A fórumon megkérdezett 300 szakértő 85 százaléka vélte úgy, hogy idén drágulnak az európai ingatlanok, egy évvel ezelőtt még csak a megkérdezettek 77 százaléka számolt az árak emelkedésével.
A piaci hangulat sokat javult: arra a kérdésre, hogy hogyan ítélik meg a kilátásokat a 2007-es évhez képest, az ingatlanszakértők 53 százaléka válaszolta azt, hogy hasonlóan, vagy pozitívabban.
Az is kiderült a felmérésből, hogy a Magyarországra visszatérő befektetőket főleg az irodák és kiskereskedelmi ingatlanok érdeklik.
Jobb a vélemény az eurózónáról
Jonathan Hull, a CBRE európai tőkepiacokért felelős vezetője szerint az optimizmus kézzelfogható volt az idei MIPIM-en. Kevésbé az óvatosság, mint inkább a bizalom dominált. 2013 első felében a befektetők a központi piacokra és a legjobb ingatlanokra koncentráltak, 2014-ben már a növekedést tartják szem előtt. "Távolodunk a válságtól és a befektetőknek már sokkal jobb a véleménye az eurózónáról, mint korábban, amikor jelentős szakadék volt Európa északi és déli része között. Ma már a fellendülés és a növekedés jelei látszanak" – tette hozzá.
London után Madrid a legfelkapottabb
A kutatásban részt vevő szakembereket arról is kérdezte a CBRE, hogy melyik ingatlantípust részesítik előnyben vásárláskor 2014-ben. Legtöbben az irodákat (40 százalék) jelölték meg, de sokan a kiskereskedelmi (32 százalék) és az ipari ingatlanokat (28 százalék) preferálják. Míg az egyértelmű, hogy jelentős a kereslet a központi piacok (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország) ingatlanjai iránt - ezeket az országokat a válaszadók 40 százaléka jelölte az első helyen, de sokakat a fellendülő (34 százalék) és felzárkózó (26 százalék) piacok érdeklik, ami szintén a befektetői bizalom emelkedését és a kockázatvállalás erősödését vetíti előre 2014-ben - jegyzi meg a CBRE.
Magyarországon az idei év a stabilizálódásé lesz a kereskedelmi ingatlanpiacon, az ingatlanárak, bérleti díjak és hozamok évek óta tartó csökkenése megállhat, az év második felében pedig már emelkedésre lehet számítani – derült ki az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. és a Magyar Ingatlanszövetség közös piaci helyzetértékeléséből. Részletek >>> |
A jelentés szerint jelentős elmozdulás tapasztalható a földrajzi preferenciák között is: ma a befektetők 19 százaléka voksol Spanyolországra - a tavalyi arány csak 6 százalék volt és ma Madrid a második legkedveltebb európai város London után, illetve Barcelona szintén szerepel a legjobb 10 befektetési célpont között. A fellendülő piacok befektetési lehetőségeire is jelentős az érdeklődés, amit Amszterdam és Dublin szintén az első 10 piac közötti helyezése is bizonyít.
Mi is bizakodhatunk
"A befektetői bizalom javulásával a felzárkózó piacok, így Magyarország iránti érdeklődés is nő. A befektetők újra megvizsgálják a helyi üzleti lehetőségeket és készek befektetni a magyar ingatlanpiacon.
A bizalom alakulásával párhuzamosan a budapesti iroda- és kiskereskedelmi piac lesz a Magyarországra visszatérő befektetők célkeresztjében." - mondta Tim O'Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési vezetője a közlemény szerint.