Tovább tart a mélyrepülés: 2016 áprilisában az építőipari termelés volumene 29,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A termelés mindkét építményfőcsoportban csökkent: az épületek építése 2,7 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké viszont 52,1%-kal zuhant. Az uniós forrásból finanszírozott munkák befejeződtek, más pedig nem nagyon van - ezúttal is ez áll a háttérben. A legnagyobb mértékben áprilisban is az út- és vasútépítő vállalkozások termelése maradt el az előző év azonos időszakitól.
Ha az első négy hónap adatait összegezzük, az építőipari termelés volumene 28,3%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
Ha a 2010-eshez hasonlítjuk a teljesítményt, akkor igazán szembetűnő a zuhanás:
Nem látszik, hogy fog ez megfordulni
Bár vannak kormányzati törekvések az élénkítésre (a csok, a nok például a remények szerint fellendítheti a lakásépítéseket), ez egyelőre nem látszik a számokon: a megkötött új szerződések volumene 24,4%-kal kisebb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 15,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 30,6%-kal csökkent.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene továbbra is elmaradt az egy évvel korábbitól, április végén 17,4%-kal.
Az állami lélegeztetőgép azért még segíthet: a tervek szerint idén csaknem 500 milliárd forint értékű infrastrukturális célú közbeszerzési eljárást írnak ki az építőipar élénkítésére.
A Privátbankár.hu korábban Koji Lászlóval, az ÉVOSZ vezetőjével beszélgetett az építőiparban jelentkező súlyos munkaerőhiányról. Az elnök akkor azt mondta, jelentős bérnövelésre van szükség, ha az elvándorolt szakmunkásokat haza akarjuk hozni, de az is a kalapban van, hogy ukrán vendégmunkások behívásával kezelnék a problémát. A három részes beszélgetést itt, itt és itt hallgathatja meg.