Fehéríthetik az évi 100 milliárd forintos nagyságrendű albérletpiacot és drágulást is hozhatnak a szektorban az új adójavaslatok, miközben a munkáltatók által adható támogatás miatt a bérlőknek nem feltétlenül kell többet fizetniük - tájékoztatta az ingatlan.com szerdán.
Kinek lesz jó igazán?
Az ingatlanhirdetési portál közleménye szerint az intézkedések a munkáltatók számára kedvezőek, mert ők társasági adókedvezményt is kaphatnak, amennyiben támogatják a mobilizációt, vagyis az adott munkahelytől távol élő munkavállalóik lakhatását.
A közlemény idézi Balogh Lászlót, az oldal vezető gazdasági szakértőjét, aki szerint ha a tervezett változások fokozzák majd a mobilizációt, akkor rövid és hosszabb távon egyaránt hatással lesz az albérletpiacra, elsősorban a városokban eredményezhet élénkülést. A bérelt lakások piacának fehérítése mellett a távolabbi településen lévő munkahely-választást is ösztönözhetik.
Ahogy arról mi is írtunk, a foglalkoztatás első két évében a minimálbér 40 százalékát fizetheti adómentesen a munkáltató lakhatási támogatásként, a következő két évben az igazolt bérleti díj negyedét, majd az ötödik évben 15 százalékot adhat, ez pedig havi több tízezer forintos támogatást jelenthet a munkavállaló számára. A portál szerint a munkáltatókat adómentességgel és további adókedvezménnyel arra is ösztönözhetik a tervezett módosítások, hogy dolgozóiknak lakást béreljenek. Arról, hogy egyre többen ingáznak a munkahelyük és lakhelyük között, itt írtunk.
A tulajdonosi oldalt érintheti az a tervezett változtatás, amely szerint az átalányadózásról szóló szabályok a lakást bérbe adó magánszemélyekre is vonatkozhatnak a jövőben.