez utóbbinál komoly egyéb feltételek is vannak. A biztosítók számára az önrészes lakásbiztosítás rendkívül megéri, hiszen a kárbejelentések 70-80 százalékát az úgynevezett bagatell-károk teszik ki, ahol az üvegtörésből, kisebb beázásból származó károk egyedi összege néhány tízezer forint. Az önrészes konstrukcióban ezen károk esetében a legtöbbször nem kell kártérítést fizetni a biztosítónak, ráadásul a kárrendezési terület is számottevő adminisztrációs tehertől mentesül. (Ennek nyomán a biztosítónak biztosítási díjra vetített megtakarítása bizonyosan magasabb, mint 10-20 százalék.)
Ha már említést tettünk a casco-piacról: ott az önrésszel már régóta játszani lehet, így ott a díjcsökkentés fő kiváltó ereje a korlátozott szolgáltatási körrel bíró, "mini-casco" konstrukciók elterjedése volt.
A másik út A piaci trendek másik iránya az úgynevezett allrisk típusú biztosítások elterjedése: ekkor a biztosító lényegében a legtöbb kiegészítő biztosítást belefoglalja az alapszerződésbe, ám a biztosítás díja számottevően, akár ötödével is alacsonyabb annál, mintha a biztosított modul-rendszerben rendelné meg a teljes körű biztosítási védelmet. |
Az olcsóbb díjat választó ügyfél számára épp abban van a komoly kockázat, hogy a bagatell-károkra a jövőben nem vonatkozik majd a biztosítási védelem, holott a statisztikák szerint a huzat miatt becsapodó ablakok, a zárba tört kulcsok, vagy épp a tenyérnyi beázások okozzák a legtöbb kellemetlenséget. Miután ezek mindegyike évente akár többször is előfordulhat, a biztosítás díján megspórolt összegnek akár tízszerese is kifizethető évente akár csak két kisebb kár nyomán. Komoly a felelőssége tehát azoknak, akik az ilyen konstrukciókat ajánlják.
Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója szerint ugyanakkor kedvező tendencia, hogy az önrészes lakásbiztosításokat kötő ügyfelek egyre nagyobb hányada az önrész miatti megtakarítását valamilyen kiegészítő, az általa megkötött lakásbiztosítás csomagjában nem szereplő fedezetre költi. A Netrisknél megkötött kiegészítő biztosítások közül legkeresettebbek a családi balesetbiztosítások, amelyek esetben a fedezet a családtagokra is kiterjed, a balaeset pedig bárhol bekövetkezhet - – a kiegészítőt választók 13,8 százaléka választja ezt a konstrukciót. A besurranó tolvajlás elleni védelmet 11,6 százalék választja. A tető beázása elleni védelmet a kiegészítő biztosítást kötők 8,7 százaléka választ, míg az ebtartói felelősségbiztosítást választók aránya 8,1 százalék a Netrisknél.