Végre le lehet kapcsolódni az állami lélegeztetőgépről
Az építési piac átrendeződik, az építőipar a lakásépítések felé fordul - fejtette ki Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az M1-en. Magyarországon az elmúlt években az állami, önkormányzati megrendelések tartották életben az építőipart; a piac kiegyensúlyozott működésénél a közösségi megrendelések arányának 50 százalék körül kellene lennie, de a múlt évben ez megközelítette a 70 százalékot.
A magánszektoron belül a nagy ágazatok - gépipar, élelmiszeripar, vegyipar - voltak a megrendelők, a lakossági arány pedig nagyon lecsökkent.
Lakásépítés szempontjából 2008 volt az utolsó jó év, amikor még 36 ezer új lakás épült, ez tavaly nyolcezer alá csökkent - hívta fel a figyelmet Koji László.
Drágább lesz az építkezés
Az ÉVOSZ elnöke szerint szükség van arra, hogy jobb legyen az építőipar jövedelmezősége, mert jelenleg árbevétel-arányosan 5-6 százalék körül van az eredmény. Ebből nem lehet megvenni az új kéziszerszámokat, gépeket, építőipari berendezéseket, amelyekkel gyorsabban, kevesebb emberrel, hatékonyabban lehet dolgozni.
Megjegyezte: a cégek versenyezni fognak a jó szakmunkásokért, akiket jobban meg kell majd fizetni, és ez csak akkor lehetséges, ha ezt a megrendelő is megfizeti.
Mikor üt be a csok?
Szakértők korábban úgy számoltak: az új csok-szabályok bevezetésétől gyorsan nem várható jelentős változás, ennek egyik oka az, hogy 6000 értékesítés alatt álló új - kész vagy építés alatt lévő - lakás van a piacon. Az érdemi új projektek 2017-18-ban lesznek készek, addigra várható a felfutás.
Az új csok-szabályozás megmozgatta az érdeklődőket, január óta 14 ezren keresték fel azért az OTP-fiókokat, hogy érdeklődjenek a csok szabályairól >>