Kép forrása: MTI |
Az ingatlanok árát számos tényező befolyásolja, a lakás paraméterei mellett leginkább az elhelyezkedése és a közvetlen környezete. A köztérfelújításoknak és város-rehabilitációs programoknak köszönhetően korábban kevéssé preferált részek is kifejezetten vonzóvá válhatnak - hívja fel a figyelmet az OTP Ingatlanpont közleménye.
Megújul 32 köztér
A Fővárosi Közgyűlés múlt héten úgy döntött, hogy 5,5 milliárd forinttal támogat 32 budapesti köztér-megújítási programot. A főváros minden kerületében várható olyan rekonstrukció, amely már középtávon hatással lesz a környék ingatlanáraira. A zöldterület-fejlesztési és rehabilitációs projektek egyik leglátványosabb hozadéka, hogy idővel a környező lakások árai is emelkedésnek indulnak.
„Befektetési célból jó vételnek számítanak azok az akár rossz állapotú és kevésbé értékes lakások, amelyek egy jövőben fejlesztendő területen vannak. Ezek esetében a nyereség az általános piaci árnövekedéssel járó hasznot is meghaladhatja” – osztja meg tippjét Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Minőségi VIII. kerület
A korábbi példák azt mutatják, hogy egy kiterjedtebb városfejlesztési program hatalmas lökést ad a helyi lakásáraknak. Lassan 10 éve zajlik a VIII. kerületi Magdolna negyed rehabilitációja, amelynek hatására a korábbi hírhedt városrészből egyre kedveltebb környék vált.
Az ingatlanok emelkedő színvonala a vásárlók új körét is megszólította, ma már a lakók 45 százaléka középosztálybeli beköltöző. Budapest másik nagy ívű fejlesztése a Corvin negyed 2006-ban kezdődött megújítása. A beruházásoknak is köszönhető, hogy a IX. kerület tavaly 24 százalékos áremelkedéssel dobogós volt a fővárosi kerületek között. De szintén jó példa a XI. kerületi Bikás Park, ahol a parkfelújításnak és a metrómegállónak köszönhetően többszöröződtek az árak.
Kisebb léptékű átalakítások is nagy áremelkedést idézhetnek elő. Tipikus példa erre a sétálóutcává minősítés, amelynek hatására a frissen kialakított közösségi terek megtelnek élettel, szolgáltatóegységek létesülnek, jóval élhetőbbé téve a környéket. A hajdani iparterület mellett lévő budai Lövőház utca például mára a környék gasztronómiai, kulturális és szórakoztató terévé vált – írja az OTP.