5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megszületett az új generációs épületmodell, ami hozzánk is elérhet.

Talán sohasem volt annyira szükség a variálható épületekre, mint most, amikor minden olyan gyorsan változik és mindennek, így az épületek üzemeltetésének is rakétaként megy fel az ára. A rezsiköltségeket nem csupán a korszerű gépészet vagy nyílászárók beépítésével lehet csökkenteni, hanem azzal is, ha eleve úgy tervezik az épületeket, hogy idővel könnyen megváltoztathassák a funkcióját. A már meglévő ingatlanoknál pedig egyre gyakoribb - pont ilyen megfontolásokból -, hogy egyetlen tömbben egyszerre több funkcióra alkalmas területet alakítanak ki.

A kihasználatlan irodaterületek egy részét sok helyütt lakássá alakítják, főleg a felső szinteken, alul általában megmaradnak az irodák. Fotó: pixabay
A kihasználatlan irodaterületek egy részét sok helyütt lakássá alakítják, főleg a felső szinteken, alul általában megmaradnak az irodák. Fotó: pixabay

Mint a legtöbb esetben az ingatlanos-építőiparos világban, most is Amerikában próbálkoznak ezzel a legtöbben és a leghatékonyabban. Az alap mondás az, hogy manapság bolond, aki csak egyetlen funkcióra alkalmas épületet hoz létre vagy területet alakít ki egy épületen belül, mert egyszerűen nem hozza ki a maximumot az ingatlanból. Ennek megfelelően – főleg a fejlesztők és a befektetők nyomására – az építésztársadalom és az ingatlanos értéklánc többi tagja is (belsőépítészek, kivitelezők, üzemeltetők, ügynökök, jogászok) igyekszik megfelelni az új elvárásoknak.

Arra már régen rájöttek a fejlesztők, hogy érdemes úgynevezett többfunkciós tömböket építtetni. Itt arról van szó, egymás mellé tesznek egy irodaházat, egy hotelt és üzleteket. Ilyen például nálunk a Westend. Voltak olyan próbálkozások is, hogy alul kisebb üzletek, felül lakások, Budapesten ilyen a Garay Plaza a Garai térnél.

Több klasszikus bevásárlóközpontban gyakorlattá vált, hogy magában a nagy tömbben a felső emeleten, közel a szerelőszinthez irodákat alakítottak ki, ennek egy részét sokszor az üzemeltető cég használja. Másutt, például a Lurdy háznál azzal próbálkoztak, hogy iroda-és üzletközpontnak titulálva reklámozták az egész központot. Annyiban valóban egyedi ez a fejlesztés, hogy mintegy 26 ezer négyzetméternyi irodaterület áll rendelkezésre a kétszintes pláza üzletein kívül.

A Népligethez közeli Liberty komplexumban két hotel és sok irodaterület lesz. Fotó: WING
A Népligethez közeli Liberty komplexumban két hotel és sok irodaterület lesz. Fotó: WING

Az egyszerre két funkció együttélésének újabb példája a Népligetnél épülő Liberty nevű komplexum, amit a fejlesztő először csak irodaháznak szeretett volna, de – alkalmazkodva a drámai irodapiaci változásokhoz – átgondolta a projektet és beletett két hotelmárkát is. Iroda tényleg nem kell ennyi, felső-közép kategóriás szállodából meg azon a környéken hiány van, úgyhogy indokolható a módosítás.

A funkcióváltások általában a tulajdonosváltással esnek egybe. Erre volt példa a Boráros téren egykor működött kisebb irodaház, amit másfél éve bed and breakfest-es hotellé alakított az új tulajdonos, történetesen egy ismert magyar ingatlanfejlesztő cég. Több ipari ingatlant találnak meg mostanában a nagyobb diszkont láncok, főleg a plázastop-rendelet óta, ezeket a nagy belmagasságú raktárakat általában közepes méretű élelmiszer áruházakká alakítják át.

Amerikában most azt tesztelik, hogy miként lehet vegyíteni a bérházakat a hotellel. A „dolgozz bárhonnan” elv lassan teret nyer Amerikában, őket szolgálja ki leginkább a bérház és a hotel kombója – emelte ki a Bisnow üzleti ingatlanos portál. Itt tulajdonképpen csak az különbözteti meg a felhasználókat, hogy mennyi ideig tartózkodnak az ingatlanban. A pár napos ottléttől egészen az 1-1,5 éves tartózkodás is lehetséges. Recepció nem kell, minden az okos telefonról intézhető a regisztráció és a fizetés után, még az ajtónyitás is.

Kopottas, irodai bérlők által nem kifejezetten szeretett irodaházakat alakítanak át ilyen párossá. A tulajdonos-üzemeltető maga is bérli a bútorokat, azok eleve vegyesek és a „hotelvendégek” számára is elérhetők a normál apartmanokban megszokott kiegészítő elemek. Takarítót is lehet bérelni, ha éppen ezt akarja az „albérletes”.

Ebben az újnak mondott ingatlan típusban is lehetnek alul kisebb üzletek, kávézók, éttermek, hiszen az albérletesek és a szobavendégek is bőven igényelnek ilyen szolgáltatásokat. Állítólag ezzel meggyőzhették a befektetőket is, akik ugye mindig a megtérülést és a hozamot vizslatják.

A tömbházak bérházakká+hotellé alakítása egyszerűsíti a jogi helyzetet. A tömbházaknál minden egyes lakásnak más a tulajdonosa, nagyon nehéz közös célokhoz elegendő szavazatot gyűjteni, így nem tudják annyira hatékonyan működtetni a tömböt, mintha csak egyetlen tulajdonos lenne és az előírhatna mindent, ami épp az érdeke. A befektetőknek pont az kell, hogy átlátható legyen a tulajdoni szerkezet és kiszámítható a pénzáramlás.

Budapesten egyébként eddig nem sokan vállalkoztak tisztán bérházak építtetésére. A brutális lakásárak azonban várhatóan egyre több családot vagy egyedülállót fognak a bérlakások felé irányítani, s így már képződhet akkora, fizetőképes massza, amire érdemes nagy bérházakat építeni vagy meglévő, egyedi tulajdonosokat felvonultatókat átalakítani.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG