Fotó: depositphotos.com |
Egy évvel ezelőtt az Airbnb kínálatában már 10 ezer budapesti lakás szerepelt, és ez az év végéig tovább növekedett. A kiadott belvárosi lakások egyre nagyobb része fókuszált a turistákra az utóbbi években. A jobb lokációjú, elfogadható állapotú lakások jelentős része azért került át a rövid távú bérleti piacra, mert sokkal jobb megtérülést ígértek a „lakáshotelek”, mint a normál kiadás. A szakértők korábban azt jelezték, hogy az V., a VI. és a VII. kerületi lakásoknál különösen nagy a rövid távra kiadott lakások aránya, de a turisták szempontjából frekventált I. kerületben is sokan tértek át ilyen üzemeltetésre. Érdemes megemlíteni, hogy az Airbnb és más hasonló konstrukciók az egész bérleti piacra kihatottak. Az ingatlanpiaci szakértők korábban többször is jelezték, hogy ez az egész bérleti piacon felfele tolta az árakat.
Eltűntek a turisták, mi lesz az Airbnb-s lakásokkal
Az utóbbi hetekben viszont előbb csak jelentősen nőtt a visszamondások aránya, majd a múlt hét második felétől kvázi lenullázódott az Airbnb-s lakások forgalma, legfeljebb a már korábban megérkezett vendégek tartózkodnak ezekben, de újak nem érkeznek és foglalások sincsenek. Mindez értelemszerűen a piaci viszonyokra is kihat, hiszen sokan egyértelműen befektetési céllal vásároltak korábban ilyen lakásokat. A befektetők egy része hitelt vett fel annak érdekében, hogy megszerezzen egy-egy belvárosi ingatlant.
További hírek a koronavírusról
Főleg utóbbiak vannak most kényszerhelyzetben, hiszen a turizmus leállásával a lakások nem termelnek bevételt, így viszont a hiteltörlesztés komoly nehézséget jelenthet az érintettek számára. Várhatóan az ilyen ingatlanok tulajdonosai gyorsan stratégiát fognak váltani, és annak érdekében, hogy ne termeljen hónapról-hónapra veszteséget a lakás, megpróbálnak majd átnyergelni a normál (hosszabb távú) bérleti piacra. Aki saját erőből vett Airbnb célra lakást, azok is válthatnak, más kérdés, hogy ők kevésbé vannak kényszerpályán, esetükben megoldás lehet az is, hogy egyelőre kivárnak, bízva abban, hogy a nyárra normalizálódik a helyzet, és a szűkülő kínálat miatt még akkor is könnyebb lesz kiadni ezeket az ingatlanokat, ha a szokásosnál kevesebb vendég érkezik.
Csökkenhetnek a bérleti díjak
Az ingatlan.com szakértői is hasonlóan látják a várható folyamatokat. vezető gazdasági szakértőjük azt mondta, a járvány hatása gyorsan begyűrűzött a mindennapokba. A lakáspiacon nem állt meg az élet, de alapvető változásokat hozott az új helyzet. A szakértő szerint az albérletpiacon a lakáshotelek iránti kereslet lanyhulása hozhat komolyabb változást a következő időszakban. Balogh László azt mondta, hogy a koronavírus-járványnak egyik, már most látható hatása, hogy az idegenforgalomban komoly visszaesés jöhet. Ez pedig az elmúlt években rövid távú kiadásra szánt ingatlanok, vagyis a lakáshotelek tulajdonosait érinti. Körükben még nincs eladási pánik, ez jelenleg még nem is lenne indokolt.
Az ingatlan.com szakembere szerint a külföldi turisták számának visszaesése miatt a hosszabb távra kiadó lakásoknál lehet komolyabb kínálatbővülés. Az elmúlt két hétben a magánszemélyek és közvetítők több mint 4 százalékkal több lakást hirdettek meg kiadásra, mint az azt megelőző két hétben. Ha a lakáshotelek tulajdonosai a közép- illetve hosszútávú bérbeadást választják a rövid távú kiadás helyett, az elsősorban a budapesti belvárosi albérletpiacon mérsékelheti az árakat.