5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hosszú huzavona után végre megtartották február 18-án a népszavazást a VII. kerületi „bulinegyed” nyitva tartásáról. Az eredmény meglepően siralmasra sikerült, a szavazásra jogosultak alig hatoda vett részt a voksoláson. A népszavazás ezzel eredménytelenül zárult, így most már biztosan maradhat a bulinegyed. Az önkormányzat és a civil szervezetek azonban jelezték: változtatások lesznek a működésben.
A Kazinczy utca (Kép forrása: MTI Fotó, Balogh Zoltán)

Ahogy arról korábban már többször írtunk, népszavazásra bocsájtották a belső-erzsébetvárosi vendéglátóhelyek nyitva tartásának ügyét, a VII. kerületi bulinegyed ugyanis amellett, hogy rendkívül vonzó a Budapestre látogató turisták számára, a környéken élők számára a város szégyenfoltja: hangoskodás és szemetelés tette nehezen élhetővé a területet. Bár maga a referendum kiírása nagy port kavart, a helyi önkormányzat jelentése szerint még így sem sikerült megmozgatni a lakókat, hogy döntsenek a sorsuk felől.

A közlemény szerint ugyanis a szavazáson a jogosultak 15,89 százaléka, összesen 6918 fő adta le a szavazatát. A szavazásra azonban 43 520 ember volt jogosult, így akkor lett volna érvényes eredmény, ha legalább az érintettek fele letette volna a voksát. Azok, akik mégis az urnához fáradtak, döntően a bezárásra szavaztak: 4572-en az éjféli zárórára voksoltak, míg 2316-an az éjfél utáni nyitva tartás mellett foglaltak állást. Összesen 30 szavazat volt érvénytelen.

A nagy kérdésAz erzsébetvárosiaknak az alábbi kérdésre kellett választ adniuk:

"Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetvárosi Önkormányzat képviselő-testülete Budapest VII. Kerület Károly körút - Király utca - Erzsébet körút - Rákóczi út által határolt területén úgy szabályozza az üzletek nyitvatartási rendjét, hogy a vendéglátást folytató üzletek 24.00 óra és 6.00 óra között nem tarthatnak nyitva?"

Vérmérséklet szerint reagáltak

Az önkormányzat ugyanakkor jelezte, hogy az eredménytől függetlenül továbbra is fel kívánnak lépni a vendéglátóhelyek és a turisták okozta problémák megoldása érdekében és tovább kívánják növelni az ott lakók nyugalmát biztosító pénzügyi forrásokat és intézkedéseket. A városvezetés olyan törvényalkotást kezdeményez, amely az ott lakók életkörülményeinek további javulását, védelmét és biztonságát segíti elő. Ebben számítanak a kerületben működő valamennyi párt és a helyi lakóközösségek képviselőinek közös munkájára.

Garai Dóra, az éjféli záróra mellett kampányoló Élhető Erzsébetváros Facebook-csoport szóvivője szerint hatalmas siker, hogy anyagi háttér nélkül, ellenszélben és manipulációk ellenére ez az eredmény született, ami "nagyon tisztán és egyértelműen megmutatja, mit szeretnének a lakók a kerületben". Ugyanakkor bírálta, hogy a lakosság nem kapott megfelelő tájékoztatást az önkormányzattól, ezért alakulhatott ilyen siralmasan a részvételi arány. Garai Dóra emellett emlékeztetett arra, hogy a polgármester és helyettese is jelezte korábban, hogy nem az érvényességhez, hanem az igenek többségbe kerüléséhez kötik "a lakók akaratának figyelembe vételét".

A Szimpla kertben, a budapesti Kazinczy utcában. MTI Fotó: Marjai János

A szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozása ellen kampányoló Élő Erzsébetvárosért Egyesület szóvivője, Molnár Bence ugyanakkor sikerként értékelte az eredményt és jelezte, hogy a helyzet rendezésére vannak javaslataik, amelyekről akár holnap készek tárgyalni az önkormányzattal. A Privátbankár.hu-hoz eljuttatott közlemény szerint a most született eredmény sikert jelent az:

  • erzsébetvárosiaknak, hiszen megmarad Belső-Erzsébetváros különleges hangulata, míg Erzsébetváros nagyobb részén továbbra is nyugodt lakókörnyezetben élhetnek az ottlakók;
  • a fővárosiaknak, hiszen így megmarad a turizmus, és az a 300 milliárd forint bevétel, amit évente elköltenek a turisták;
  • az országnak, mert nem vész el az a 6 milliárd forint adóbevétel, amelyet a Bulinegyed vállalkozásai fizetnek be minden évben a költségvetésbe;
  • az itt működő 300 kis- és középvállalásnak, amelyek 10 ezer munkavállalónak adnak munkát – nekik most megmarad a munkájuk;
  • az itt szórakozó százezreknek, akik egy Európában egyedülálló szórakoztatónegyedben élvezhetik az életet.

Mi lesz a lakásárakkal?

A bulinegyedbe érkező partiarcok igazi aranytojást tojó tyúkok a kerületben kiadó ingatlannal rendelkező tulajdonosoknak - ők természetesen rövid távra veszik ki a lakásokat, jellemzően az Airbnb szállásközvetítőn keresztül. Ezen a fronton is van a helyzetet komolyan befolyásoló változás: az V. és VI. kerületi önkormányzat tavaly év végi rendelete - például a VIII. kerülethez hasonlóan - előírja, hogy a tulajdonosok csak abban az esetben kezdhetnek bele szálláshely-szolgáltató tevékenységükbe, ha erre a társasház közgyűlése vagy szervezeti és működési szabályzata erre engedélyt ad. Emiatt a többi lakó hozzájárulása is szükséges ahhoz, hogy a tulajdonosok lakóingatlan helyett szálláshelyként üzemeltessék lakásukat.

Amennyiben megszavazták volna, hogy a szórakozóhelyeknek be kell zárniuk éjfélkor, akkor kevésbé lenne vonzó célpont a környék a szórakozni vágyó külföldi turisták számára, ez pedig az érintett VII. kerületben lévő eladó és kiadó lakások árára is hatással lehet, erről itt írtunk korábban. Az Otthon Centrum véleménye szerint ugyanakkor már csak a referendum híre elég volt a kerületi lakásárak helyre billentéséhez, ez ugyanis „hűti” a lakásbefektetési kedvet a kerületben – az idei évre itt már csak 8-10 százalékos áremelkedést várnak, ennek részleteiről itt olvashatsz a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG