Az ingatlanvásárlás plusz költségei 2023-ban
Az ingatlanvásárlás plusz költségeit célszerű figyelembe vennetek akkor is, ha éppen az akolcson.hu babaváró hitel kalkulátorát használva ki szeretnétek választani a számotokra legkedvezőbb opciót. Az ingatlanvásárlás kiadásai ugyanis nem érnek véget a vételár kifizetésével, ahhoz még számos további költség is társulhat.
Lakásvásárlás előtt ezért érdemes egy részletes listát készítenetek arról, hogy mik ezek a kiadások, mekkora összeggel kell számolnotok. Sok esetben olyan számokkal találkozhattok, amely bizony lényegesen megnehezíti majd a dolgotokat.
Az ingatlanvásárlás plusz költségei
A megfelelő ingatlan megtalálása nem mindig megy önállóan, így nagyon sokan fordulnak ingatlanközvetítőhöz. Az ő díja az első olyan költség, amivel számolni kell - ez általában a vételár bizonyos százaléka lesz, ami 2-4% körül mozog. Cserébe segít megtalálni az általatok megadott opciók alapján a számotokra legmegfelelőbb ingatlant, tárgyal az eladóval, segít a lebonyolításban.
Az adásvétel kapcsán mindenképpen szükséged lesz egy ügyvéd közreműködésére is - az ő díja a vételár körülbelül 1-2 százaléka lehet, de ez függ az ügyvédtől és az ingatlan értékétől is. Cserébe előkészíti az adásvételi szerződést, ellenőrzi a dokumentációt, segít a tulajdonjog átírásában.
Költségként jelentkezik még:
- A tulajdonszerzési illeték – vevőként ezt is fizetni kell, ami a vételár egy meghatározott százaléka, és az adásvételi szerződés aláírását követően esedékes.
- Az ingatlan-nyilvántartási díj – az ingatlan tulajdonjogának átírásakor kell fizetni.
- Értékbecslési költségek – az ingatlanvásárlás előtt merülhetnek fel: az értékbecslő szakértő díja, a dokumentumok másolása.
- Hitelezési költségek – idetartoznak a bank által felszámított hitelkamatok, a kezelési díjak, a hitelbírálati költségek és más banki költségek.
Beköltözés utáni kiadások
Tietek lett az ingatlan, de ezzel még nem ért véget a kiadások sora. Számolnotok kell:
- Az ingatlanadóval – ezt évente kell fizetni, a helyi önkormányzatok által meghatározott adókulcsokkal.
- A lakásbiztosítás díjával – ez védi az ingatlant az esetleges károk ellen. A díja az ingatlan értékétől, az épület típusától és a választott biztosítótársaságtól függően változhat.
- A lakásfenntartási költségekkel – egy társasházban a társasházi közös költséggel és a lakásfenntartási költségekkel (ilyen a rezsi, a szemétszállítás, az internet és kábeltévé-szolgáltatás díjai).
És akkor még nem szóltunk az átalakítási vagy felújítási költségekről, amelyek összege változó lehet annak függvényében, hogy milyen jellegű munkálatokat végeztettek el. Az ingatlanvásárlás vételáron kívüli kiadásaival érdemes tisztában lenni, így nem érhetnek meglepetések.