A teljes éves tavalyi tranzakciószám átlépte a százezres határt, csökkentek az értékesítési idők, miközben javult az eladók alkupozíciója, területileg leginkább a fővárosban.
Ezek a trendek nagy valószínűséggel 2015-ben is folytatódhatnak, és lakáspiac stabil növekedési pályára állhat – áll az Otthon Centrum a legújabb Lakáspiaci Tanácsadó elemzésében.
Növekvő forgalom, emelkedő árak
Tavaly csaknem 20 százalékkal – átlépve a százezres szintet – nőtt a lakáspiaci tranzakciók száma az előző évekhez képest.
A keresletbővülés mögött részben befektetési, részben pedig a bizalom helyreállásával most megvalósuló, korábbi évekről elhalasztott vásárlások állnak. Idén hasonló dinamikájú keresletbővülésre számít az Otthon Centrum, mint tavaly, a keresletbővülés több területre is begyűrűzhet, így több régió, település ingatlanpiaca élénkülhet.
Mit kerestünk 2014-ben?
2014 utolsó negyedévében a használt téglalakások szegmensében a legkeresettebbek a fővárosban a 13 és 14, az ország keleti részében a 9, míg nyugaton a 6 és 7 millió forintos áron kínált lakások voltak. Árkategóriától függetlenül a keleti megyékben és Budapesten az 50, nyugaton a 60 négyzetméter körüli lakások voltak a legnépszerűbbek.
Budapesten a legkeresettebb panellakásokat 10 millió forintos áron kínálták, keleten a 6-7, nyugaton a 8 milliós panellakások voltak a legnépszerűbbek. A panellakások esetében is az 50 és 60 négyzetméteresek a legkeresettebbek.
A legszínesebb kép a téglaépítésű házak piacán látható, a többi ingatlantípushoz képest itt sokkal szélesebb sávon, viszonylag egyenlően oszlik meg a kereslet.
A legtöbb kereső a fővárosban a 20, az agglomerációban a 16-17 millió forintért kínált házakra jelentkezett. Keleten a 15 és 16, nyugaton pedig a 17-18 milliós házak jelentették a slágert.
A nagyobb városokban és a fővárosban a tégla- és panellakások ára már tavaly is emelkedett, 2013-hoz viszonyítva 4-5 százalékot, de ez nem minden vidéki területről mondható el.
A családi házak piacán, a vidéki területeken volt látható némi drágulás, a fővárosban és az agglomerációban az átlagár viszont 1-2 százalékkal csökkent 2013-ról 2014-re. Idén a nagyon keresett, befektetők által kedvelt területeken tovább folytatódhat az áremelkedés, másrészt a pozitív hangulat olyan kisebb településekre is begyűrűzhet, amelyek eddig nem szerepeltek a lakáspiaci térképen.
A visszakapaszkodás azonban várhatóan nem lesz gyors, robbanásszerű, a válság előtti árszint eléréséhez még 2-3 évre szüksége lesz a lakáspiacnak. A bérbeadás mellett most az áremelkedésre alapozó befektetési stratégia is célravezető lehet, de mindenképpen csak hosszútávon.