Ha leszámítjuk a végtörlesztés miatti első negyedévet, akkor a 7 667 tranzakció átlagon felüli érték, amely megfelel a mindenkori szezonalitásnak, ugyanis rendre október és november jelenti az ingatlanpiacon az éves csúcsot. Ezzel idén eddig 82 ezer fölötti lakásvásárlást lehet becsülni. Tavaly az első 10 hónapban 70 ezer tranzakció zajlott a piacon, ami 15 százalékkal gyengébb eredmény az idei azonos időszaknál. Keresleti szempontból a második leggyengébb idei hónap lett az október. Nem maradt el sokkal így sem az idei átlagtól a mutató.
A budai panellakások találtak leggyorsabban új gazdára októberben, átlagosan 68 nap kellett az értékesítéshez. Ezeket a paneleket 180 ezer forintos átlag négyzetméter áron vásárolták, míg a nyugat-magyarországi panelek csupán 113 ezer forintos m2 átlagot mutattak. A legdrágább kategória továbbra is a budai tégla lakás, itt a négyzetméter átlag 311 ezer forint volt októberben. Miközben továbbra is a 11. és 13. kerületet keresik elsődlegesen a vevők, továbbra is magas a 2. és 12. presztízskerületek iránti érdeklődés. A déli és keleti peremkerületek ugyan jócskán lemaradtak a népszerűségi versenyben, de az elmúlt hónapokban folyamatos, lassú erősödés figyelhető meg.
A vidéki családi házak eladói szembesültek a legnagyobb árkülönbséggel az általuk eredetileg elképzelt és a lezárt adás-vételben szereplő árak között. A 9 százalékos árcsökkentés után érkező vevők átlagban további 10 százalékot tudtak alkudni. A panelek esetében 5-5 százalék, a tégla lakások esetében pedig 5-7 százalék volt az árlevitel/alku mértéke. Októberben a teljes állományra vetítve így a vidéki tranzakciók esetén lehet nagyobb árváltozásról és alkuról beszélni.
Erősen visszaesett az első lakás vásárlók aránya, miután egy új kormányjavaslat szerint jövőre a 35 éven aluli fiataloknak első lakásszerzésük után az egyébként kötelező illetéknek csak a felét kellene megfizetniük, amennyiben az egész lakástulajdon forgalmi értéke nem haladja a 15 millió forintot. Budapesten a befektetők kerültek így az élre, 32 százalék volt októberben az arányuk. Vidéken a szeptemberi 35-ről 28 százalékra esett szintén az első lakásukat vásárlók aránya az összes vevő között. A befektetők itt is erősítettek egy hónap alatt. Ők Budapesten 14, vidéken 10 millió forint körüli átlagáron vásároltak.
Visszaesett a nagyobb lakásba költözni vágyó eladók aránya Budapesten. Augusztusban 42 százalék, szeptemberben már 54 százalék volt az arányuk, amely októberre 36 százalékra apadt. Bár a válás miatt eladók aránya csekély volt mégis szembetűnő az októberi, mintegy 34 milliós átlag. Vidéken ugyancsak megfigyelhető a nagyobba költözők októberi visszaesése. Ebben a hónapban 26 százalék volt az arányuk a múlt havi 38 százalék után. Nagyot ugrott viszont az örökölt ingatlanok értékesítése vidéken, 41 százalékkal a legjelentősebb csoport volt. Átlagban 9,1 millióért váltak meg 76 m2-es lakásaiktól az örökösök.
Ha összevetjük a tavaly októberi és az idei október hónapokban lezajlott adás-vételeket vidéken az látszik, hogy míg lakásméretben hasonlóak az igények, négyzetméter árban és lakásárban egyaránt az olcsóbb kategóriák tudtak növekedni. Ugyanez a helyzet Pest megyében is, sőt, míg tavaly ebben a hónapban a 40 millió forint fölötti ingatlanok az összes tranzakció 9 százalékát tették ki, idén októberben ennek csupán a harmada mutatkozott. A fővárosban a két időszak összehasonlításában ilyen tendenciát már nem lehet megfigyelni. Pesten például duplájára (8%) nőtt az 5 millió alatti lakások aránya, de közben a 20 millió fölötti kategóriáké is növekedett az 5-15 milliós sávok terhére. Budán a 10-25 millió közötti ársávok mindegyike nagyobb arányt mutat, mint egy évvel korábban.