5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Közép-Európában Csehország és Lengyelország áll az élen a bérházépítésben. Az intézményi befektetők arra számítanak, hogy növekszik az olyan épületegyüttesek száma, amiket kifejezetten bérbeadás céljából építenek vagy újítanak fel.

Magyarországon jelenleg nem jellemző az a nyugat-európai gyakorlat, hogy ingatlanfejlesztők egyben eladnak egy teljes, általuk fejlesztett épületet, amit aztán a vevő maga ad bérbe. Nyugat-Európában egész iparág szakosodott erre, az intézményi befektetők (zömmel ingatlanalapok) főleg Németországban, a Benelux-országokban és Nagy-Britanniában is előszeretettel vásárolnak óriási bérlakás-portfóliókat.

Az intézményi befektetők sokezer bérlakást vennének térségünkben (fotó: pixabay.com)
Az intézményi befektetők sokezer bérlakást vennének térségünkben (fotó: pixabay.com)

Nálunk az ingatlanalapok portfóliójában alig találni lakást, többnyire irodák, raktárak, fejlesztési telkek és kiskereskedelmi egységek vannak bennük. Egyedül a Duna House-nak van kifejezetten lakásalapja, de az abban kezelt lakások száma marginális az egész bérleti piachoz képest.

Térségünkben Csehország és Lengyelország jóval előrébb jár a bérházépítési bizniszben. Előbbiben a mintegy 4,2-4,3 millió lakóingatlanból csaknem 60 ezer olyan lakás van, ami kifejezetten bérháznak épült tömbben található és fejlesztők vagy befektetők tulajdona. Nálunk a csehekhez hasonló mennyiségű a lakás, de eddig nem volt olyan épület, amit teljes egészében bérbeadásra épített volna egy fejlesztő. Vannak olyan tömbházak, ahol sok a bérlakás, akár egész emeletek is, de több tulajdonos kezében van, ellentétben azzal az új épülettel, amit hamarosan átadnak Budapesten.

A lakásárak és a jövedelmek (forrás: numbeo.com,MNB)
A lakásárak és a jövedelmek (forrás: numbeo.com,MNB)

Az elmúlt öt évben a régióban vásárolt bérházak összértéke alig haladta meg az évi 200 millió eurót. Az éves nettó hozamok a Colliers International nemzetközi ingatlan tanácsadó szerint a cseh piacon 3,5-4 százalék között mozognak, a lengyelen az 5-5,5 százalékos sávban.

A régióban a jellemzően erősebb és fejlettebb újlakás piacoknak köszönhetően az intézményi befektetők könnyebben találnak befektetési célpontokat, így Lengyelország és Csehország is néhány lépéssel Magyarország előtt jár. A hazai ingatlanpiacon ráadásul még mindig előtérben van a saját ingatlanhoz való jutás támogatása a bérlakásprogramokkal szemben, így ez sem segíti a befektetői attitűd változását” - mondta lapunknak nyilatkozva Benedikt Károly, a DH PR és elemzési vezetője.

Más szakemberekhez hasonlóan ő is azzal érvelt, hogy a lakóingatlanpiac a mostani környezetben és közép és hosszútávú várakozások alapján is jó befektetési alternatíva lehet a régióban és Magyarországon is. Ezt alátámasztja az Eurostat idei első negyedéves adatsora is. Eszerint 2021 I. negyedévében a 2015. évi bázison az összevont lakásárindex magyarországi értéke 188 százalékot ért el, ez továbbra is a legmagasabb az adatot közlő országok közül.

Az európai országok többségében a koronavírus okozta járvány idején és azt követően is áremelkedést mértek. Észtországban 6,6 százalékkos, Dániában 5,8 százalékos, a magyarországival megegyező indexet mértek. Magas volt az áremelkedés üteme Litvániában (5 százalék) és Csehországban (4,6 százalék) is. Szlovéniában 3,1, Romániában 2,7, Ausztriában 2,3 százalékkal drágultak a lakások 2020 IV. negyedévéhez képest. Cipruson ugyanakkor jelentősen (5,8 százalék), míg Máltán és Szlovákiában kisebb mértékben estek a lakásárak (1,6, illetve 1,2 százalék).

Várjuk az intézményi befektetői érdeklődés erősödését és bízunk abban, hogy például a rozsdaövezeti fejlesztéseknél az otthonteremtési támogatások mellett ezeket a szempontokat is figyelembe veszik” - toldotta meg helyzetértékelését a DH képviselője.

Magyarországon, főleg Budapesten, a második világháború előtti évtizedekben megszokott volt, hogy háziurak és alkalmazottaik kezeltek nagy bérházakat. A rendszerváltás után, főleg a kétezres évek elejétől hatalmas befektetői roham volt, jobbára külföldiek vásárolták fel egymás után a lakásokat egy adott épületben. Teljesen azonban szinte sehol sem sikerült nekik egyedüli tulajdonosnak lenni.

Azt viszont több helyütt elérték, hogy egymás melletti lakások felvásárlásával többet is összenyitottak és az így kapott lakásokat kiadták vagy magas áron eladták.A bérlakás-piac túlnyomó részét magánszemélyek uralják, többnyire egy-két lakást kiadva. Vannak olyan kisbefektetők, akik akár 4-6 lakást is összevásároltak évek alatt és azokat maguk adják bérbe. Köztük lehetnek az Airbnb-piacon lévők is, utóbbiak száma 5-7 ezerre tehető a fővárosban.

A bérleti díjak és a jövedelmek (forrás: numbeo.com, MNB)
A bérleti díjak és a jövedelmek (forrás: numbeo.com, MNB)

Általában az efölötti lakásmennyiségnél már megéri menedzsment céget megbízni, a vállalási áruk általában a havi bérleti díj 10-12 százaléka. Ezek között egyre több a valóban profin működő vállalkozás, tehát nem csupán beszedik a bérleti díjat, kijavíttatják a csöpögő csapot, hanem a bérlők előszűrését is elvégezik, megfelelően dokumentálják a tulajdonos és a bérlő közötti kapcsolatokat, intézik az elmaradásokat, ha kell.

A bérház-piac magyar fejletlensége nem meglepő. Rohamosan emelkednek a lakásárak, tehát a fejlesztők eleve egyre drágábban adnák az ilyen ingatlanokat, ha egyáltalán belevágnának. Ám inkább az jellemző, hogy lakásonkénti eladásra játszanak és érvényesítik a nagy kereslet miatti, magasan tartott árakat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG