Idén eddig összesen 63 166 ingatlan adás-vétel történt a Duna House becslése szerint. Az átmeneti augusztusi erősödés után visszaállt a Keresleti Index a júliusi 72 százalékpontra, így a leendő vevők aktivitásában továbbra sincs kiugró esemény, folytatódik az idei stagnálás - derül ki a Duna House Barométerből.
Tovább csökken az ingatlanok ára
A Duna House Országos Lakásindexe történetének legalacsonyabb értékét, 80 pontot mutat. Ezzel a korábbi 3 negyedéven keresztüli 81 ponton történő stagnálás mozdult ki nyugvópontjáról és folytatódik a 2010 elejétől megfigyelhető lassú, de egyre csillapodó ütemű árcsökkenés.
Forrás: Duna House Barométer |
Az Országos Panel Index további emelkedést mutat, amely immár egy éve tart és negyedévről-negyedévre egy-egy pontot erősödik. Jelenleg 79 ponton áll, mindössze 2 ponttal alacsonyabban, mint az elmúlt évben épp 4 pontot csökkenő Országos Téglalakás árindex - közölte a Duna House a Privátbankárral.
A vidéki lakásár indexek kötött is a téglaépítésű lakások árindexe mutatja az egységesebb képet, ugyanis mind Nyugat-, mind pedig Kelet-Magyarországon csökkenést lehetett mérni. A nyugati országrészben ez a csökkenés jelentős, 5 pontos volt egy negyedév alatt. A panel árindexek esetében keleten 2 pontot erősödött, nyugaton 3-at csökkent a mért érték. A fővárosban lényegében stagnálást mutattak az értékek. A panellakások árindexében folytatódik a 80 százalékpont körüli ingadozás, a téglalakások indexében pedig ugyanez 90 pont körül történik.
Panel vs. téglalakás: van, ahol majdnem összeérnek az árak
Az idei harmadik negyedév összesített adatai alapján országos tekintetben az észak-magyarországi régióban lehet továbbra is a legolcsóbban panellakást vásárolni. Egyedül ebben a régióban esett 100 ezer forint alá egy négyzetméter ára. Budapesten a panelek esetében érdekes helyzet állt elő, ugyanis nem Észak-Buda lett a legdrágább 174 ezer forintos négyzetméter árával, hanem Dél-Buda 195 ezres átlagárral.
Forrás: Duna House Barométer |
A tégla lakások átlagáraiban is Észak-Magyarország lett a sereghajtó, hiszen ezek ára mindössze 10 ezerrel volt drágább négyzetméterenként, mint a paneleké, vagyis 109 ezer Ft/m2. A közép-magyarországi régiót leszámítva egyedül Dél-Dunántúl átlaga haladta meg a 200 ezres négyzetméterenkénti határt, itt 212 ezret lehetett mérni a harmadik negyedévben. Budapesten ebben a lakástípusban már Észak-Buda lett a legdrágább, itt 314 ezer Ft/m2 átlagot lehetett mérni. A legolcsóbb fővárosi régió is drágább lett, mint a legdrágább vidéki, ugyanis Dél-Budán az átlagár 219 ezer forint volt négyzetméterenként.
Miért adnak el?
A Budapesten élők 38 százaléka úgy nyilatkozott, hogy azért értékesíti ingatlanját, hogy nagyobba költözzön. Minden negyedig eladó örökölt ingatlant értékesített. A budapestiek 18 százaléka azonban kisebb lakásba menne. Vidéken magasabb volt az örökségtől megválók aránya (38%). Nagyobb ingatlanba vidéken 29 százalék költözik, kisebbe pedig 19 százalék.