4p

Mi legyen az elnéptelenedő bevásárlóközpontokkal? Ez a kérdés foglalkoztatja a befektetőket hónapok óta az Egyesült Államokban. Az egyik megoldás picit meghökkentő: lakónegyedekké alakítják a kihasználatlan épületeket.

Négyszáz lakást építenek egy üresen álló áruházból Kaliforniában. A Doly City néven ismert bevásárló központ - ottani nevén Mall - a múlt század ötvenes éveitől fogadja a látogatókat, így egyike volt az első ilyen központoknak az Egyesült Államokban. Az elmúlt időben viszont sorra ürültek ki az egykor népszerű áruházak ott is. A tulajdonos Kimco Reality ezért úgy döntött, hogy az egyik épületet lakóegységekké alakítja, és úgy értékesíti.

Az egyik bezárásra ítélt Sears áruház. Mellette már lebonttottak egy másik nagy épületet. Fotó: 953mnc.com
Az egyik bezárásra ítélt Sears áruház. Mellette már lebonttottak egy másik nagy épületet. Fotó: 953mnc.com

A meglepő húzás kedvező fogadtatásra talált a lakást kereső részéről, mert a home-office  munka térnyerésével egyre kevésbé lényeges az, hogy hol dolgoznak. Viszont a live-work-play néven ismert új életstílus tökéletesen megfelel az új ingatlanfejlesztői elképzeléseknek - legalábbis a beruházásról tudósító Wall Street Journal szerint. 

A nagy átalakulást segíti, hogy a városszéli bevásárlóközpontok általában jó helyen, autópályák találkozási pontjainál találhatók, néhány pedig még vasúti-elővárosi kapcsolattal rendelkezik - főleg Kaliforniában. 

Az ottani példa közel sem egyedülálló. Az Egyesült Államokban, ugyanis a mall-ok szinte mindenütt hasonló gondokkal küzdenek. A COVID-ot követő magas infláció valamint a csúcsokat döntő benzinárak miatt sorra zárnak/zártak be a "kültelki" nagyáruházak - így a J.C. Penney, a Bloomingdale's és a Sears is. A Chicago melletti Westfield Old Orchard  központ tulajdonosai  is az átalakítás mellett döntöttek - ott 2026-an adják át a lakóegységeket, míg egy másik  közeli Westfield Mallban egy  bezárt Burlington Coat Factory üzlet helyén építenek 214 apartmant.

Magyarországon még nem jött el az idő erre

Kereskedelmi és ipari épületek funkcióváltására már vannak példák Magyarországon, de ez még nem tömeges. Évekkel ezelőtt az egyik külső budai városrészen fitnessz központot csináltak egy bevásárlóközpontból. Rosszul működő irodaházból alsóközép kategóriás hotel lett a Boráros téren, és várható, hogy egyes bérházakban működő apartmanhotelekből bérlakásokat varázsolnak. Ipari csarnokokból Budapest több pontján is lett már társasház loft lakásokkal, ezen kívül a plázastop bevezetése után több szupermarket is nyílt ilyen ingatlanokban egy kisebb átalakítás után. Plázákból egyébként műszakilag is nehezebb lakóegységeket kialakítani, a gépészetük nem erre lett kitalálva. Sokkal valószínűbb, hogy raktárrá vagy nagykereskedők számára bemutatóteremmé építik át az adott komplexumot. 

A kihasználatlan üzlethelyiségektől persze drasztikus módon is meg lehet szabadulni: a White Plains Mall-t (New Jersey) például  átépítés helyett  egyszerűen eldózerolják, hogy helyet csináljanak a Hamilton Green néven futó lakóingatlan beruházásnak. A szintén ebben az államban található Moorestown Mall  áruházi épületeit viszont egészségügyi központtá alakítják - itt korábban egy hatalmas Sears áruház működött. 

A legszerencsésebb helyzetben a városközponti - és sok esetben lepusztult - áruházak hasznosítása van. Az évek-évtizedek óta üresen álló épületek ugyanis a belvárosok újjáéledésével vonzó befektetési lehetőséget kínálnak az ingatlanfejlesztőknek.   Követendő példaként emlegetik a Rhode Islandban található Arcade  Providence esetét. Az 1828-ban épült, és az első amerikai nagyáruházak között emlegetett épület felső szintjeit garzonokká alakították 2021-ben, míg az alatta levő szintekben visszaállították az egykori kereskedelmi funkciót. Ez a konstrukció látványos sikert aratott - kérdés, hogy milyen lesz a többi nagy átalakítás visszhangja...
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Üdülő 1,5 milliárdért, maradhat?
Mester Nándor | 2025. január 1. 16:55
Legek jönnek 2024-ből. Megnéztük, hol ért vagy ér a legtöbbet egy családi ház, egy téglalakás, egy üdülőház, egy telek, egy raktár és egy garázs. Hoteleket, plázákat, irodaházakat és mezőgazdasági területeket nem vizsgáltunk, azok külön csoportot képeznek. Legtöbbször kínálati adatok álltak rendelkezésre és biztos, hogy nem teljes a kép, mert egyes tranzakciók nem jelennek meg a digitális térben, erre vigyáznak az eladók, a vevők és ügyvédeik. Ettől függetlenül érdemes böngészgetni, de vigyázat, nagy számokkal dolgoztunk!
Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG