A hazai ingatlanpiacon akkor indultak emelkedésnek az addig igen nyomott árak 2014-2015-ben, amikor jegybanki alapkamat, a banki kamat és az állampapírokon elérhető hozam meredeken csökkenni kezdtek. A befektetők az ingatlanpiacon kezdték a hozamot keresni, ahol a lakáskiadással elérhető hozam még a lakásfenntartási költségeket beleértve is vonzóbb lett.
Airbnb
Az Airbnb berobbanásakor aztán hirtelen megnőtt a hozamlehetőség: megérte lakásokat kibérelni és azokat Airbnb rendszerben tovább kiadni. Mára telítődött a piac, nincs már extra hozam, egy ezzel foglalkozó forrásunk szerint az utóbbi egy évben 10 százalékot tudott elérni, miközben rengeteg munka van a vendégek fogadásával, esetleges panaszaik kezelésével (melegvíz, fűtés, hűtés stb.).
Olvad az előny
Ez persze még mindig kedvező, de ha figyelembe vesszük azt, hogy a júniustól várható új, eddigi megnevezései szerint szuper-, avagy nemzeti kötvényen öt éves lekötéssel évi 4,95 százalékot érhetünk el, ráadásul adómentesen, akkor már nem biztos, hogy fennmarad az ingatlan előnye. Persze addig szép és jó minden, amíg az ingatlanárak emelkednek, de ha egyszer fordul a piac, vagy akár csak stagnálásba vált, mindjárt másként érdemes számolni.
Közeleg a korrekció
Nos, amikor utoljára nettó 5 százalékot lehetett elérni kockázatmentesen, és ez elég rég volt, akkor még mérsékelt volt az ingatlanok iránti lelkesedés. Amíg a külföldi vétel erős, addig nincs gond, de a belföldi befektetési célú keresletet gyorsan visszavetheti a kényelmes, magas hozam. Ez némileg előrehozhatja azt a pontot, ahol a túlfűtött ingatlanpiac egyszer csak hűlni kezd, az irreálisan magasra emelkedett árak komolyabb korrekción esnek át.