0. Mit nézzünk át, mielőtt kiadjuk a lakást?
Mielőtt meghirdetjük kiadandó lakásunkat ellenőrizzük, hogy a lakásban a fűtési rendszer és az elektromos hálózat állapota megfelelő-e, ha szükséges végezzük el az esedékes karbantartási munkálatokat. Érdemes figyelmet fordítanunk arra is, hogy mind a konyhában, mind a fürdőszobában a csaptelepek, zuhanyrózsák megfelelően működnek-e.
Valamennyi nyílászáró állapotát, szigetelését is ellenőrizzük alaposan és győződjünk meg arról, hogy az ablakok, erkélyajtók jól zárnak, ugyanakkor könnyen nyithatók. Amennyiben a lakást háztartási gépekkel együtt kívánjuk kiadni, ellenőrizzük azok működőképességét is. Megfelelően karbantartott lakásra könnyebb bérlőt találni és sok jövőbeli kellemetlenségtől is megkímélhetjük magunkat azzal, hogy nem kell a jövendőbeli bérlő kérésére azonnal javítási munkálatokkal foglalkoznunk.
1. Az első benyomás nagyon fontos
A bérbeadó a bérlővel hosszú távú üzleti kapcsolatba kerül, ahol a pontosság, a fizetőképesség és a havi bérleti díjak pontos megfizetése fontos szempontok, amik meghatározzák, hogy egy korrekt üzleti kapcsolat alakuljon ki a két fél között. Ezért érdemes odafigyelnünk, hogy a bérlőjelölt időben és felkészülten érkezik-e az első találkozóra, hiszen ebből következtethetünk arra, hogy a fizetési határidőket is be fogja-e tartani, illetve arra is, hogy mennyire komolyan érdekli a kínált lakás.
2. Ismerjük meg a bérlő előéletét!
A bérlő megbízhatósága az egyik legfontosabb szempontnak számít a sikeres bérbeadás szempontjából, ezért lehetőleg kérjünk referenciát korábbi főbérlőtől vagy bérbeadótól, ha már volt ilyen, és amennyiben lehetséges próbáljunk meggyőződni arról is, hogy bérlőjelöltünknek van-e rendszeres jövedelme. Tudjuk meg azt is, hogy bérlőjelöltünk egyedül vagy másokkal együtt – családjával, partnerével, barátaival – költözik-e a bérbeadandó lakásba, és amennyiben nem csak egyedül költözik, kerítsünk lehetőséget arra, hogy valamennyi költözőt személyesen is megismerjünk.
3. Jazzdobos vagy hobbiasztalos? Jobb, ha tudunk róla
Győződjünk meg arról is, hogy a bérbeadandó lakásba költöző személyeknek nincsen-e olyan hobbijuk vagy szokásuk, ami különösen zavarhatja a szomszédokat. Mindenképpen kössünk írásban szerződést, lehetőleg közjegyzői záradékkal, mert ezzel sok későbbi félreértést, vitát kerülhetünk el. Érdemes lakásbiztosítást kötni kiadandó lakásunkra, illetve hívjuk fel jövőbeli bérlőnk figyelmét arra, hogy lehetőleg kössön biztosítást a lakásban tartandó ingóságaira is.
Bár ezek az információk nagyon fontosak lehetnek a leendő bérlőről, nem mindig könnyű ezekhez hozzájutni - a hagyományos internetes hirdetési oldalakon sokszor nehézségekbe ütközhet, hogy egy telefonos érdeklődés alapján megtudjuk a jelentkezőről a szükséges információkat.
A Rentingo.com olyan online piactér, ahol a bérlők bemutatkozó profillal rendelkeznek, ami elegendő mennyiségű információt tartalmaz ahhoz, hogy a bérbeadók eldönthessék, hogy szeretnének-e velük személyesen is találkozni. Így csak azoknak kell megmutatni a lakást, akik valóban komoly érdeklődők és megbízható bérlők lehetnek – mondta Danóczy Balázs, a Rentingo.com ügyvezetője.
Hogyan válasszunk magunknak albérletet? A megfelelő lakás kiválasztásakor nem csak az ár és a méret a fontos, hanem több olyan dolgot is figyelembe kell venni, ami esetleg a bérlési időszak alatt okozhat kényelmetlenségeket. Hasznos tippek bérlakás-keresőknek >> |