Hotel lesz a magyar származású világhírű építész, Breuer Marcell által tervezett irodaházból. Az ikonikus ingatlan a Connecticut államban lévő New Heaven városában van és már több mint 50 éves. Egy befektető nem régen 1,2 millió dollárért vette meg az IKEA-tól, amelyik egy üzleti döntés után mégsem költöztette be irodistáit. A vevő egy 165 szobás hotellé alakítja át az épületet és a Hilton csoport egyik egysége fog ott működni.
Az Egyesült Államokban rekordokat dönt az üzleti ingatlanok átalakítása más funkciójú ingatlanokká. Első sorban lakásokká, de olyan is előfordul, hogy egy rosszul vezetett irodaházból közép kategóriájú szállodát varázsolnak (Lásd fent) vagy egy plázából raktár lesz. Minthogy a globális ingatlanpiacon a legtöbb új trend a tengerentúlon indul el, érdemes odafigyelni ezekre a fejleményekre.
A RentCafé nevű elemző cég október elején jött ki egy új elemzéssel ezekről az átalakításokról, a részleteket a bisnow.com üzleti portál ismertette. Kiderült, hogy az elmúlt két évben hihetetlen tempóra váltott és lassacskán külön ágazattá nőtte ki magát az átalakítási biznisz. Idén 20 ezer új lakás jelenik meg a kínálatban, ez kétszerese a 2019-ben és 2020-ban együttesen megjelent számnak.
A legtöbb új lakást lerobbant, rosszul működő és nem túl sok bérlővel rendelkező irodaházakból alakítják ki. Tavaly és idén összesen 13250 ilyen bérlakás került a piacra. Kihasználatlan raktárakban 4350, elaggott hotelekben 3900 lakást hoztak létre.
A megszólaltatott szakértők azonban megjegyezték, hogy nem mindegyik irodaház alkalmas az átalakításra. Minden esetben szükséges egy műszaki felmérésen alapuló megvalósíthatósági tanulmány. Abban az összes gazdasági, műszaki, környezetvédelmi és ingatlanpiaci szempontot figyelembe véve kell ajánlást adni.
Amerikán belül Washington kormányzati negyede viszi a prímet, ott három nagyobb irodaházat is átalakítottak és így 1091 új bérlakás jött létre. A Virginia államban lévő Alexandriában egy leszerepelt irodaházban létre hozott 955 otthonba költözhetnek bérlők.
Más nagyvárosokban szintén előkészítés alatt vannak különféle projektek. Chicagoban 1020, Los Angelesben 904 lakás lesz, ugyancsak egykori irodaterületek felhasználásával. A következő néhány évben több mint ötvenezer bérlakás jön így létre. Érdekes, hogy iskolák és egyházi épületek is belekerültek a szórásba, több államban is paplakok és korábban az egyház által működtetett egyéb ingatlanok esetében is jön a funkcióváltás. Részben azért is, mert az adott egyház nem képes előteremteni az üzemeltetéshez szükséges pénzt.
Becslések szerint az átalakítás 30-40 százalékkal kevesebbe kerül, mintha teljesen új lakást építenének. Nem kell megvenni a telket, az épületek szerkezete általában stabil, bár a régebbi irodaházak esetében gond, hogy vizesblokkokból nincs elegendő.
Magyarországon egyelőre nem ilyen a tempó, bár egyre több ingatlanos és városépítő szakember sürgeti, hogy érdemes lenne nagyobb számban átépíteni a nem használt középületeket, irodaházakat és a rosszul vezetett hoteleket. Van egy friss példa azért, nem régiben Budapesten, a Boráros térnél egy kisebb irodaházból alsó-közép kategóriás szállodát alakított ki a beruházó Wing vállalat. Várható, hogy egyes hotelekből apartmanházak lesznek, ezzel kissé javul a bérlakás kínálat, természetesen főleg Budapest jöhet számításba és egy-két vidéki nagyváros.