Az első négy nehéz év után változik a tulajdonosi szerkezet
Wáberer György |
Nehéz 4 éven van túl a Wabard Biztosító, a válság és a plusz adók ugyanis nem kímélték a biztosítási szektort, így a 2008-ban alakult társaságból kiszálltak az egykori tulajdonostársak, részüket az eddigi főtulajdonos Wáberer György vette meg, aki így a társaság egyedüli tulajdonosa lett. A szállítmányozási piacon cégével piacvezető, országos ismertségnek örvendő nagyvállalkozó ezzel egyetemben megváltoztatta a biztosító nevét is, a Wáberer Hungária Biztosító elnevezést a cégbíróságon két napja jegyezték be.
A névváltás nemcsak az új tulajdonosi szerkezet miatt volt fontos a cég számára, felmérések azt mutatták, hogy a Wabard nem volt túl ismert, és az elnevezést nem is nagyon tudták mihez kapcsolni a megkérdezettek. A biztosító új szlogenje azt is mutatja, hogy új célokat fogalmazott meg a társaság. A "Modern, magyar, gondoskodó" hármas jelszó arra utal, hogy a Wáberer Biztosító bátran nyúl az innovatív megoldásokhoz, ismeri a helyi viszonyokat, tehát rugalmas, és hogy kedvező árképzésével szeretne minél több ügyfélnek szolgáltatást nyújtani.
A Wáberer jelenleg a 15. biztosító a nem-életági díjbevétele alapján, de 2 éven belül a top 10 között akar lenni, 110 ezres ügyfélkörét ezzel párhuzamosan 200 ezerre bővítené.
Mostoha körülmények, vagyis új lehetőségek?
A Wáberer a casco és a kgfb mellett utas- és felelősségbiztosításokat is kínál majd. Ezeket a biztosításokat mind érinti majd a biztosítási adó (azt csak az életbiztosítások után nem kell majd fizetni). Nyilasy Bence szerint a társaságok nem tudják majd lenyelni az adót, ehhez például az kellene, hogy a cascón 15% feletti nyereséget érjenek el a társaságok, ami jelenleg a lehetetlen kategóriájába tartozik. Wáberer György szerint a biztosító ügyfélköre jónak mondható, főleg ami a kárstatisztikákat illeti. De megvan a forrás arra, hogy a biztosító 2 éven belül elérje a 200 ezres ügyfélkört. |
Dr. Nyilasy Bence, a biztosító kereskedelmi és marketing vezérigazgató-helyettese szerint a magyar biztosítási piac koncentrációja egyre inkább hígul, vagyis a nagyok teret vesztenek a kisebb biztosítókkal szemben. Ez a tendencia már most jól látszik. 2008-ban a négy nagy biztosító (Allianz, Generali, Groupama, Aegon) a nem-életági piac 73%-át tudta magáénak, 2012-re már csak a 66%-át. Ez pedig lehetőség a Wáberer számára, a biztosítónál ugyanis arra számítanak, hogy az újabb plusz adóval terhelt szektor szereplői között tovább erősödik majd az átrendeződés.
Első ránézésre azt gondolhatnánk, nem éppen ez a legmegfelelőbb időszak egy kisebb biztosító felfuttatására. A nem-életági díjbevételek az elmúlt 4 évben az inflációt is figyelembe véve közel 30%-ot estek, a kgfb-díjak pedig még ennél is többet, Nyilasy szerint idén 90 milliárd alatt lehet a kgfb-díjbevétel, míg 2008-ban még 134 milliárd volt.
Lesz újdonság a piacon, de egyelőre titkolják, micsoda
A vezérigazgató-helyettes szerint nem csupán arról van szó, hogy a kárstatisztikák javulása miatt mód van a díjcsökkentésre, ez önmagában még nem tenné lehetővé, hogy ilyen alacsonyak legyenek a díjak. Az árverseny nagyon erős.
Ráadásul a gyenge forint árfolyam sem segíti a szektort, a fuvarozók által okozott károk 90%-át devizában kell ugyanis kifizetni, míg a biztosítási díjukat ők is forintban fizetik be. A Wáberer mégis bízik a piaci átrendeződésben és hogy rugalmasan tudnak alkalmazkodni a piaci kihívásokhoz. Mindezek mellett a kgfb-szezonban a magyar piacon abszolút újdonságnak számító kiegészítő biztosítással kívánnak megjelenni, de erről még nem árultak el részleteket.
Czakóné Kovács Anna vezérigazgató szerint a biztosítási adó jelentős mozgást generálhat a piacon.A biztosítási szektorra kivetett adó könnyebbséget jelent a Wáberernek az év végére kivezetett bankadó után. Azt ugyanis a 2009-es díjbevételek alapján fizette a biztosító, ez az év pedig sok új ügyfelet hozott az egykori Wabardnak, ennek terhét fizették meg a rá következő években, egészen pontosan 3 év alatt közel 500 millió forintnyi pénzügyi különadót fizetett be a társaság. A vezérigazgató asszony szerint a biztosítási adó ennél kisebb teher lesz majd a cégnek.
A kgfb-piacon a díjak további liberalizálása (többszöri díjhirdetés évente) végre "megnyugvást hozhat", a Wéberer tehát "nyugodt kampányra" számít az év végén, mivel a biztosítóknak lehetősége lesz arra, hogy díjaikon majd év közben is változtassanak (gyakorlatilag 60 naponta új díjakat hirdethetnek) és nem egy évre kell magukat elkötelezniük, mint eddig. A Wáberer éppen ezért a kockázat alapú díjakban látja a kiutat. Nyilasy szerint végre eljöhet annak az ideje, hogy a kgfb-díjak nem csökkennek drasztikusan tovább.