„Súlyos kételyeink vannak afelől, hogy képesek leszünk-e folytatni az üzletet”- ezt a tömör, sokat mondó kommentárt közölte a cég vezetése a most nyilvánosságra hozott második negyedéves pénzügyi adatok kapcsán. A világ irodapiacán belül a legtöbb co-working helyiséget üzemeltető vagy birtokló társaság hihetetlenül gyorsan növekedett az elmúlt pár évben, de hónapok óta sodródik a csőd felé, egyszerre több tényező is negatívan hat az üzletmenetére.
Az idei második negyedévben tovább nőtt a veszteség: az első negyedévi 299 millió dollár után a második háromhavi időszakban 397 millió dollárnyit hozott össze. A bevétele azonban kicsit jobb lett a 2022 első negyedévihez képest, akkor 815 millió dollárt kasszírozott, most április eleje és június vége között viszont 844 millió dollárt.
Két évvel ezelőtt több mint 40 országban még mintegy 800 helyiségben adott bérbe irodaterületet különféle időszakokra. Idén a tél végére 617-re, most június végén 610-re csökkent ez a mutató és már csupán 33 országban van jelen a cég. Térségünkben Varsóban és Prágában üzemeltet bérleményeket.
A vállalatot átmenetileg vezető David Tolley szerint a meghatározó országok gazdaságának nagy kilengést mutató fejlődése, az irodapiaci túlkínálat, a készpénzhiány, az állandó ügyfelek lemorzsolódása okozza a lejtmenetet. Elismerte, hogy rákapcsoltak a legfőbb versenytársak, a hagyományos irodaterületek üzemeltetői is, akik úgynevezett „Flex Space” ajánlatokkal bombázzák a potenciális bérlő cégeket. Egyszerre nyújtanak többféle munkavégzésre többféle megoldást és sokkal több kedvezményre hajlandók, csakhogy megtartsák a régi bérlőiket vagy hogy bevonzzanak újakat - írta a bisnow.com amerikai szaklap.
Ellentmondást nem tűrve akarja a cég menteni, ami menthető. A következő 12 hónapban csökkenteni fogja a díjait, további ingatlanokat fog eladni, még szigorúbban visszafogja a költségeket és újabb hitelek vagy tőkeforrások után néz. Felülvizsgálja saját bérleti szerződéseit, eddig 590 helyen ez megtörtént és ezzel sok millió dollárral lefaragta a kiadásait. De a bérleti díj így is túl nagy szelet, mintegy 74 százalékot vesz el a bevételből, ami kibírhatatlannak tűnik.
A vállalat globális hálózatán belül Délkelet-Ázsia szerepel a legjobban, a foglaltság meghaladja a 80 százalékot, míg az Egyesült Államokban és Kanadában csak 67 százalékos. Európában az észak-amerikai telítettség körüli vagy annál kicsit rosszabb az arány.
Egykor a világ egyik legértékesebb startup cégének számított a WeWork, a SoftBank 2019-ben 47 milliárd dollárra becsülte az értékét. Nem sokkal a felfutás kezdete után tőzsdére akart menni, de ez sikertelen akció volt, majd menesztették az alapító Adam Neumannt. Két évvel később 9 milliárd dolláros nyitóértékkel mégis bejutott a tőzsdére. A piaci kapitalizációja most szerdán záráskor 300 millió dollár alá zuhant, részben a fent említett újabb rossz pénzügyi adatok miatt. Az elmúlt három hónapban az igazgatóság több tagja is távozott, mindannyian a pénzügyi területen dolgoztak.