Az otpotthon.hu statisztikái alapján november közepe óta azok az eladók, akik a fővárosban és Pest vármegyében tavaly meghirdetett lakásuk esetében lejjebb vitték az eredetileg megjelölt árat, átlagosan 6 százalékot engedtek. Azok, akik emeltek, viszont 9 százalékkal kérnek többet az ingatlanukért. Számosságukat tekintve ugyanakkor továbbra is igaz, hogy az eladók jelentős része inkább kivár, az ingatlanok 78,2 százalékánál nem történt ármódosítás, míg 18,7 százalékánál csökkent a hirdetési ár.
Ha az árváltozást az otpotthon.hu teljes fővárosi és Pest vármegyei állományra vetítjük, akkor az az eredmény jön ki, hogy a térségben összességében 2 százalékos volt a négyzetméterre számított árcsökkenés az elmúlt két hónapban: a fővárosban nem volt érdemi elmozdulás, viszont a megyében 4,7 százalékos volt a visszaesés.
„A számadatok alapján az eladók is megpróbálnak alkalmazkodni a megváltozott helyzethez, de fontos hozzátennünk, hogy ez csak egy pillanatkép a piac jelenlegi állapotáról, néhány hetet mindenképpen érdemes várni a folyamatok átfogóbb értékelésével”
– mondja Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások Kft. ügyvezetője., aki hozzátette azt is, hogy az egyre gyakoribbá váló módosítások arról tanúskodnak, hogy az eladók egyre bizonytalanabbak, ha meg kell határozniuk a még tavaly meghirdetett lakásuk reális árát.
Bár már tavaly év végén is megfigyelhető volt, hogy a korábbinál fontosabb szempont lett a vevők számára egy-egy ingatlan fenntarthatósága, az otpotthon.hu oldalán is háromszorosára növekedett az ezekhez kapcsolódó keresések száma, az ingatlanok állapota és típusa alapján még nincs számottevő változás a négyzetméterárakban. A még tavaly meghirdetett lakásoknál az új építésűeknél és a még épülő projekteknél a legalacsonyabb (a meghirdetett ingatlanok 6 százalékánál történt csökkentés), és némileg meglepő módon a paneleknél a legmagasabb azoknak az eladóknak az aránya, akik engedtek az eredetileg megadott összegből.
Az otpotthon.hu szakértőinek összegzése szerint az ország más területein is hasonló folyamatok tapasztalhatóak. A fővároson és Pest vármegyén kívül meghirdetett ingatlanok 13 százalékánál döntött úgy az eladójuk, hogy lefelé módosítja az eredetileg kért összeget, 3 százalékuk emelt az ingatlan kínálati árán, míg 84 százalékuk kitart eredeti elképzelése mellett. A változás azonban még nem okozott számottevő változást az átlagárakban az elmúlt hónapokhoz viszonyítva.
Az aktuális kínálati árak alakulása mellett a KSH legfrissebb, 2022 harmadik negyedéves adatai mindenesetre már azt mutatják, hogy megtörni látszik a drágulás lendülete a hazai lakáspiacon. Az előző negyedévhez mért árnövekedés ebben az időszakban mindössze 1 százalékos volt.
Lipták Zsuzsa szerint a többéves ingatlanpiaci szárnyalás után a forgalom visszaesése és a drágulás tempójának lassulása most sok eladó számára teremthet olyan új helyzetet, amiben érdemes szakértők segítségét kérni, akik tapasztalatukkal, a piaci változások naprakész követésével, a helyi viszonyok alapos ismeretével támogathatják a sikeres értékesítés folyamatát.