A KBC Securities szakértője egyelőre csak az életbiztosítási üzletág eredményességére készít negyedéves prognózist, mivel a nem-élet tevékenység még csak rövid ideje üzemel, ezért nincs megfelelő alap a hosszabb távú előrejelzéshez. A javuló eredményesség éves szinten 62 százalékot, negyedéves szinten pedig 47 százalékot érhet el.
A CIG Pannónia árfolyama az utóbbi negyedévben. Forrás: Privátbankár Dealbook |
A biztosítási portfólió növekedésével a CIG nettó eredménye egyre kisebb negatív értékeket fog mutatni, mert a meglévő szerződések már az új szerzések költségének egyre nagyobb részét képesek finanszírozni. Ez azért fontosságú, mert a unit-linked, vagyis a befektetéshez kötött életbiztosítási termékek nagyon magas induló költségekkel járnak, ami kezdetben nagyon drága lehet a biztosítónak.
A bruttó díjbevétel 3,5 százalékkal nőhet az előző év azonos időszakához képest. A meglévő szerződéseknél 88 százalékos megújítással kalkulálnak az elemzők, mivel a devizás jelzáloghitelek előtörlesztése után többen folytathatják a fennálló szerződéseik aktuális részletének fizetését. Az új értékesítések és az eseti befizetések még mindig alacsony szinten lehetnek, és majd csak az év hátralévő részében várható felfutás.
A befektetéseken elért eredmény várhatóan veszteséget generált a második negyedévben, mivel a részvénypiacok átlagosan esést mutattak, illetve a forint erősödése is negatívan hathatott a devizában denominált befektetések forintban kifejezett hozamára. Az általános költségek az éves tervekkel összhangban állhatnak, ami ugyan 17 százalékos költségrátát jelent a negyedévben (szemben az iparági 8-9 százalékos átlaggal), azonban abszolút értékben a menedzsment várakozása szerint alakul - vélik a KBC Securities elemzői.