Mély zuhanásban a lakásépítés
Mint ahogyan arról korábban már beszámoltunk, idén szeptember végéig 4657 új lakás épült az országban, 9,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban - közölte a KSH. Az egyébként sem acélos adatok tehát tovább romlottak tavalyhoz képest - különösen ha még azt is hozzávesszük, hogy ugyanebben az időszakban 1001 lakás megszűnt az országban. Ennek hatására a Társaság a Lakásépítésért Egyesület négy javaslatot ajánlott, amelyek plusz költség igénylése nélkül javíthatnának ezen a siralmas adaton. Részletek>>>
Az építményadó tekinthető a fő problémának
Ugyan a kiadott lakásépítési engedélyek száma hónapok óta nő, de a használatba vett új lakásoké csökken. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint ezért az ellentmondásért a magas építményadó támadható, melyeket az önkormányzatok vetettek ki. Így alakulhat ki az a helyzet, hogy az ingatlan elkészül, a tulajdonosok be is költöznek, de amíg lehet, nem igénylik a használatbavétel engedélyét, így nem kell építményadót fizetniük - mondta Koji László.
Egy erőteljes kormányzati szerepvállalás lenne a megoldás
A Társaság a Lakásépítésért Egyesület is megfogalmazott négy javaslatot, amelyek plusz költség igénylése nélkül javíthatnának ezen a siralmas adaton. Erről itt olvashat bővebben >>> |
A szakértő úgy látja, azért épül kevés lakás, mert továbbra sincs megoldva a lakossági új lakásépítés támogatása. Szükség lenne a bankok 3-4 százalék közötti kamatozású, hosszú távú forintalapú lakáskölcsön biztosítására kiszámítható feltételekkel, ami az átlagos pénzügyi helyzetben lévő családok által vállalható. Egy ilyen hitelkonstrukció csak kormányzati szerepvállalással lehetne kivitelezhető.
Koji László úgy véli az új lakások jelenlegi 27 százalékos általános forgalmi adóját 5 százalékra kellene csökkenteni, ami szerinte tartósan megjelenne az árakban.