A Fair Value Index negyedévenként vizsgája, hogy mennyire vonzóak a különböző kereskedelmi ingatlanpiacok a befektetők számára, azaz mekkora az elérhető, becsült hozamuk. A DTZ legújabb elemzése szerint 2011. október-december időszakában az európai ingatlanpiacok magasabb jövedelmezőséggel kecsegtetik a befektetőket, mint a július-szeptember hónapokban. Az indexérték egy negyedév alatt 27-ről 36-ra emelkedett (2011.Q2: 41). Minden szektorban növekedés figyelhető meg a régióban; az irodapiac 20-ról 27-re, a kiskereskedelmi 40-ről 52-re, míg az ipari szektor 35-ös szinten stagnál.
Több attraktív befektetési lehetőséget találunk a kontinensen, mint korábban; számos piacot, a berlini és koppenhágai kiskereskedelmi, a madridi iroda és a teljes dublini kiskereskedelmi piacot egy szinttel feljebb, a legvonzóbb kategóriába sorolták. Ez leginkább a továbbra is alacsony állami kötvényhozamokhoz képest vonzó árazásuknak köszönhető - emelte ki Maksay Éanna, a DTZ elemzője.
Németország, Nagy-Britannia és Dánia a legforróbb helyek
Csupán kilenc piacot sorolt a DTZ a forró kategóriába, mely a visszafogott értéknövekedésre vonatkozó várakozásokat tükrözi, mégis a 98 piac közül 61 vonzónak számít, és befektetési célra ajánlott; az ingatlan által kínált megtérülést továbbra is kiemelkedőnek tartják az egyéb befektetési lehetőségekhez képest.
Az alacsony kötvényhozamok miatt a németországi, nagy-britanniai és dániai ingatlanok vonzóbbak lettek az elmúlt időszakban, még akkor is, ha a piaci teljesítményükre vonatkozó kilátások nem változtak a negyedév során. Berlin és Koppenhága retail piacai a befektetők által alacsonyabb elvárt hozammal rendelkeznek. A német irodai piac 5%-os, a legtöbb brit piac 6%-os hozama kecsegtető a befektetők számára; egy későbbi tőkenövekedés hiányában is jelentős megtérülésre tehetnek szert. Ugyanakkor a párizsi belváros túlárazott marad, hiszen a hozamok nem érik el az 5 százalékot és a piac fellendülésére sincs sok remény a közeljövőben.
Budapesten egyre fagyosabb a hangulat
A lakóingatlanoknál volt mozgásA budapesti lakóingatlan-piacon akadt mostanában olyan tényező, ami felkavarta az állóvizet. A végtörlesztés hatására csökkenő lakásárak és a bizonytalan gazdasági környezet miatt sokan, a vásárlók több mint harmada vett befektetési céllal lakást. Nem a klasszikus befektetők vásároltak ingatlanokat, hanem a lakosság különböző korú és státuszú szereplői. Részletek >> |
A kiterjedő pénzügyi krízis több ország ingatlanpiacára negatív hatással volt; Belgium például kevésbé vonzó célpont a befektetők számára; a belga retail piac visszacsúszott a melegből a fagyos kategóriába és hasonlóan járt a marseille-i irodapiac is. A budapesti kiskereskedelmi piacot is leminősítette a DTZ; a melegből a befektetésre nem igazán ajánlott fagyos csoportba való besorolás az ország gazdasági kitettsége és pénzügyi instabilitása miatt következett be.
Ezzel szemben találjuk azokat az országokat, amelyek növekedési potenciáljuk miatt képesek magukhoz csábítani a befektetőket; ilyen Dublin összes kereskedelmi piaca, köszönhetően a bérleti díjszint növekedési kilátásainak.