Aki Amszterdamban jár, az minden bizonnyal megcsodálja a város híres csatornarendszerét, miközben vélhetően nem veszi észre, hogy a feje felett, a házak tetején is különleges látványosságot találhatna. Külön odavaló növények nőnek a gondosan kimért termőföldben, hogy a plusz súly ne okozzon gondot a házaknak.
Mint a szivacs
A tetőkertek egy ideje már hozzátartoznak Amszterdamhoz, ám most egy újítással bővülnek. Képessé teszik ezeket az esővíz felfogására és visszaadására is. Ezt jellemzik úgy, hogy a házak olyanokká válnak mint a szivacs. Ha esik, beszívják a vizet, majd szükség szerint kieresztik. Angolul Smart Innovative Climate-Adaptive Rooftops (RESILIO) névre keresztelték az újítást.
A RESILIO-t már majdnem 9300 négyzetméternyi tetőfelületen alkalmazzák. Ennek közel 90 százaléka a szociális lakhatást biztosító épületeken található. Az ennél eggyel kevésbé okosabb zöld-kék tetőkertek ötször ekkora területet fednek le. Amszterdam példáját sok világváros követi, ahogy a globális felmelegedés új módszerekre sarkallja a várostervezőket a hőség elleni védekezés és a jobb vízgazdálkodás jegyében.
Mi van az "emeleteken?
A rendszer szintekre oszlik a Wired magazin cikke szerint. Legfölül vannak a növények, amelyek a moháktól a füveken, a páfrányokon át a cserjékig terjedő vegetációt adnak ki. Ezek rengeteg, esetenként túl sok napfényt kapnak és a szél is kárt tehet bennük. A következő réteg, a föld, amibe kapaszkodnak részben az utóbbi ellen kínál védelmet. Ez alatt szűrőrétegek vannak, amelyek egyrészt növényeknek szükséges vizet tárolják, másrészt kiszűrik a másra, például a vécékhez használható vizet. Majd következik a szigetelő réteg.
Mindez egészen másként is kinézhet majd a jövőben, ha megvalósul a klímaszakértők elképzelése arról, hogy haszonnövények teremjenek a háztetőkön. Ezek napelemek árnyékában nőhetnek, ahogy azzal a hagyományosan telepített napelemek esetén kísérleteznek.A rendszer irányítása egyfajta élőlényhez teszi hasonlóvá a zöld-kék rendszereket. Például érzékelve, hogy eső közeleg, kiereszthetik az eltárolt vizet további tárolókba, hogy helyet csináljanak a friss utánpótlásnak.