A CSOK 2015. július 1-jétől új és használt lakásokra igénybe vehető lakástámogatási rendszer, melynek célja, hogy a korábban kialakított támogatás (szocpol) egy kibővített, módosított formában, többek számára elérhető legyen. A CSOK-ot nem csak új lakás, hanem használt ingatlan építésére és bővítésére is igénybe lehet venni.
A Duna House Hitel Centruma - a banki termékek közvetítése által - a közel két havi elmúlt időszakból már néhány fontos adattal tud szolgálni. Fontos tudni, hogy a hitellel vevők aránya jelenleg 20% a piacon, vagyis az ingatlant vásárlók nagy része továbbra is készpénzből vesz. Az általuk felvett hitelösszeg átlaga jelenleg 6,5 millió Forint, országos átlagban.
A jelenlegi adatok szerint a hiteles vásárlók 10 százaléka folyamodott állami hozzájáruláshoz, vagyis a CSOK-hoz – az általuk felvett hitel nagysága az átlagot meghaladó 7,4 millió forint volt.
A budapestiek használják
Ami talán meglepő, hogy az igénylők 60 százaléka budapesti és csak 40% volt vidéki. Mivel a vidéki ingatlanárak alacsonyabbak, így a támogatás aránya egy lakás árának akár 20 százalékát is elérheti. Budapesten ez legfeljebb 10%-ra tehető, de inkább kevesebb.
Bár a bankok gyakorlata nem egységes, de akad köztük olyan, amelyik a törvényileg szükséges minimális 20 százalékos önerőbe beleszámítja a CSOK-ot, vagyis vidéken szinte minimális saját forrással, esetlegesen ennek hiányában is lehetővé válik a vásárlás.
Rugalmas az önerő fogalma
A 20% minimális önerő és a CSOK kapcsolata korábban bizonytalan kérdés volt, mostanra azonban már rendelkezésre állnak tapasztalatok a banki gyakorlatokról. Mint fentebb említésre került, van olyan pénzintézet, amelyik beleszámítja teljes mértékben az állami támogatást, van olyan, amelyik nem, egy harmadik gyakorlat szerint csak a meglévő gyermek után járó támogatást számítja bele, a vállaltakat pedig továbbra is teherként kezeli.