A rendkívüli helyzet miatt a kormány számos intézkedésről döntött, annak érdekében, hogy a mostani szituációban a gáz és áramellátás továbbra is biztosítható legyen.
Ezek a következők:
- 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre növeli a gáz kitermelést
- A kormány felhatalmazta Szijjártó Pétert, hogy újabb gázkészleteket szerezzen be
- A kormány kiviteli tilalmat rendel el az energiahordozókra és a tűzifára
- A lehető legnagyobb mértékben növelni fogják a lignitbányászatot
- A lehető legyorsabban újraindítják a Mátrai Erőmű blokkjait
- A Paksi Atomerőmű működési idejének meghosszabbítását kezdeményezi
- Aki átlag felett fogyaszt annak piaci árat kell majd fizetni, - ez a családok nagyjából negyede, - annak a piaci árat kell fizetnie augusztus 1-jét követően.
A kormányinfón megszólalt Németh Szilárd is, szerinte 2523 kW/hó az átlagos éves áram- és 1729 köbméter az éves átlagos gázfogyasztás. Németh Szilárd közölte, a nagycsaládosoknál máshol lesz a határ, három gyerek esetén 2329 köbméter felett kell magasabb gázárat fizetni, minden további gyerek után 300 köbméterrel emelkedik a limit.
A villamosenergiánál nem lesz ilyen különbség, ott marad a mindenki számára meghatározott mérték.
Gulyás Gergely kérdésekre válaszolva elmondta, hogy Magyarország gázellátása folyamatos. Ausztria felől azonban jelenleg nem érkezik gáz.
A kata-módosításával kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy a törvény eredetleg a lakossági szolgáltatásokat nyújtó kisvállalkozók számára találták ki, az adónem azonban elburjánzott, és jelenleg sokan alkalmazotti jogviszonyt lepleznek vele.
Az ATV kérdésére Gulyás Gergely elmondta, hogy a kormány szándéka szerint a benzinár-stop fennmarad október 1-ig.
Gulyás a 444 kérdésére elmondta, hogy a gáz- és áramfogyasztás között nincs kompenzáció, aki bármelyikből átlag felett fogyaszt, annak a piaci árat kell fizetnie, függetlenül attól, hogy a másikból kevesebbet vagy egyáltalán nem fogyaszt. Kizárólag az átlag feletti fogyasztási tételt kell piaci áron megfizetni augusztus 1-jét követően.
Aki árammal fűt, és nincs bekötve a gáz, elsősorban annak jelenthet nehézséget a kompenzáció hiánya.
Az éves átalányt fizetők pluszköltségét hónapokra leosztják - állítja Gulyás.
A miniszter megerősítette, hogy a katás adófizetők nagyjából kétharmada bujtatott alkalmazottként használta az adónemet, így őket biztosan érinti a módosítás. Sokan alternatív foglalkoztatási formaként használta a katát, ezt pedig meg kell szüntetni.
A rezsicsökkentés-csökkentés költségvetési hatása - Gulyás szerint - nem számítható ki pontosan.
A miniszter szerint a kata-módosítás költségvetési hatása sem becsülhető meg pontosan, Gyulyás végül annyit mégis elárult, hogy a plusz bevétel valahol 50-300 milliárd forint között lesz.