Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 2,8 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésénél 24,5 százalékkal visszaesett a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 1,3 százalékkal bővült.
A megkötött új szerződések volumene 9,4, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 5,2, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 15,1 százalékkal visszaesett.
Az építőipari vállalkozások december végi szerződésállományának volumene 15,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,7, az egyéb építményekre vonatkozóké 24,9 százalékkal nagyobb volt a 2023. decemberinél.
Így alakultak a 2024-es adatok
Az építőipari termelés volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, ezen belül az épületek építése 0,5, az egyéb építményeké 0,1 százalékkal maradt el a 2023. évitől. 2024-ben 2,6 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, ezen belül az épületekre kötötteké 4,1, az egyéb építményekre kötötteké 0,9 százalékkal csökkent.
Az év negyedik negyedévében az építőipar termelői árai 5,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építőipar ágazatain belül az egyéb építmények építésében 6,7, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 5,8, az épületek építése vonatkozásában 4,3 százalékkal nőttek az árak 2023 IV. negyedévéhez képest. Az építőipar termelői árai 1,2 százalékkal magasabbak voltak a 2024. III. negyedévinél.
Fotó: Depositphotos
Mit mond a szakértő?
„A ma megjelent építőipari adatok nem tükrözik vissza azt a lendületet, ami a lakásépítési és felújítási piacon beindulni látszik” – fogalmazott Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke az adatokra reagálva. Az építőanyag kiskereskedelemben a felfutás előszele hónapok óta érzékelhető, januárban pedig valósággal felrobbant az építőanyag kereskedők forgalma az előző év hasonló időszakához képest.
A vállalat adatai szerint a falazóanyagok (téglák) értékesített mennyisége januárban 58 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. „Ezek azok a termékek, amiket jellemzően az építkezések megkezdésekor használnak, vagyis ez azt jelenti, hogy országszerte a korábbinál sokkal több önerős, lakossági, vagy társasház építési projekt indult el” – tette hozzá Juhász Attila. Hasonlóan jól futottak januárban a burkolóanyagok és a szaniterek, ami a lakásfelújítások egyik kiemelt termékköre. Ezek mennyisége közel 50 százalékkal nőtt az előző év januárjához képest, ami már a januárban indult vidéki otthonfelújítási program előszele is lehet, hiszen ennél a támogatási formánál a fürdőszoba felújítással kapcsolatos anyag és munkadíj számlák is elszámolhatóak.
Az elnök szerint az építkezők számára kedvező, hogy a jelentős forgalom növekedés mellett az építőanyag árak januárban nem nőttek a tavalyi évhez képest, átlagosan 2 százalékkal még olcsóbban lehetett beszerezni a termékeket.
Az állami megrendelések elmaradnak?
Kiemelte, hogy az időjárási körülmények miatt a januári hónap az egyik legkevésbé erős forgalmi szempontból, így ezekből a pozitív számokból még nem lehet messze menő következtetéseket levonni, de mindenesetre jó előjelnek számítanak. Az állami építőipari megrendelések felfutására továbbra sem lehet rövid távon számítani, de a lakossági szegmens, valamint általában a lakásépítések és a felújítások felfutása érzékelhető, és ez rendkívül jó hír annak a kiterjedt mikro-, kis- és középvállalkozói építőipari kivitelezői szegmensnek, amely ezen a piacon tevékenykedik, de az elmúlt 2 évben valósággal lefagyott kereslettel szembesült.