5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt mindenki tudja, hogy a betörők első számú célpontja a zárbetét, sok esetben mégis megelégszünk egy pár száz forintos darabbal. Ezt a Balla Ingatlanirodák ingatlanközvetítői is nap mint nap tapasztalják, amikor az ügyfelek bemutatják nekik a lakásaikat. Ezért is fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a leggyakrabban a zárbetéten múlik, hogy az ajtó mögött lévő értékeink és családtagjaink megfelelő védelmet kapnak-e.
Betörésekhez használt, lefoglalt eszközök - feszítővas, csavarhúzó, fogó, kulcs - egy bűntett helyszínéről. MTI Fotó: Nagy Lajos

Cikkünkben néhány zárbetét-fajtával, és hozzájuk kapcsolódó fontos kiegészítőikkel foglalkozik a szakértő.

Zárbetét pajzs

Mindegy, hogy új ajtóról van-e szó, vagy már meglévőről, a zárbetétpajzs jó megoldás lehet a zártörés elleni védelemre. A zártörés az egyik leggyakoribb betörési forma, amit évtizedek óta előszeretettel alkalmaznak a mások javaiból élők. Mivel a silt – azaz a zárbetét és a kilincs körüli takarólemez – alapesetben meglehetősen vékony, a zárbetét pedig általában hosszabb, mint az ajtó vastagsága, ezért a betét legtöbbször 0,5-1,5 cm-rel kilóg az ajtó síkjából. Ezt használják ki a betörők. Hozzáférnek ugyanis a betét oldalához, és egy célszerszám segítségével egyszerűen befogják, majd eltörik.

A pajzs ezt akadályozza meg, ugyanis elég vastag ahhoz, hogy a zárbetét oldalát megvédje, így az hozzáférhetetlenné válik. Ez a legolcsóbb megoldás, mivel a zárbetétet nem szükséges kicserélni, tehát 3-4 ezer forintért is tehetünk valamit a biztonságunkért.

Ennek egy továbbfejlesztett változata az úgynevezett kétkulcsos zárbetét, ami már eleve tartalmazza a pajzsot is, azzal a különbséggel, hogy a pajzs itt már nem csak a betét oldalát védi, hanem teljesen körbezárja azt, így a zárbetét eleje sem látható. A pajzs oldalán van egy kulcslyuk, azzal nyitjuk magát a pajzsot, majd amikor a zárbetét így már hozzáférhető, azt egy másik kulccsal nyitjuk ki. Amellett, hogy ez már elég biztonságot ad, már ránézésre is riasztó egy betörő számára, így ha nem kifejezetten hozzánk indult, jó eséllyel inkább egy könnyebb préda után néz.

Fúrhatatlan zárbetétek

Ezek a zárbetétek általában nem csak a fúrásnak, de egy másik – kevésbé gyakori – betörési módszernek, a savazásnak is ellenállnak. Illik azonban sietve leszögezni, hogy valóban fúrhatatlan zárbetét nem létezik, bármit át lehet ugyanis fúrni, ha az embernek van elegendő ideje, megfelelő szerszámai, és meg meri kockáztatni 2-3 fúrószár elhasználását. A fúrhatatlan szó ez esetben inkább azt jelenti, hogy nehezen fúrható, csak ez kevésbé mutatna jól a prospektusok lapjain.

Mindazonáltal abban megegyezhetünk, hogy a betörőknek ritkán van idejük fél-egy óráig fúrni a zárbetétet, így a legtöbb esetben az első néhány perc után felhagynak eredeti tervükkel, és inkább a szomszédba törnek be. Egy ilyen zárbetétért már mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni, körülbelül 5-7 ezer forinttól indulnak az árak, viszont aki tényleg a maximális biztonságra törekszik, nem ússza meg 10-12 ezer forint alatt.

Fúrtpontos kulcsok

Eddig leginkább az alkalmi – vagy nem túl okos – betörők módszereiről beszéltünk, melyek általában roncsolással és zajjal járnak. Léteznek azonban olyanok, akik „hivatásként” tekintenek a szakmára, és alaposan kitanulják a mesterség csínját-bínját. Ők nem esnek neki sem zártörővel, sem fúróval, de még savval sem a záraknak, hanem szinte észrevétlenül, roncsolás és zaj nélkül, mindössze néhány másodperc alatt kinyitják a zárakat. Erre többféle módszer létezik, zárfésűvel, rezegtetéssel, vagy kopogtató módszerrel próbálkoznak a legtöbb esetben.

Talán mondani sem kell, hogy ellenük sem a pajzs, sem a fúrhatatlan zárbetét nem nyújt védelmet. Erre találták azonban ki a fúrtpontos kulcsokat, és a hozzájuk tartozó zárbetéteket, amik szerencsére az utóbbi időben meglehetősen elterjedtek. A hagyományos technikákkal ezeket a zárbetéteket már nem lehet kinyitni, vagy pedig olyan sok erőfeszítéssel, hogy ahhoz inkább hozzá sem fognak.

Kártyás kulcsok

Előfordulhat, hogy nem egy ismeretlen betörőtől szeretnénk megvédeni értéktárgyainkat, hanem olyan személytől, akinek korábban kulcsa volt az ingatlanunkhoz, de valamiért visszakértük tőle. A kisördög mégis ott motoszkál a fejünkben, hogy akár le is másoltathatta a kulcsot, amíg az eredeti nála volt. Nem ritka eset ez akkor, ha például kiadjuk albérlőknek a lakásunkat.

Ez esetben a legjobb megoldásnak a zárbetét csere tűnhet, de felesleges lenne emiatt túl nagy költségbe verni magunkat. A kártyás másolásvédelemmel ellátott kulcsok ugyanis épp ezt a problémát küszöbölik ki. Amennyiben ilyen betétet vásárolunk, akkor kapunk hozzá egy plasztik kártyát is. A kulcsot csak a szakszerviz, vagy a szerződött képviseletek tudják lemásolni, de kizárólag annak a személynek, aki a hozzá tartozó kártyát fel tudja mutatni. Kártya hiányában nincs kulcsmásolás!

Melyik a jó megoldás?

Jogos lehet a kérdés, hogy vajon a felsoroltak közül melyik megoldás válhat be leginkább? A fúrhatatlant válasszuk? Netán a fúrtpontos kulcsosat? Vagy legyen a kártyás? Ezen a kérdésen szerencsére nem kell sokáig törnünk a fejünket, ugyanis egyre több olyan termék található a piacon, amelyekben az összes fent felsorolt tulajdonság egyszerre jelen van.

Ha zárbetétet választunk, érdemes odafigyelnünk arra, hogy a fentiekben taglalt tulajdonságok közül a lehető legtöbb – vagy mind – adott legyen a zárbetétben.  Természetesen ez nem olcsó, de a biztonság sosem volt az. Egy megbízható márka ára mindenképpen 10 ezer forintnál fog kezdődni, és előfordul, hogy a 20 ezer forintot is eléri. Érdemes azonban alaposan átgondolni, hogy a sok munkával összegyűjtött anyagi javainkat, és persze családtagjaink biztonságát milyen zárbetétre bízzuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG