Előreláthatólag október közepén lekerül az állványzat a Várkert Bazár épületéről, így kívülről láthatóvá válik Ybl Miklós épületegyüttesének végső formája - hangzott el az épületegyüttes felújítási munkálatait bemutató csütörtöki sajtóbeszélgetésen.
Virág Zsolt építészeti projektvezető elmondta: jelenleg párhuzamosan zajlik a műemléképület fémszerkezeteinek helyreállítása, a fa- és kőrestaurátori munka, a terrazzo és márványmozaik járóburkolatok felújítása, valamint a majolikamázas épületkerámiák restaurálása.
Műemléki felújítás
A restaurátori munkák kapcsán a vezető kiemelte: a rekonstrukció folyamán elsődleges szempont, hogy az épület legapróbb részleteit is megőrizzék és helyreállítsák, legyen szó falrészről, falfestményről vagy egy ajtókilincsről. Azokat az elemeket, amelyek helyreállíthatatlanok vagy teljesen elpusztultak, levéltári dokumentumok, korabeli fotók és a helyszínen begyűjtött maradványok alapján igyekeznek rekonstruálni a szakemberek.
Így néz majd ki a felújított Várkertbazár. |
A fémrestaurátori feladatok legnagyobb részét a vaskorlátok helyreállítása jelenti: az épületcsoport lépcsőházaiban, függőfolyosóin és kapuin megközelítőleg 320 folyóméter vaskorlát és kerítés restaurálását, valamint 115 folyóméter öntöttvas korlát rekonstrukcióját kell elvégezni.
Az eredeti állapotot állítják helyre
A főbejárati kapukat, a fülkepavilonokat, valamint a bazársor mintegy 30 kapuját és számos ajtaját a farestaurátorok műhelyekben tisztítják meg az évtizedek alatt rájuk került többrétegű festéktől, majd konzerválószerrel kezelik őket, végül pótolják a hiányokat. Az ajtók az újrafestés és a megtisztított vasalatok felhelyezése után kerülnek vissza eredeti helyükre.
A járóburkolatokat is eredeti színben és mintázatban állítják helyre, olyan minőségben, hogy az épület új funkcióinak megfeleljen. A járófelület csak nagyon kevés helyen maradt meg eredeti állapotában, de ahol lehet, megmentik a korabeli darabokat.
Így néz majd ki a felújított Várkertbazár. |
Tóth Kálmán, a kőszerkezetek helyreállításáért felelős szakmai vezető elmondta: a Bazár építéséhez édesvízi, durva és tardosi vörösmészkövet egyaránt használtak, minden kőfajtához egyedileg kell megtalálni a legmegfelelőbb kezelést és anyagot. A köveket először szemcseszórással megtisztítják, majd a kőanyagot speciális folyadékkal szilárdítják, a hiányzó részeket pedig nagyon szigorú restaurációs szabályok szerint pótolják.
A felújítás java még hátravan
Seres András, a díszítőfestésekért felelős szakember kifejtette: a téli hónapokban nagy munka vár a festést végző restaurátorokra, akik ekkor készítik el a belső, festett terek rekonstrukciós munkálatait Ybl korában alkalmazott technikákkal.
Gerényi Viktor felelős műemléki vezető hangsúlyozta: a Várkert Bazár a felújítás végeztével olyan pezsgő és élhető közösségi tér lesz, ahol minden korosztály jól érezheti magát és megtalálhatja a neki leginkább vonzó programot. Így az épületegyüttes végre bekapcsolódhat a főváros kulturális és turisztikai vérkeringésébe.