A felmérés szerint országos átlagban minden ötödik családi házat tüntetnek fel energiatakarékosként, vagyis megfelelően hőszigeteltként. Érdekesség ugyanakkor, hogy az észak-keleti országrészben több hirdető utal ingatlanának energiahatékonyságára. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a hirdetések 28,9 százalékában, Hajdú-Bihar megyében 28,5, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 23,6, Bács-Kiskun megyében pedig a hirdetések 30 százalékában jelzik a tulajdonosok, hogy a ház hőszigetelt, vagy, hogy rendelkezik energiahatékonysági tanúsítvánnyal.
Fontos ugyanakkor, hogy ezekben a megyékben az átlagosnál rosszabb az ingatlanállomány, így a hőszigetelés megléte fontosabb, és nagyobb árfelhajtó hatással is bír, tudta meg a Privátbankár.hu. Míg a hőszigetelés nélküli családi házakat országosan, átlagosan 204.000 forintos négyzetméteráron lehet értékesíteni, addig a hőszigetelt ingatlanok 15 százalékkal magasabb, négyzetméterenként 233.000 forintos átlagáron kelnek el. Ahol rosszabb az ingatlanok minősége, ott akár 20-25 százalék is lehet a különbség egy azonos tulajdonságokkal bíró hőszigetelt és nem hőszigetelt családi ház ára között.
Ötmillió pluszt is hozhat – nagyon nem mindegy
Nem csak megyei szinten, de településtípusonként is különbségek mutatkoznak a hőszigetelt és a nem hőszigetelt családi házak áraiban. Míg a megyei jogú városokban 10, a városokban pedig 14 százalék a hőszigetelés árnövelő hatása, addig a községekben már akár 24 százalékkal drágábban is értékesíthető egy megfelelően hőszigetelt, rezsibarát és pénztárca kímélő otthon. Egy gyakorlati példában így Bács-Kiskun megyében egy 100 négyzetméteres, hőszigetelt ház 5,5 millió forinttal többért kelhet el, miközben egy ekkora épület leszigetelése 1,5 millió forintba kerül, fűzte hozzá Aszódy Tamás.
A Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója szerint ráadásul az értéknövekedés mellett a rezsin is visszajön az ár. Egy 15-20 centiméteres hőszigeteléssel rendelkező otthon fűtési rezsije akár 40-50 százalékkal is csökkenthető, ami azt jelenti, hogy a szigetelés költsége akár 8-10 év alatt megtérülhet, sőt annak 30 éves élettartama alatt minden, a hőszigetelésbe fektetett forint további 3-7 forint hasznot hoz a tulajdonos számára, fűzte hozzá a szakember.
Drágább, mégis viszik
Ugyan azt gondolnánk, hogy a magasabb ár miatt nehezebben találni vevőt a szigetelt ingatlanokra, az Otthontérkép.hu kimutatása szerint ez korántsincs így, sőt: gyakorlatilag változatlanul, 90-100 nap alatt találnak vevőt a házakra, épp úgy, mint a nem hőszigetelt, de olcsóbb családi házakra. A szakember szerint az ingatlan vásárlók a legtöbb esetben valamelyest átalakítják újonnan vásárolt otthonukat, bizonyos adottságokat, mint a hőszigetelés, azonban egyre inkább elvárnak a kiszemelt otthontól. Ezért a hőszigetelt ingatlanok magasabb átlagáron értékesíthetők, de ennek ellenére ugyanannyi idő alatt találnak új gazdára, mint a nem szigeteltek, mondta el Mester Nándor, az Otthontérkép.hu vezető elemzője.
Ritka, mint a fehér holló?
Magyarországon mintegy 2,85 millió családi ház épült, amelyekben közel 7 millió ember él. Iparági statisztikák szerint ezen lakóingatlanok 80 százaléka energiahatékonysági szempontból korszerűtlen, és a vizsgált lakcímkék alapján a családi házak alig 0,7 százaléka érte el az AA vagy annál nagyobb AA+ és AA++ minősítési fokozatot, közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynek (BB kategória) csupán az ingatlanok 1, míg korszerű (CC és DD kategória) minősítést mindössze a családi házak 16 százaléka kapott.
Átlagos (FF kategória) vagy annak környékén mozgó (EE és GG kategória) besorolást a tanúsított a családi házak 19 százaléka ért el, míg az ingatlanok 53 százalékát ennél rosszabb (HH, II, JJ) kategóriába sorolták, vagyis jelentős korszerűsítést igényelnek.