Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke szerint az adatok mindenképpen bizakodásra adnak okot, akkor is, ha alacsony az új építésű lakások száma. Várakozásai szerint 2015-ben tovább emelkedik az új építésű lakások száma - tette hozzá.
Azt kéne megtudni, mit akar a kormány
Párdi Zsófia, a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) projektvezetője szerint kevés a lakásállomány az országban, ennek növeléséhez alapvetően arra lenne szükség, hogy készüljön több évet felölő lakáskoncepció, amelyből egyebek között a kormányzat támogatási szándéka is kiolvasható lenne.
Az egyesület négy javaslatot fogalmazott meg a lakásépítések, lakásfelújítások érdemi élénkítésére:
1. Minél több európai uniós forrás felhasználása a 2014-2020-as uniós támogatási időszakban az energetikai lakásfelújításokra, energiahatékony lakásépítésekre, valamint közösségi energiahatékony bérlakásépítésekre.
2. Szükséges lenne egy épületenergetikai program egyeztetése az EIB-vel. Lehetőség van rá, hogy épületenergetikai céllal építésre és felújításra EIB (Európai Beruházási Bank) források kerüljenek bevonásra, amelyekkel hazai költségvetési támogatás nélkül, alacsony kamat mellett, forint alapon, hosszú távú lakáshitel bevezetésére lenne mód. Szükséges lenne továbbá, hogy az MNB a Növekedési Hitelprogram kedvezményes forrásait biztosítsa a lakásépítést, lakásfelújítást vállaló családok számára is.
3. Szükséges lenne továbbá, hogy a kormány a SZOCPOL-támogatást olyan szintre emelje, hogy az energia hatékony, legális lakásépítések áfa-tartalmát juttassa vissza az építkező, új lakást vásárló gyermekes családoknak. A jelenlegi SZOCPOL mértéke még az áfa összegét sem adja vissza támogatásként, ilyen támogatás mellett nem működik a rendszer.
4. A lakásépítésekkel, lakásfelújításokkal foglalkozó központi hivatalra vagy kormánybiztosra lenne szükség. A KSH számaiból az látszik, hogy továbbra is rendkívül alacsony a lakásépítések száma. Az elmúlt évtizedekben nem volt kiszámítható a kormányzatok lakásfejlesztési politikája. A kormányzati munkamegosztásban világosan meg kell határozni, továbbá a szakmai és piaci szereplők számára ismertté is kell tenni a lakáspolitikáért felelős kormányzati szereplőt, javaslatunk szerint kormánybiztost. Kormányzati szinten megalakított Otthonteremtési Tanácsadó Testület alkalmas lehet a kormányzati lakásprogram megalapozására, koordinálására.
Ezt mondja Varga
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter keddi egy konferenciáján épp arról beszélt, hogy jelentősen javultak az általános gazdasági kilátások Magyarországon az elmúlt években, ezért is sikerült kimozdítani a mélypontról az ingatlanpiacot és az építőipart.
A 2015. első negyedévében épített lakások száma az egyes megyékben és a fővárosban. Nógrád megyében 5 lakás épült 3 hónap alatt, Budapesten 516... Forrás: KSH / Privátbankár.hu |
Varga Mihály szerint a devizahitelesek megsegítése, a devizahitelezés kivezetése mellett a jövedelmi helyzet javulásának – a bővülő foglalkoztatásnak és a reáljövedelmek növekedésének – köszönhetően 2014-ben véget ért az öt éve tartó zsugorodás a lakáspiacon. Drámai mértékű visszaesés után 28 százalékkal nőtt a kiadott építési engedélyek száma, igaz, ez nominálisan még mindig nem kielégítő, de a trend megfordult - mondta.
Nőtt az ingatlanpiaci forgalom is, 2014-ben – a válság óta először – meghaladta a 100 ezer darabot az eladott ingatlanok száma, és az idei első negyedévben is folytatódott az emelkedő tendencia – mutatott rá. Ha ez folytatódik az év hátralévő részében, akkor 140 ezer-150 ezer között lehet az ingatlanértékesítések száma.
Kiadott új építési engedélyek száma Forrás: KSH / Privátbankár.hu |
Indul a támogatás használt lakásra is
Varga elmondta azt is, idén július 1-jén indul a családi otthonteremtési kedvezmény, amelynek keretében állami támogatást vehetnek igénybe immár használt lakásokra is az egygyermekes családok is. Ennek révén kiterjedhet a fellendülés a kisebb településekre is – jegyezte meg.
Varga Mihály kitért arra: az építőiparban továbbra is az állam a legnagyobb megrendelő. A kormány 2016-ban nagyjából 100 milliárd forintos nagyságrendben tervez állami beruházást a szektorban, de szeretné, ha a magánszektor is fűtené az építőipari konjunktúrát.