Négyszáz lakást építenek egy üresen álló áruházból Kaliforniában. A Doly City néven ismert bevásárló központ - ottani nevén Mall - a múlt század ötvenes éveitől fogadja a látogatókat, így egyike volt az első ilyen központoknak az Egyesült Államokban. Az elmúlt időben viszont sorra ürültek ki az egykor népszerű áruházak ott is. A tulajdonos Kimco Reality ezért úgy döntött, hogy az egyik épületet lakóegységekké alakítja, és úgy értékesíti.
A meglepő húzás kedvező fogadtatásra talált a lakást kereső részéről, mert a home-office munka térnyerésével egyre kevésbé lényeges az, hogy hol dolgoznak. Viszont a live-work-play néven ismert új életstílus tökéletesen megfelel az új ingatlanfejlesztői elképzeléseknek - legalábbis a beruházásról tudósító Wall Street Journal szerint.
A nagy átalakulást segíti, hogy a városszéli bevásárlóközpontok általában jó helyen, autópályák találkozási pontjainál találhatók, néhány pedig még vasúti-elővárosi kapcsolattal rendelkezik - főleg Kaliforniában.
Az ottani példa közel sem egyedülálló. Az Egyesült Államokban, ugyanis a mall-ok szinte mindenütt hasonló gondokkal küzdenek. A COVID-ot követő magas infláció valamint a csúcsokat döntő benzinárak miatt sorra zárnak/zártak be a "kültelki" nagyáruházak - így a J.C. Penney, a Bloomingdale's és a Sears is. A Chicago melletti Westfield Old Orchard központ tulajdonosai is az átalakítás mellett döntöttek - ott 2026-an adják át a lakóegységeket, míg egy másik közeli Westfield Mallban egy bezárt Burlington Coat Factory üzlet helyén építenek 214 apartmant.
Magyarországon még nem jött el az idő erre
Kereskedelmi és ipari épületek funkcióváltására már vannak példák Magyarországon, de ez még nem tömeges. Évekkel ezelőtt az egyik külső budai városrészen fitnessz központot csináltak egy bevásárlóközpontból. Rosszul működő irodaházból alsóközép kategóriás hotel lett a Boráros téren, és várható, hogy egyes bérházakban működő apartmanhotelekből bérlakásokat varázsolnak. Ipari csarnokokból Budapest több pontján is lett már társasház loft lakásokkal, ezen kívül a plázastop bevezetése után több szupermarket is nyílt ilyen ingatlanokban egy kisebb átalakítás után. Plázákból egyébként műszakilag is nehezebb lakóegységeket kialakítani, a gépészetük nem erre lett kitalálva. Sokkal valószínűbb, hogy raktárrá vagy nagykereskedők számára bemutatóteremmé építik át az adott komplexumot.
A kihasználatlan üzlethelyiségektől persze drasztikus módon is meg lehet szabadulni: a White Plains Mall-t (New Jersey) például átépítés helyett egyszerűen eldózerolják, hogy helyet csináljanak a Hamilton Green néven futó lakóingatlan beruházásnak. A szintén ebben az államban található Moorestown Mall áruházi épületeit viszont egészségügyi központtá alakítják - itt korábban egy hatalmas Sears áruház működött.
A legszerencsésebb helyzetben a városközponti - és sok esetben lepusztult - áruházak hasznosítása van. Az évek-évtizedek óta üresen álló épületek ugyanis a belvárosok újjáéledésével vonzó befektetési lehetőséget kínálnak az ingatlanfejlesztőknek. Követendő példaként emlegetik a Rhode Islandban található Arcade Providence esetét. Az 1828-ban épült, és az első amerikai nagyáruházak között emlegetett épület felső szintjeit garzonokká alakították 2021-ben, míg az alatta levő szintekben visszaállították az egykori kereskedelmi funkciót. Ez a konstrukció látványos sikert aratott - kérdés, hogy milyen lesz a többi nagy átalakítás visszhangja...