Károk a balatoni megyékben
A Balaton környéki megyék (Somogy, Zala és Veszprém megye) közül a Generali Biztosító adatai szerint idén nyáron a Veszprém megyében élőket érték a legnagyobb viharok okozta károk: a biztosító összesen több mint 600 ilyen káresetet regisztrált a megyében, amelyre 62 millió forintot térített – közölte a biztosítótársaság a Privátbankárral.
Balaton-parti kárösszegek. Forrás: Generali |
Az adatok szerint a második helyen Somogy megye áll, ahol csaknem 500 esetben 53 millió forintot fizetett ki a társaság, míg a legkevesebb kár Zala megyében történt: itt 500 esetre 50 millió forintot térített a Generali.
A szokatlan időjárás negatívan hatott például a balatoni kempingturizmusra is: 2014 nyarán nagyságrendileg 550 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kempingezők az egyik legtöbb kempinggel rendelkező cég szálláshelyein, ami 2,5 százalékos, vagyis közel 15 ezres visszaesést jelentett.
A fesztiválok sem úszták meg szárazon
A közvetlenül a Balaton mentén elhelyezkedő nagyobb településeken a nyári hónapokban több mint 1100 esetben, összesen csaknem 132 millió forintnyi kártérítést fizetett ki a Generali ügyfeleinek.
A biztosító adatai szerint Siófokon történt a legtöbb káreset: 236 esetben 19 millió forintnyi kárt térített itt a biztosító. Keszthelyen is sok probléma adódott: 160 esetben összesen több mint 15 millió forintot térített a városban a Generali. Jelentős károk érték továbbá a balatonlelleieket is, hiszen ezen a településen 68 esetben több mint 16 millió forintot volt a kifizetés.
A népszerű balatoni fesztiválokon, mint például a Zamárdiban megrendezett Balaton Soundon és Strand Fesztiválon szintén meggyűlt a látogatók baja a szélsőséges időjárással. Főképp a napi átlag többszörösének megfelelő csapadék okozott gondokat, hatalmas sártenger alakult ki több helyen.
A sportolókat is akadályozta az időjárás a Balatonon
Az extrém időjárás, a viharok és a heves zivatarok nem csak a tó környékén élőknek és a fesztiválozóknak, de még a sportolóknak is komoly kihívást jelentettek. A változékony idő, az erős szél és az igen hideg, a 20-21 fok körüli vízhőmérséklet miatt két alkalommal is el kellett halasztani a Balaton-átúszást, de a vitorlázás kedvelői sem jártak sokkal jobban.
A Kékszalag versenyre is például egy nagyobb vihar csapott le, 50-60 kilométer/órás széllel, így több hajó felborult, közel 20 versenyző szenvedett árboctörést, és végül a versenyzők nagyságrendileg 15 százaléka fel is adta a versenyt.
Személyi sérülések a vízen és a vízparton
A balesetekből – sokszor az időjárással is összefüggően – szintén sok kára származott a Balaton-partján élőknek és az itt nyaralóknak. A már 80 éve megbízhatóan működő viharjelzés ellenére több esetben kellett a vízirendőrségnek bevontatni utasukkal együtt tehetetlenül sodródó kisebb hajókat, de volt olyan eset is, amikor már a vízből kellett kimenteni az embereket.