Drámai módon csökkenő forgalom, eltűnő profit, ütemes karcsúsítás – ezek jellemzik ezekben a napokban a világ legnagyobb ingatlantanácsadó cégeit, miután kiderültek a második negyedéves számaik, amik botrányosan rosszak lettek. A válság megtizedelheti az állományt, kilábalás legkorábban jövőre lehetséges.
Nem most először közöltek rossz számokat befektetőikkel a legnagyobbak - Cushman&Wakefield, CBRE, JLL, Colliers, Newmark, Marcus&Millichap –, amelyek az utolsó felsoroltat kivéve évek óta jelen vannak a magyar piacon is. Az a közös bennük, hogy nem tudják megmondani, meddig tart a lejtmenet – derül ki a bisnow.com amerikai szakportál jelentéséből.
A cégvezetők a magas központi kamatlábat, a kivitelezési és energiaárak megugrását, a bérlők és a befektetők óvatosságát emelték ki. Ezeket a tényezőket jelölték meg fő okként, amik ráadásul egyidejűleg hatnak az üzletmenetre – számukra rossz irányba terelve azt. Merthogy a tanácsadók a tranzakciókból kapott jutalékból élnek, márpedig ezekből az adásvételekből vagy bérleti szerződésekből sokkal kevesebb van mostanában, mint a békeidőkben volt.
„Az északi-és dél-amerikai piacainkon az értékesítésekből származó bevételeink 49 százalékkal többel csökkent, mint vártuk. A vevők és az eladók egyszerűen nem hajlandók közelíteni az ajánlataikat, így nagyon elhúzódnak az ügyletek, a folyamatot az is gátolja, hogy korlátozottak a vevő hitelfelvételi lehetőségei” – kesergett Emma Giamartino, a CBRE pénzügyi vezérigazgatója. Mike Rispoli, a Newmark hasonló beosztású vezetője az amerikai befektetési piacra vonatkozóan 63 százalékos visszaesésről számolt be saját cégénél.
A világ legnagyobb ingatlan tanácsadójának számító CBRE negatív cash-flowt jelentett a második negyedévről és felülvizsgálta az év hátralévő részére várható profit előrejelzést. Bob Sulentic, a vállalat vezérigazgatója arra számít, hogy továbbra is erős nyomás alatt lesznek, mert a szektorban elterjedt várakozás szerint az alapkamat év végére nem fog csökkenni, s ez megakadályozza az elmozdulást.
A Colliers 1,1 milliárd dolláros bevételt ért el, ez 4 százalékkal elmarad 2022 második háromhavi időszakától, az akkor rekord volt. A vállalat tőkepiaci (befektetési) részlege 38, míg a bérbeadási szekció 7 százalékkal kevesebb bevételt mutatott fel a tavalyi év azonos időszakához képest. Christian Mayer pénzügyi vezérigazgató ugyanakkor azt mondta, hogy a költségek megfékezésével részben ellensúlyozhatják a bevételek elmaradását.
A Colliers nincs egyedül a spórolásban. Michelle MacKay, a Cushman&Wakefield (C&W) első embere azt mondta, hogy a C&W további 40 millió dollárral lefaragja költségeit. Az év elején már bejelentettek egy 90 millió dolláros levágást.
Hasonlóan cselekedett a JLL is, közölve: a januári 140 millió után nem régen újabb 70 millió dollárral vettek vissza a kiadásokból. Márciusban az egész évre csak 140 millió dollárral kalkuláltak. A vállalat most azonban azzal érvelt, hogy első sorban a bevételt nem termelő részlegeknél apasztották a költségkeretet, úgyhogy nincs ok az aggodalomra. A JLL nettó bevétele mindössze 3,2 millió dollárt mutatott, ez nem kevesebb mint 99 százalékos zuhanás a 2022 második negyedévihez képest, amikor 335 millió dollárt ért el.
A Newmark 22 százalékos bevétel-mérséklődést és 50 százalékos profitesést szenvedett el, de Barry Gosin vezérigazgató szerint több versenytárshoz képest előbb kezdhetik meg a javulást, már az év második felében.
„Új piaci környezetben dolgozunk. Amint stabilizálódik a kamatkörnyezet (vagyis megáll az emelés – a szerk.) a tőkepiacok elkezdhetik a visszapattanást, erre várhatóan az év vége felé lesz lehetőség és erőteljes első félévre számítunk 2024-ben. Úgy véljük, hogy nem csupán a refinanszírozás felpörgése jön el, hanem a tranzakciók tőkepiaci hátterének komplex, teljes átstrukturálása is.” – vetítette előre.
Hessam Nadji, a Marcus & Millichap vezetője durva negyedévnek nevezte a másodikat. Erre meg is van minden alapja, hiszen csupán 163 millió dollárnyi bevétel jött, ez 59 százalékkal kisebb mint 2022 április-júniusában volt. Szerinte amint az eladók földhözragadt árakkal jönnek elő, illetve a vevők rájönnek, hogy nem lesz akkora árkorrekció (csökkenés) mint remélték, az egész tranzakciós piac meglódul.